Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Προβάδισμα τίτλου για Αρίωνα

Προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος γυναικών απέκτησε ο Αρίων Μ., ο οποίος επικράτησε το Σάββατο  στον πρώτο τελικό του Θησέα με 49-45 και προηγείται 1-0 στις νίκες. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρίων κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 20-10 να πάρει προβάδισμα με 12 πόντους στο ημίχρονο. Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε τον Θησέα να δέχεται μόλις 3 πόντους, να πετυχαίνει 11 και να μειώνει το ματς στους 4 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Παναγιούδας δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και έτσι ο Αρίων κράτησε το ροζ φύλλο αποκτώντας προβάδισμα για την συνέχεια. Η Πατέρα και η Νίκου πέτυχαν από 12 πόντους, οι Κόλλα είχε 11 και η Ψημίτη 10 για τον Αρίωνα που “μοίρασε” το σκοράρισμα, ενώ από την άλλη, η Δήμου και η Φωτέλλη πέτυχαν από 11 και η Παυλή 9.

ΑΡΙΩΝ ΓΣ – ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (49-45)

Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Σωτηρχέλης

Ημίχρονο: 33-21

Δεκάλεπτα: 13-11, 20-10, 3-11, 13-13

ΑΡΙΩΝ ΓΣ (Καταύτος): Πατέρα 12,  Ψημίτη 10, Κόλλα 11, Διαμαντή 2, Νίκου 12(3), Χατζηχαραλάμπους 2, Πεντογέννη

ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (Καραμανώλης): Παυλή 9(1), Βαγή 2, Δήμου 11, Κωστακέλλη 6, Φωτέλλη 11, Καρακλά 5, Λάκκα 1, Ταμβακέλλη, Χριστάκογλου.