Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Προβάδισμα ξανά ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας

Μέχρι τέλους θα κρατήσει τελικά η μάχη για το 4ο εισιτήριο της ανόδου στην Α’ Τοπική, καθώς Ατρόμητος και Παλλεσβιακός το διεκδικούν επί ίσοις όροις. Μετά την ολοκλήρωση και της 5ης αγωνιστικής την Τετάρτη, ο Ατρόμητος ανέκτησε το πλεονέκτημα που είχε στην αρχή, και βρίσκεται και πάλι σε θέση ισχύος. Η ομάδα της Αγ. Μαρίνας νίκησε δύσκολα με 1-0 τον Ορφέα Κεραμειών στη Μόρια με ένα γκολ του Βασιλέλλη στο 80ό και είδε με ικανοποίηση τον Αρίωνα Π. να περνά νικηφόρα από το γήπεδο των ΤΕΛ, επικρατώντας του Παλλεσβιακού με 3-2, σε ένα παιχνίδι με ανατροπές, τρία πέναλτι και ένταση στο φινάλε.

Ο Αρίων, αν και έχει προ πολλού πάρει την άνοδο δεν χαρίστηκε στον αντίπαλό του. Προηγήθηκε με 0-1 χάρη σε πέναλτι του Χριστοδούλου, αλλά ο Παλλεσβιακός έφερε τούμπα το ματς μέσα σε ένα τέταρτο, ισοφαρίζοντας με τον Ζώτο και παίρνοντας προβάδισμα με τον Αζάμπι με πέναλτι. Στην επανάληψη η ομάδα της Γέρας μέσα σε πέντε λεπτά έκανε την δική της ανατροπή, με τον Χριστοδούλου να ισοφαρίζει στο 60ό και στο 65ο πάλι με πέναλτι να πετυχαίνει χατ-τρικ για το 2-3. Στην συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, ενώ δεν έλειψε και η ένταση στο τέλος χωρίς να ξεφύγει η κατάσταση. Στον βόρειο όμιλο η κατάσταση είναι πιο ξεκάθαρη αφού Απόλλων Δαφίων και Προοδευτική έχουν πάρει την άνοδο. Την Τετάρτη ο Απόλλων έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την φιλότιμη Φίλια, χάνοντας τους πρώτους του βαθμούς στην διαδικασία, ενώ η Προοδευτική συνέτριψε τον Ταξιάρχη με 5-0.