Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Σάρωσαν οι αθλητές – τριες της Λέσβου στα Τρίκαλα

Εξαιρετικές ήταν οι παρουσίες των αθλητών – τριών της Λέσβου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων, που πραγματοποιήθηκε στα Τρίκαλα, το Σαββατοκύριακο.  Η Όλγα Φιάσκα της Αθλοκίνησης έκανε μια από τις καλύτερες επιδόσεις φέτος στον κόσμο κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 10.000μ. βάδην, με χρόνο 48.17.60, που φυσικά αποτελεί νέο ρεκόρ για την ίδια, η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση φέτος και με την καθοδήγηση του Γρηγόρη Κοντού οδεύει για μεγάλα πράγματα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ουγγαρίας στο οποίο θα συμμετάσχει στα 5.000μ. βάδην.

Εκτός από την Φιάσκα, στο ίδιο αγώνισμα έτρεξε και η Δέσποινα Κελεμένη, που επίσης ήταν πολύ καλή και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με 50.12.22. Η Μαντώ Ανθούσα από την Καλλονή τερμάτισε στην 3η θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 1.500 μέτρα, ενώ στην ίδια κούρσα η Κασσάνδρα Δερβίση της Αθλοκίνησης ήταν 8η. Η Μέλπω Μπαράκη της Αθλοκίνησης αγωνιζόμενη  στον ακοντισμό έδειξε και πάλι την μεγάλη της δυναμική, κατακτώντας την δεύτερη θέση στον ακοντισμό με βολή στα 43.13 και συνεχίζει να αποτελεί μια μεγάλη ελπίδα για τον λεσβιακό κλασικό αθλητισμό τα επόμενα χρόνια.

Στην 3η θέση κατακτώντας  το χάλκινο μετάλλιο, βρέθηκε άλλη μια αθλήτρια της Αθλοκίνησης, η Γεωργία Σελλούντου, η οποία στα 100 μ. εμπόδια με χρόνο 15.26 έκανε εξαιρετική κούρσα κάνοντας και ατομικό ρεκόρ.  Στην 5η θέση στα 100 μ. τερμάτισε η Κατερίνα Τζινιέρη του Αρισβαίου, χάνοντας για κλάσματα του δευτερολέπτου το μετάλλιο. Την ίδια μέρα η Παναγιώτα  Τσαλαβούτη (Αρισβαίος Καλλονής) κατετάγη  8η στα 400μ. των νεανίδων με χρόνο  1:00.12, ενώ η Φωτεινή Ρουμελιώτη (Αρισβαίος Καλλονής) στα 400μ. κατέκτησε την 12η θέση με επίδοση 1:00.95.

Τέλος, ο Στρατής Τζιμής, επίσης του Αρισβαίου, ήταν 18ος στα 400μ. με χρόνο 51.54.  Στα 3.000μ. η Κασσάνδρα Δερβίση (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατέλαβε την 5η θέση με πολύ καλή επίδοση, 10.31.02, η οποία είναι και ατομικό της ρεκόρ. Εκπροσώπηση είχαμε και στα 400 μ. εμπόδια, με την Παναγιώτα Τσαλαβούτη του Αρισβαίου να τερματίζει 5η και την Φωτεινή Ρουμελιώτη 7η, με τις δυο αθλήτριες πάντως να αγωνίζονται ως κορασίδες με αντιπάλους αθλήτριες μεγαλύτερης ηλικίας.  Τα παραπάνω αποτελέσματα έφεραν την Λέσβο πολύ ψηλά στην γενική βαθμολογία, κατακτώντας 103 βαθμούς, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για την Λέσβο, εκ των οποίων τους 57 τους πήρε η Αθλοκίνηση, τους 30 ο Αρισβαίος και τους 16 η Α.Ε. Καλλονής.