Σάρωσε και πάλι η Λέσβος

Την ανοδική τροχιά που βρίσκεται ο λεσβιακός κλασικός αθλητισμός πιστοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο οι αθλητές και οι αθλήτριες που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’, που διεξήχθη στην Χαλκίδα το Σαββατοκύριακο. Χρυσός πανελληνιονίκης αναδείχτηκε στα 300μ. μετ’ εμποδίων ο Στράτος Τζιμής του Αρισβαίου που δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Στα 80μ. η Τζινιέρη Κατερίνα από τον Αρισβαίο Καλλονής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, κάτι που αποτελεί τεράστια επιτυχία αν αναλογιστεί κανείς πως πρόκειται για μια αθλήτρια που είναι από την  Ερεσό και κάνει καθημερινά χιλιόμετρα για να προπονείται. Στα 3.000 βάδην παγκορασίδων η Ελπίδα Σταμπουλή από τον Αρισβαίο αναδείχτηκε χρυσή πανελληνιονίκης, στην τρίτη θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο ανέβηκε η Γεωργία Κοντάρα από την ΑΕ Λέσβου Καλλονής, στο ίδιο αγώνισμα 5η ήταν η Μαρία Γκαγκάλη του ίδιου συλλόγου, ενώ η   Κλεσίβα Χότζα επίσης από την ΑΕ Λέσβου Καλλονής τερμάτισε στην 10η θέση.

Ο Αντώνης Αθηνέλλης της Αθλοκίνησης πήρε το ασημένιο μετάλλιο στην σφαιροβολία με επίδοση στα 14.52μ., ενώ στον ακοντισμό η Εμμανουέλα Αμπουλού από τον Φιλαθλητικό Μυτιλήνης κατέκτησε επίσης το ασημένιο μετάλλιο, με βολή στα 37.17. Η Αθλοκίνηση είχε επίσης ένα ακόμη μετάλλιο, αυτή την φορά με την Κασσάνδρα Ντερβίση στα 1.000 μ. η οποία τερμάτισε με 3.07.99 στην τρίτη θέση. Μετάλλιο κατέκτησε και η Λήμνος με τον Μιχάλη Κολώνα να τερματίζει 3ος στα 1000μ.

Από κει και πέρα στην 4η θέση τερμάτισε ο Κώστας Καραγιάννης του Αρισβαίου στα 5.000 βάδην, 10ος ήταν ο Παντελής Μαυρογιώργης της Αθλοκίνησης στα 300μ. ενώ η Μαρία Κάσσου από τον Αρίωνα ήταν επίσης 10η στα 600μ. Δεν κατάφεραν να προκριθούν στους τελικούς  η Μαρία Κουμαρά, 11η στον ακοντισμό, η Δανάη Κουνή, 24η στα 300μ. και η Ελένη Μωραΐτη 36η στο άλμα εις μήκος, η Χαραλαμπία Πραγκαστή, 17η στα 2.000μ., η Βικτώρια Τσαλίκη, 19η στα 300μ. και η Δέσποινα Κανλή, 26η στο ίδιο αγώνισμα.