Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Σε απόσταση βολής Αιγέας και Αίγειρος

Μεγάλη μάχη γίνεται στην κορυφή και στην ουρά της Α’ Τοπικής, αφού τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής ήταν τέτοια που έκαναν ακόμη μεγαλύτερο το ενδιαφέρον.  Ο Αιγέας  βρίσκεται σε απόσταση τριών βαθμών από τον Διαγόρα και στους τέσσερις ο Αίγειρος, μετά τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής, ενώ μεγάλη είναι η μάχη στην ουρά με 9 ουσιαστικά ομάδες να είναι στο κόλπο της παραμονής, θέλοντας να αποφύγουν τα μπαράζ και την τελευταία θέση.

Οι πρωτοπόροι, αν και προηγήθηκαν νωρίς με τον Φιλιανό, δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη στον Παπάδο από την Αναγέννηση, η οποία ισοφάρισε στο ημίχρονο με τον Σ. Χατζηκλειδαρά και προηγήθηκε με τον Ματθαίου στο ξεκίνημα της επανάληψης, για να απαντήσει άμεσα ο Σπάρταλης και ενώ ο Διαγόρας τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκιάτα.  Πολλά παράπονα από την διαιτησία του Βουρανή έχουν οι άνθρωποι του Διαγόρα.

Την ισοπαλία αυτή εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο ο Αιγέας, που νίκησε με 4-1 τον Ατρόμητο στο Πλωμάρι χάρη σε χατ-τρικ του Αγιακάτσικα και ένα γκολ από τον Πρωτούλη (μείωσε ο Κριτσωτάκης στο τέλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ) και ο Αίγειρος, που “ξεμπούκωσε” απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη τον οποίο συνέτριψε με 6-0 με τέσσερα γκολ του Συβρή και από ένα των Μιχαλάκη και Βαμβουκλή.

Στον Πολιχνίτο ο Αετός πήρε νίκη τετράδας με γκολ του Κροτσίδα στα μισά του ημιχρόνου, ενώ τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός μέσα στα Λουτρά επί του Παλλεσβιακού με ένα γκολ του Δελόλμα στο πρώτο μέρος. Μεγάλη νίκη και για τον Όλυμπο στο ντεμπούτο του Θοδωρή Παπαλόπουλου στον πάγκο του με δυο γκολ του Κέρι, ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για τον Βύρωνα ο Δρακούλης.

Τέλος, στην Μήθυμνα ο Αχιλλέας πέτυχε διπλό σωτηρίας “βυθίζοντας” τον αντίπαλό του που δύσκολα θα αποφύγει τα μπαράζ και μάχεται και για την αποφυγή της τελευταίας θέσης πλέον. Όλο το παιχνίδι ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μπαλάσκα του Αρίωνα να κάνει πέναλτι και να αποβάλλεται στο 82ο, με τον Γ. Σκαρακάκη να ανοίγει το σκορ. Λίγο αργότερα ο Μπάλιακας έκανε το 1-1, αλλά στις καθυστερήσεις ο Σεφουλάι χάρισε το τρίποντο στην ομάδα της Πέτρας.