Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

“Το σήκωσε” και στους παίδες ο Αίολος

Μετά την κατάκτηση των  πρωταθλημάτων σε Εφήβους και Νεανίδες, ο Αίολος κατέκτησε και αυτό στην κατηγορία των παίδων, χτίζοντας την δική του μικρή αυτοκρατορία στα μικρά πρωταθλήματα.  Στον τελικό ο Αίολος που ήταν και το φαβορί για την κατάκτησή του κέρδισε εύκολα με 61-38, αφού έπαιξε καλό μπάσκετ κυρίως στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο συγχαρητήρια αξίζουν και στην ομάδα του Παλλεσβιακού ο οποίος πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική αφού ο Αίολος πήρε από νωρίς μια διαφορά την οποία διατήρησε και αύξησε στο τέλος φτάνοντας στην άνετη κατάκτηση του τροπαίου. Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Συνοδινός με 13 και Κουτσούμπας με 12, ενώ από πλευράς Παλλεσβιακού  ο Κραουνάκης που σημείωσε 24 πόντους. Πλέον η ομάδα του του Γιαννίκου θα αντιμετωπίσει τους πρωταθλητές από Χίο και Σάμο για μία θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ο προπονητής του Αιόλου, Θοδωρής Γιαννίκος, δήλωσε: «Η επικράτηση μας σε αυτό τον τελικό ήταν σχετικά εύκολη και δίκαιη. Άλλωστε από την αρχή δείξαμε ότι είμαστε η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, το επιβεβαιώσαμε και στον τελικό και τώρα συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Περιμένουμε τα παιχνίδια με τον πρωταθλητή Χίου και Σάμου για να δούμε μήπως καταφέρουμε και προχωρήσουμε λίγο παραπέρα. Κανένας τελικός δεν είναι εύκολος γιατί τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν ξέρουν πώς να διαχειρίζονται τέτοια παιχνίδια, αλλά σε γενικές γραμμές ανταποκριθήκαμε καλά. Βέβαια και η ομάδα του Παλλεσβιακού έπαιξε καλά, συγχαρητήρια κιόλας και στα παιδιά, ήταν ένας πολύ αξιόμαχος αντίπαλος βάσει των δεδομένων».

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (61-38)

Διαιτητές: Σωτηρχέλης – Μυλωνάς

Ημίχρονο: 32-16

Δεκάλεπτα: 12-11, 20-5, 22-14, 7-8

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (Γιαννίκος): Στρίγκος 6, Συνοδινός 13, Κουτσούμπας 12(1), Γεωργαντάς 5, Μισαηλίδης 3(1), Τεντολούρης 3, Γιαννίκος 8(2), Βλαττάς 4, Πέρος 5(1), Μπεζανισβίλι 2, Δουμούζης, Φωτσινός

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (Ρούσσος): Πατσέλλης Π. 3(1), Κλειδαράς 9, Κραουνάκης 24, Πασπατής 2,Καρέκος, Πατσέλλης Ε., Μπέντος, Γκαγκουλής, Μεϊμάρης, Κριαράς.