Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Το σήκωσε ο Πολιχνίτος στους Παίδες

Τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία του παιδικού πανηγυρίζει ο Πολιχνίτος, ο οποίος στον τελικό που έγινε το Σάββατο στο Στάδιο Μυτιλήνης επικράτησε με 2-0 του Οδυσσέα Ελύτη, παίρνοντας έτσι και μια άτυπη ρεβάνς του χαμένου προ διετίας τελικού με τον ίδιο αντίπαλο. Το παιχνίδι έγινε παρουσία 200 περίπου φίλων των δυο ομάδων, οι παίκτες των οποίων πρόσφεραν όμορφο θέαμα μέσα σε αθλητικά πλαίσια με τις συγκινήσεις να είναι πολλές. Ο Πολιχνίτος ξεκίνησε καλύτερα έχοντας μια ελαφρά υπεροχή, αλλά όσο περνούσε η ώρα ο Οδυσσέας Ελύτης αναλάμβανε τα ηνία και ήταν καλύτερος.

Στην επανάληψη μάλιστα η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Κουρή στο 70’, σε μια φάση όμως που ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ. Και ενώ όλα έδειχναν πως θα οδηγούμασταν στην διαδικασία των πέναλτι, αφού παράταση δεν υπάρχει σε αυτή την κατηγορία, ο Γεωργακής, ένας βραχύσωμος επιθετικός που έκλεψε τις εντυπώσεις με την τεχνική και την ταχύτητά του, δυο λεπτά πριν το τέλος μετά από εξαιρετική πάσα του Πονηρού, πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Οδυσσέα και έκανε το 1-0. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο σκόρερ έφυγε στην κόντρα μόνος απέναντι από την εστία και ανατράπηκε κερδίζοντας πέναλτι που εκτέλεσε ο Καντάρης, κάνοντας το τελικό 2-0. Ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από πλευράς Πολιχνίτου και η απονομή στους πρωταθλητές.