Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Σημαντικές νίκες για Αετό και Όλυμπο

Δύσκολες, αλλά παράλληλα σημαντικές νίκες πήραν Αετός και Όλυμπος απέναντι σε Αρίωνα Μήθυμνας και Φίλια για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο πρωτοπόρος Αετός νίκησε 2-0 τον Αρίωνα Μήθυμνας με το κύριο χαρακτηριστικό στον αγώνα να είναι ο κακός αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Στύψης, που μόνο ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχτεί. Στο παιχνίδι ο Αρίων κοίταξε στα μάτια τον Αετό που χρειάστηκε τον Τζίμη Βλαστέλλη για να φύγει με το τρίποντο από τη Στύψη. Ο έμπειρος επιθετικός, αν και τραυματίας, πέρασε στο γήπεδο με τη συμπλήρωση 79 λεπτών και μέσα σε τέσσερα λεπτά (81΄ και 85΄) με δύο δικά του γκολ χάρισε στην ομάδα των Λουτρών μια σημαντική νίκη. Από την άλλη ο Αρίων, που στάθηκε καλά στην αναμέτρηση, έχει παράπονα από τη διαιτησία για την φάση του πρώτου γκολ. Όπως και να ‘χει ο Αετός που ήταν αισθητά καλύτερος στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Στύψη και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή.

Δύσκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Φίλιας ο Όλυμπος που τελικά απέδρασε με το τρίποντο νικώντας 2-1. Η Φίλια ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ από τα αποδυτήρια με τον Νικόλοφ μόλις στο 2ο λεπτό. Στο 20΄ ο Γιώργος Μαλακός από πλευράς Ολύμπου είχε δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ από τον Κουνιάρη στο 24΄ σπαταλώντας την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του. Με τη συμπλήρωση 36 λεπτών στο παιχνίδι ο Όλυμπος κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια με τον Λεωνίδα Καλουτζή. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, τα οποίο βρήκε ο Όλυμπος στο 76΄ με σκόρερ τον Παναγιώτη Βουργουτζή, ο οποίος έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Αγιάσου.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε στον Μεσότοπο ο Απόλλων Δαφίων, που επικράτησε της τοπικής ομάδας με 3-2. Έτσι μετά από αυτή την επικράτηση ο Απόλλων έσπασε το αήττητο που είχε χτίσει στα τελευταία παιχνίδια ο ΑΟΜ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15΄ με τον Σταυρή, με το 0-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό ο Καβαλίκας έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Απόλλωνα, όμως ο Μεσότοπος δύο λεπτά αργότερα μπήκε ξανά στο παιχνίδι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Καδή, το οποίο κέρδισε ο Τσατσάκης.

Ωστόσο ο Απόλλων πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στο 80΄ με γκολ από τον Γρούβα. Οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά αργότερα μείωσαν εκ νέου σε 2-3 και πάλι με πέναλτι από τον Καδή. Μάλιστα στη συγκεκριμένη φάση αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Πονηρός ως τελευταίος παίκτης. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα των Δαφίων έφυγε με ένα σπουδαίο τρίποντο από τον Μεσότοπο.

Στην πρώτη τετράδα σκαρφάλωσε η Προοδευτική που πέρασε άνετα από τα Βασιλικά επικρατώντας 5-0 του ΑΟΒ. Το παιχνίδι δεν χωράει σε κριτική, καθώς η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων έπαιξε ρόλο και έτσι η Προοδευτική έφυγε με το τρίποντο. Το 0-1 έκανε ο Τριανταφύλλου στο 32΄, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Νερατζή ήταν ακόμα καλύτερη βρίσκοντας άλλα τρία γκολ με τους Καραγιάννη στο 55΄ με πέναλτι, Νανίδη στο 65΄ και Μαστέλλο στο 73΄. Οι νικητές είχαν και τρία δοκάρια, ένα στο πρώτο ημίχρονο με τον Δουνιά στο 34΄ και δύο στο δεύτερο με Μπίρη στο 50΄ και Νανίδη στο 61ο λεπτό.

Ένα γκολ από τον Έντι Αζάμπι ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Αναγέννηση Γέρας μια πολύτιμη νίκη με 1-0 απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν κλειστό, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, το οποίο βρήκε η Γέρα στο 68ο λεπτό με ένα από τα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου. Από πλευράς Ελύτη η καλύτερη στιγμή στον αγώνα ήταν το δοκάρι από τον Τσιμπούκη στο 48΄. Πλέον μετά από αυτή τη νίκη το σύνολο του Κώστα Χατζέλλη βρίσκεται στο -1 από την τετράδα.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Αιγέα στο πρωτάθλημα, που αυτή τη φορά επικράτησε του Ορφέα Κεραμειών με 3-1 στα Λουτρά. Στο ντεμπούτο του Γιώργου Κουτρομπίλα στην τεχνική ηγεσία της ομάδας του Πλωμαρίου, οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 3ο λεπτό απώλεσαν την ευκαιρία να προηγηθούν καθώς ο Χρυσάφης δεν μπόρεσε να  βρει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αιγέας κέρδισε πάλι πέναλτι, αλλά αυτή τη φορά ο Τάκας ευστόχησε για το 0-1. Στο 21ο λεπτό ο Αγιακάτσικας έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, αλλά στο 28΄ ο νεοαποκτηθείς Γονιδέλης μείωσε σε 2-1 για τον Ορφέα. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα των Κεραμειών πίεσε για την ισοφάριση, όμως ο Αιγέας κατόρθωσε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα από τον Αγιακάτσικα στο 82΄ να φύγει με το τρίποντο από τα Λουτρά.

Τέλος, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ατρόμητος Ανεμότιας καθώς νίκησε 1-0 τον Ανδρονικά στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε το Σάββατο. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε με ένα γκολ από τον Καλιμαντζέρο στο 27ο λεπτό να πάρει μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Επίσης ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κιοσσέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από την άλλη ο Ανδρονικάς δεν έκανε καλό παιχνίδι και δικαίως ηττήθηκε.