Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Σπουδαίες εμφανίσεις στα Τρίκαλα

Σημαντικά επιτεύγματα από τους αθλητές Λέσβου και Λήμνου

Πολύ καλή ήταν η εκπροσώπηση του νησιού μας αλλά και της Λήμνου από τους αθλητές των συλλόγων των δύο νησιών, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανώμαλου δρόμου, που πραγματοποιήθηκε σε λευκό τοπίο και πρωτόγνωρες συνθήκες για τους αθλητές, λόγω της κακοκαιρίας που έπληξε την χώρα.
Συγκεκριμένα, η Μιχαέλα Φιάσκα, κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα των 6 χιλιομέτρων νέων γυναικών με επίδοση 21:25.090, κάνοντας τρομερό αγώνα και χωρίς να πτοηθεί από τις ιδιαίτερες συνθήκες που πραγματοποιήθηκε ο αγώνας, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, φέρνοντας εις πέρας ένα μεγάλο επίτευγμα!
Σημαντική όμως ήταν και η παρουσία όλων των αθλητών από τα δύο νησιά. Στα 3 χλμ. των κορασίδων η Κασσάνδρα Ντερβίση της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης αναδείχθηκε 13η σε σύνολο 104 συμμετοχών. Στο ίδιο αγώνισμα, η Μαρία Μπαρέλλη της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης ήταν 39η και η Γεωργία Λάγαρη, επίσης της Αθλοκίνησης, τερμάτισε στη 82η θέση. Τέλος, η Βασιλική Κολώνα της ΑΕ Λήμνου ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 101η θέση.
Στα 4 χλμ. των παίδων, ο Γιώργος Παπαφιλίππου του Φιλαθλητικού Μυτιλήνης τερμάτισε στη 12η θέση. Ο Μιχάλης Κολώνας της ΑΕ Λήμνου τερμάτισε 16ος. Την 24η θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Θεριουδάκης της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης.
Στα 4 χλμ. των νεανίδων, η Μαρία Βέλλου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης τερμάτισε στη 15η θέση.
Τέλος, στα 6 χλμ. των εφήβων, ο Δημήτρης Μωΰσής της ΑΕ Λήμνου ήταν 38ος.