Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Σπουδαίες νίκες για Αρίωνα Μήθυμνας, Φίλια και Μεσότοπο

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας. Ο Αετός επικράτησε 4-1 της Αναγέννησης Γέρας στο παραδοσιακό ντέρμπι και παραμένει μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Εύκολα πήρε τους τρεις βαθμούς και ο Όλυμπος, που επικράτησε 5-0 του Ορφέα Κεραμειών.

Από νίκη σε νίκη πάει ο Αρίων Μήθυμνας που υπέταξε και τον Ανδρονικά νικώντας 4-3 σε ένα ωραίο παιχνίδι. Σπουδαίο διπλό πήρε ο Μεσότοπος στο Πλωμάρι επί του Αιγέα με 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Φίλια της Προοδευτικής. Άνετα πέρασε από την Αγία Παρασκευή ο Απόλλων Δαφίων νικώντας 4-0 τον Ατρόμητο Ανεμότιας. Τέλος, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης καθώς επικράτησε 2-0 του ΑΟ Βασιλικών.

Αετός – Αν/ση Γέρας 4-1: Ασταμάτητος

Ο Αετός νίκησε 4-1 την Αναγέννηση Γέρας στο παραδοσιακό ντέρμπι και παραμένει μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Στο ντεμπούτο του Κώστα Χατζέλλη στον πάγκο της Γέρας οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα βάζοντας τα δύσκολα στον Αετό. Πάντως η ομάδα των Λουτρών κατάφερε μέσα σε οκτώ λεπτά να προηγηθεί 2-0, αρχικά στο 4΄ με σκόρερ τον Γιώργο Καπταγιάννη, ενώ στο 12΄ ήταν η σειρά του Τζίμη Βλαστέλλη να βρει δίχτυα με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ.

Στο 40΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μιχαλάκη, όμως δύο λεπτά αργότερα η Γέρα ήταν αυτή που κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παυλέλη μέσα στην περιοχή. Ο Βλάμης εκτέλεσε εύστοχα για να μειώσει σε 2-1 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση έφτασε κοντά στο 2-2 με τον Καραγιάννη, αλλά στο 80΄ ο Αετός κατάφερε να κάνει το 3-1 με σκόρερ τον Χρήστο Κόμβο. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Άκης Μιχαλάκης στο 87ο λεπτό.

Όλυμπος – Ορφέας Κεραμειών 5-0: Άλλη μια νίκη

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Όλυμπος νίκησε 5-0 τον Ορφέα Κεραμειών και συνεχίζει να κυνηγά τον Αετό. Η ομάδα της Αγιάσου άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Στέλιο Τσομπανέλλη, ενώ λίγο αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Παναγιώτη Βουργουτζή ως οφσάιντ. Όμως  ο ίδιος παίκτης κατάφερε στη συνέχεια να σκοράρει για το 2-0. Τα υπόλοιπα τέρματα των νικητών σημείωσαν ο Πετρουζέλλης στο 60΄, Χουλιάρας στο 73΄ και Σφαμιδάκης στο 74΄. Στο τελευταίο γκολ ο Ορφέας διαμαρτύρεται έντονα για οφσάιντ, ενώ να σημειωθεί πως οι νικητές είχαν και τρία δοκάρια, δύο με τον Ξυνό και ένα με τον Συβρή.

Αρίων Μήθυμνας – Ανδρονικάς 4-3: Ματσάρα!

Πολύ ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Στύψης, όπου τελικά ο Αρίων Μήθυμνας κατάφερε να επικρατήσει με 4-3 του Ανδρονικά και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με γκολ από τον Μόλβαλη, όμως σχετικά γρήγορα ο Ανδρονικάς έφτασε στην ισοφάριση με τον Κουτλή. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Αρίων ξαναπήρε το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ανδριώτη, ενώ στο 32΄ ο Άνταμ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αθανασέλος μείωσε σε 3-2. Στην επανάληψη ο Άνταμ χρίσθηκε ξανά σκόρερ για το 4-2, ενώ το τελικό 4-3 πέτυχε ο Μάκης Σαμπάνης στο 87΄. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζούζι από τον Αρίωνα Μήθυμνας και του Μπαρδή από τον Ανδρονικά.

Αιγέας – Μεσότοπος 0-1: Σπουδαίο διπλό

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Μεσότοπος στο Πλωμάρι επικρατώντας 1-0 του Αιγέα και πλησίασε ακόμα περισσότερο την πρώτη τετράδα. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, όμως το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ. Ουσιαστικά όλα έγιναν στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν αρχικά ο Αιγέας είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 85΄ με το δοκάρι από τον Καβαρνό και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μεσότοπος κέρδισε πέναλτι με τον Ανήφορο και ο Καφαλούκος έκανε το 1-0 χαρίζοντας στην ομάδα του ένα σπουδαίο τρίποντο.

Προοδευτική – Φίλια 0-1: Επέστρεψε στις επιτυχίες

Με γκολ από τον Γιώργο Πάντα στο 91ο λεπτό, η Φίλια πήρε τους τρεις βαθμούς στο παιχνίδι με την Προοδευτική και επέστρεψε μετά από καιρό στις επιτυχίες. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι έχοντας δοκάρι με τον Νανίδη, όμως στην επανάληψη η Φίλια ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε με το γκολ του Πάντα να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Απόλλων Δαφίων 0-4: Ακόμα σκοράρει

Ακόμα μια νίκη σημείωσε ο Απόλλων Δαφίων που έχει χτίσει ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων στα τελευταία παιχνίδια. Αυτή τη φορά η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου νίκησε 4-0 τον Ατρόμητο Ανεμότιας μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο. Για την νικήτρια ομάδα δύο γκολ πέτυχε ο Γρούβας στο 30’ και στο 45΄, ενώ από μία φορά βρήκαν δίχτυα οι Πλουμής στο 70ό λεπτό και Καβαλίκας στο 75΄, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οδυσσέας Ελύτης – ΑΟ Βασιλικών 2-0: Καθάρισε από το πρώτο μέρος

Ο Οδυσσέας Ελύτης νίκησε 2-0 τον ΑΟ Βασιλικών παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψει της συνέχειας στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Δούκα Καρέτου να σώσει την παρτίδα. Ο Οδυσσέας κατάφερε να σφραγίσει το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο καθώς βρήκε δύο γκολ από τον Ιστρέφι στο 25΄ και με τον Βαλσάμη στο 38΄. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ελύτης έφτασε σε μια σημαντική νίκη.