Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Στα μπαράζ ο Παλλεσβιακός

-Θα παλέψει με την Φίλια για την κατηγορία

Αυλαία έπεσε στον όμιλο των play-out, ένας όμιλος που έκρινε τις ομάδες που την νέα αγωνιστική σεζόν δεν θα αποτελούν μέρος της Α΄ τοπικής κατηγορίας. Μέσα στις ήδη γνωστές ομάδες, Αίγειρο, Πολιχνίτο και Αλκιβιάδη, υπάρχει περίπτωση να προστεθεί και αυτή του Παλλεσβιακού, που δεν κατάφερε να αποφύγει τα μπαράζ και θα παλέψει κόντρα στη Φίλια για την παραμονή του.
Στα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής, της 18ης, ο Απόλλων Δαφίων επικράτησε με 0-1 του ΑΟ Πολιχνίτου, παραμένοντας με αυτή την νίκη στην κατηγορία. Νίκη χωρίς αντίκρισμα και για τον Παλλεσβιακό, που επιβλήθηκε με 0-2 του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους, χωρίς να καταφέρνει να αποφύγει τα μπαράζ. Νίκη και δεύτερη θέση και για την Προοδευτική Σκάλα Καλλονής, που υπερκέρασε το εμπόδιο του Αρίωνα Παλαιοκήπου με 1-2. Τέλος, στο ντέρμπι της κορυφής, ο Οδυσσέας Ελύτης αναδείχθηκε νικητής με 1-2, τερματίζοντας στην πρώτη θέση, στο παιχνίδι έναντι στον Αιγέα Πλωμαρίου.

Με την ψυχή στο στόμα!

Τα χρειάστηκε ο Απόλλων Δαφίων κόντρα στον ήδη υποβιβασμένο Πολιχνίτο, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να σκοράρουν το γκολ της παραμονής στο τελευταίο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας με αγχώδη τρόπο την παραμονή τους στην κατηγορία και την παρουσία τους σε αυτή την νέα σεζόν.
Χωρίς πολλές ευκαιρίες το πρώτο μέρος, με τον Απόλλωνα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να είναι αυτός που απείλησε κυρίως. Ίδια η εικόνα και στην επανάληψη, με τον Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται το άγχος του αντιπάλου και να βρίσκει χώρους στο γήπεδο. Στο 77΄ ο Φιλιανός κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Βελάι, με την εκτέλεση να την αναλαμβάνει ο ίδιος. Ο Φιλιανός δεν αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 0-1, που ήταν και αυτό που έδωσε την παραμονή στην ομάδα των Δαφίων.

Νίκη σαν ήττα

Τι και αν κέρδισε 0-2; Ο Παλλεσβιακός δεν κατάφερε να φτάσει στην απευθείας παραμονή, μετά την νίκη του Απόλλωνα Δαφίων, και έτσι θα παλέψει για την παραμονή του στην κατηγορία με τον ΕΜΑΣ Φίλια, τον δευτεραθλητή του Β΄ τοπικού.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Παλλεσβιακός ήταν απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, ελέγχοντας το παιχνίδι από το ξεκίνημα, καταφέρνοντας να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγο μετά την συμπλήρωση ενός τέταρτου αγώνα με τον Αχιλλέα Παπαγεωργίου.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν στην επανάληψη και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ και το 1-1, όταν στο 70΄ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ τους. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Παναγιώτης Μανώλης, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Κοκαλλέλη, να κατεβάζει ρολά, διατηρώντας το 0-1. Το τελικό 0-2 γράφτηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Βουργουτζή να βάζει την υπογραφή του σε ακόμη μια αναμέτρηση.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Παλλεσβιακός θα κληθεί να δώσει αγώνες μπαράζ με την Φίλια για την παραμονή του, ενώ ο Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους, θα αγωνίζεται από την νέα χρονιά στην Β΄ τοπική κατηγορία.
Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό το παιχνίδι ήταν και το τελευταίο του Αντώνη Δάλα, που κρέμασε τα γάντια του στο τέλος της σεζόν, αποφασίζοντας να αποσυρθεί από την ενεργό δράση, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους, για την προσφορά του κάτω από τα δοκάρια της ομάδας και τις σπουδαίες εμφανίσεις που έχει καταγράψει.

Δεύτερη με ανατροπή

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά – πλην όμως ενδιαφέρον παιχνίδι – ο Αρίων Παλαιοκήπου υποδέχτηκε την Προοδευτική Σκάλα Καλλονής στον Παπάδο, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το διπλό, σημειώνοντας μάλιστα μια τρομερή ανατροπή στην επανάληψη, επικρατώντας με 1-2.
Ο Αρίων ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 1-0 στο 35΄, με τον Μπισπίκα να ανοίγει το σκορ για τον Αρίωνα, εξαργυρώνοντας την υπεροχή της ομάδας του με το τέρμα αυτό.
Στην επανάληψη όμως η εικόνα άλλαξε, με τον Πρέντι, εκ των πρωταγωνιστών της «Προό» την φετινή σεζόν, να σκοράρει για ακόμα μια φορά και να ισοφαρίζει σε 1-1. Στιγμές αργότερα, ο Καραγιάννης, με άψογη εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα εντός των διχτυών της αντίπαλης εστίας, γράφοντας το 1-2 με ένα καταπληκτικό τρόπο, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.
Έτσι η Προοδευτική κατάφερε να τερματίσει στην δεύτερη θέση, μια πάνω από τον Αιγέα, ολοκληρώνοντας με σπουδαίο τρόπο την χρονιά, διασφαλίζοντας την παραμονή της στην κατηγορία. «Επιβίωσε» στην κατηγορία και ο Αρίων, που δεν τα πήγε όπως θα περίμενε, αλλά στο τέλος κατάφερε να σώσει την χρονιά.

Πήρε το ντέρμπι, πήρε και την πρωτιά

Νικητής αναδείχθηκε στο ντέρμπι κορυφής ο Οδυσσέας Ελύτης, επικρατώντας με 1-2 του Αιγέα Πλωμαρίου, κατακτώντας την κορυφή του ομίλου και την «στέψη» του ως πρωταθλητής του ομίλου.
Πολύ καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα, έπιασαν στον ύπνο την ομάδα του Αιγέα και με γκολ από τα αποδυτήρια, άνοιξαν το σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό, με σκόρερ τον Μάνιο. Η ομάδα του Οδυσσέα Ελύτη συνέχιζε να βάζει δύσκολα στον αντίπαλό της και έτσι, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο χτύπησε εκ νέου, με τον Αναιρούση να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.
Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πλωμαρίου ήταν να μειώσει σε 1-2 νωρίς στην επανάληψη, με τον Μαμάκο να πετυχαίνει με κεφαλιά το γκολ στο 56΄. Το σκορ δεν άλλαξε έως και το τέλος, με το 1-2 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα και τον Ελύτη να πιάνει την πρώτη θέση στο τελευταίο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να αγωνίζονται στην Α΄ κατηγορία και την ερχόμενη αγωνιστική σεζόν.