Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Στην κορυφή και αήττητος ο Όλυμπος

Ο Όλυμπος του Θοδωρή Παπαλόπουλου, είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα της Α’ Τοπικής μετά και την διεξαγωγή της 4ης αγωνιστικής, καθώς πέρασε νικηφόρα από τον Ταρλά και την προσωρινή για προχθές έδρα του Αιγείρου, κερδίζοντάς τον με 0-2 και φιγουράρει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα στον Παπάδο η Αναγέννηση έσπαγε και αυτή το αήττητο του Ατρόμητου Ανεμότιας επικρατώντας με 1-0 και έδειξε πως είναι και αυτή μια από τις διεκδικήτριες της τετράδας.

Αιγέας και Αετός δεν δυσκολεύτηκαν παρά μόνο στο πρώτο ημίχρονο για να κάμψουν την αντίσταση Κεραυνού και Ανδρονικά σε Πλωμάρι και Λουτρά αντίστοιχα, ενώ ο Αρίων Μ. νίκησε και τον Οδυσσέα Ελύτη και βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Σεφτέ στα τρίποντα έκανε ο Μεσότοπος που κέρδισε 3-2 τον Αχιλλέα σε ένα γεμάτο παιχνίδι, ενώ βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Αλκιβιάδης και Πολιχνίτος που έμειναν στο 1-1. Μετά και τα προχθεσινά αποτελέσματα στην κορυφή επικρατεί συνωστισμός με την ομάδα της Αγιάσου να βρίσκεται με 10 βαθμούς στην πρώτη θέση και να ακολουθούν στην δεύτερη θέση τέσσερις ομάδες με 9 βαθμούς, στο πιο ενδιαφέρον και συναρπαστικό πρωτάθλημα, όπως αναμένεται, των τελευταίων χρόνων.

Αίγειρος – Όλυμπος 0-2

Ο Αίγειρος επέλεξε τον Ταρλά για να αγωνιστεί στο ματς αυτό, χωρίς φυσικά να υπάρχει προφανής λόγος, και το «πλήρωσε», καθώς είναι ένα γήπεδο που δεν τον «πάει» έχοντας χάσει εκεί όσα παιχνίδια έχει δώσει. Ό Όλυμπος στημένος άριστα από τον Θοδωρή Παπαλόπουλο, φάνηκε πιο έτοιμος για το παιχνίδι, πέρασε χωρίς μεγάλα προβλήματα το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν μια μεγάλη διπλή ευκαιρία που απέτρεψε ο Κλεομένης Παπαλόπουλος και «χτύπησε» στην επανάληψη.

Αρχικά στο ξεκίνημα με τον Καλαφάτη να εκτελεί κόρνερ και να στέλνει και με την βοήθεια του Λεονταρίδη την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 και στο φινάλε με τον Τσομπανέλλη σε μια αντεπίθεση. Ενδιάμεσα ο Αίγειρος δεν είχε αντίδραση, είχε τους περισσότερους παίκτες του εκτός παιχνιδιού και μοιραία ηττήθηκε, προβληματίζοντας τον Πρόεδρό του.

Αναγέννηση Ατρόμητος 0-1

Μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση που δεν ήθελε να χάσει και πάλι βαθμούς, όπως με τον Αιγέα, αλλά και μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο να εκμεταλλευτεί την ήττα του Αιγείρου και να πιάσει κορυφή. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα γκολ του Μανούσου στο πρώτο μέρος που δεν μέτρησε, σκόραραν με τον Βλάμμο στα μισά της επανάληψης και έγιναν η πρώτη ομάδα φέτος που κερδίζει αυτή της Ανεμότιας.

Αιγέας – Κεραυνός 4-0

Στο Πλωμάρι ο Αιγέας δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην καλά στημένη ομάδα του Κεραυνού, αλλά στην επανάληψη και μέσα σε δέκα λεπτά ο Άνταμ έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα, πέτυχε τρία γκολ και «καθάρισε» την νίκη για την ομάδα του, με τον Βελούτσο στις καθυστερήσεις απλά να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

Αετός Ανδρονικάς 4-0

Ο Αετός μέσα στα Λουτρά δύσκολα κοντράρεται και ο Ανδρονικάς το κατάλαβε με τον πιο άσχημο τρόπο, φεύγοντας με βαριά ήττα 4-0. Ο Κροτσίδας άνοιξε το σκορ, ο Λαγουτάρης έκανε το 2-0 για να πάρει την σκυτάλη ο Καλλιματζέρος, με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Παλάσης να κάνει το 3-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παλάσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο φινάλε, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Αρίων Μ. – Οδυσσέας Ελύτης 3-0

Πολύ καλό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες με τον Αρίωνα να παίρνει άλλη μια νίκη την δεύτερη συνεχόμενη και να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής.  Ο Μαρούλης άνοιξε το σκορ, ο Δελόλμας με κεφαλιά έκανε πριν το ημίχρονο το 2-0, για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Γιατζιτζόγλου. Ο Αρίων είχε και δοκάρι, ενώ δυο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι με τον Αναιρούση είχε ο Οδυσσέας Ελύτης, που ακόμα δεν έχει δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες.

Μεσότοπος Αχιλλέας 3-2

Ματς για γερά νεύρα με πολλά παράπονα από πλευράς φιλοξενούμενων για την διαιτησία. Ο Μεσότοπος πήρε τα ηνία με γκολ του Τσιπά, αλλά ο Αχιλλέας αντέδρασε και με δυο γκολ του Στρατή Σκαρακάκη, έφτασε στην ανατροπή στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ωστόσο το εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Τσατσάκης και εκτέλεσε ο Αλαγιάννης, έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στο τέλος με τον ίδιο τρόπο, με πέναλτι που κέρδισε ο Κουλουδής και μετέτρεψε σε γκολ ο Αλαγιάννης και πάλι, η ομάδα του Γιακαλή πήρε το πρώτο της τρίποντο στην σεζόν.

Αλκιβιάδης Πολιχνίτος 1-1

Ο Πολιχνίτος προηγήθηκε μέσα στο Κάτω Τρίτος, με γκολ του Νικέλλη στο ξεκίνημα, αλλά ο Αλκιβιάδης είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει εντός έδρας και με γκολ του Ρομέου στην επανάληψη πήρε τον βαθμό.

Χωρίς εκπλήξεις η 2η αγωνιστική της Β’ Τοπικής

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, συνεχίστηκε την Κυριακή το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας. Στον Βόρειο όμιλο η Προοδευτική και ο Απόλλων Δαφίων διπλασίασαν τις νίκες τους, επικρατώντας με 3-0 και 3-1 του Γ. Καραβαγγέλη και της Ανάξου αντίστοιχα, ισόπαλο τελείωσε το ντέρμπι του Παπανικολή με την Φίλια, ενώ ο Μακαρέας πέρασε από την Άντισσα με 1-0. Στον Νότιο όμιλο, ο Αρίων Π. έκαμψε την αντίσταση του Ορφέα Κεραμειών στο ντέρμπι της αγωνιστικής,  Παλλεσβιακός και Δόξα νίκησαν εύκολα Θύελλα και Αστέρα Ιππείου αντίστοιχα, ενώ σεφτέ στα τρίποντα έκαναν τα Βασιλικά κερδίζοντας τον Έφηβο με 3-1. Συνοπτικά: