Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Στην κορυφή ο Όλυμπος!

Αγωνιστική με ντέρμπι, ωραία παιχνίδια και πολλές εκπλήξεις ήταν η 4η αυτή στροφή του Α΄ ομίλου, που επιφύλασσε πολλές αλλαγές στον πίνακα της βαθμολογίας.

Ο Όλυμπος Αγιάσου πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Αετό Λουτρών, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ατρόμητος συνέχισε την εκπληκτική του πορεία στον νέο όμιλο, επικρατώντας 4-0 του ΑΟ Μεσοτόπου. Ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής κόλλησε στο 1-1 στην έδρα του Αρίωνα Μήθυμνας, ενώ η Αναγέννηση Γέρας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη απέναντι στον Ανδρονικά Παρακοίλων, με τα γκολ να πέφτουν βροχή στο τελικό 6-3.

Άρχοντας του ντέρμπι!

Απόλυτο αφεντικό του ντέρμπι κορυφής αναδείχθηκε ο Όλυμπος Αγιάσου, που επικράτησε με 0-2 του Αετού στα Λουτρά και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους και τον Όλυμπο να καταφέρνει να επικρατήσει στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο καλές στιγμές στην αρχή του παιχνιδιού, τόσο με τον Δρακουλή όσο και με τον Βλαστέλλη να μην βρίσκουν στόχο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 17΄ με τον Ξυνό να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Το ημίχρονο πέρασε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη στιγμή, με το 0-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Τσομπανέλλη που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-1, σε μια φάση που  οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα είχε περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου στην αρχή της φάσης. Και πριν καταφέρει ο Αετός να συνέλθει από το τέρμα που μόλις δέχτηκε, είδε τον Βλαστέλλη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα, με τους γηπεδούχους να ξεσπούν εκ νέου σε έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή, έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Όλυμπος Αγιάσου εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση που επικρατούσε στην γηπεδούχο ομάδα και με τον Ξυνό έγραψε το 0-2. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όποιες φάσεις δημιούργησαν δεν βρήκαν στόχο, με την ομάδα της Αγιάσου να κρατάει το υπέρ της 0-2 έως το τέλος και να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα, με αμφότερες τις δύο ομάδες να έχουν παράπονα από την διαιτησία.

Επιτέλους νίκη!

Με εντυπωσιακό τρόπο έφτασε η Αναγέννηση Γέρας στην πρώτη της νίκη στον όμιλο του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 6-3 του Ανδρονικά, σε ένα πλούσιο από πλευράς θεάματος παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άγριες διαθέσεις την αναμέτρηση και μόλις στο 5ο λεπτό ο Χρυσάφης σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Ανδρονικά. Το δοκάρι αυτό αποτέλεσε την προειδοποίηση και ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε σκορ στην αναμέτρηση. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, παρά τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν κυρίως για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος, η Γέρα ξεκίνησε το ίδιο δυνατά, και σκόραρε νωρίς, με τον Χατζηκλειδαρά να στέλνει την μπάλα στο «γάμα» της αντίπαλης εστίας. Ο Ανδρονικάς αποφάσισε να αντιδράσει και με τον Μάκη Σαμπάνη μείωσε σε 2-1, με τον Παυλέλλη όμως να ανεβάζει και πάλι την διαφορά στην τιμή των δύο τερμάτων, ερχόμενος από τον πάγκο ως αλλαγή και πετυχαίνοντας το 3-1.

Στο 65΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μάκη Σαμπάνη να αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα 11 βήματα και να μειώνει σε 3-2. Για την Αναγέννηση άρχισαν να ξυπνάνε εφιάλτες του πρόσφατου παρελθόντος, όταν ο Κουτλής με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 3-3.

Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν αποφασισμένοι να κατακτήσουν το τρίποντο και απάντησαν άμεσα με τον Τάκα, με τον αρχηγό της Γέρας να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-3 λίγο αργότερα. Το τελικό 6-3 έγραψε ο Παυλέλλης, με την ομάδα της Γέρας να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη και την αναρρίχησή της στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Νέα γκέλα για Διαγόρα

Σε νέα απώλεια βαθμών υπέπεσε ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής, που άφησε ακόμα δύο πόντους στην έδρα του Αρίωνα Μήθυμνας, μένοντας στο ισόπαλο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησαν αρκετές φάσεις και στα δύο ημίχρονα. Μια από αυτές ήταν και η φάση του 35΄με τον Μιχαλάκη να δίνει σκορ στο παιχνίδι με μακρινό σουτ.

Στην επανάληψη ο Διαγόρας συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και ο Αρίων φρόντισε να τιμωρήσει αυτή του την αστοχία, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μόλβαλη. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε έως το τέλος του παιχνιδιού, με τον Αρίωνα πάντως να έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία να πάρει την νίκη με τον Μόλβαλη, το σουτ του οποίου κατέληξε εκτός εστίας.

Συνεχίζει να εκπλήσσει

Την σημαντική δουλειά που έχει κάνει στην ομάδα της Ανεμότιας ο Στέλιος Μουντανάρης απέδειξε ακόμη μια φορά στο γήπεδο ο Ατρόμητος, που επικράτησε με το ευρύ 4-0 του δυνατού ΑΟ Μεσοτόπου.

Το γρήγορο προβάδισμα των γηπεδούχων με τον Γρούβα έδωσε άλλον αέρα στους παίκτες του Μουντανάρη, που διπλασίασε τα τέρματά του με εύστοχο πέναλτι του Καλιμαντζέρου, που αμφισβητήθηκε από την ομάδα του Θεόδωρου Γιακαλή.

Ο Μεσότοπος δημιουργούσε ευκαιρίες, χωρίς όμως αποτέλεσμα, και στο 60΄ ο Μαλακός έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε με σκόρερ και πάλι τον Μαλακό.