Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Στην κορυφή του Αιγαίου η Αθλοκίνηση

Πιο ψηλά από κάθε άλλη χρονιά, δείχνοντας πλέον πως το επίπεδο στο νησί έχει ανέβει, κατετάγησαν τα λεσβιακά σωματεία στίβου, κατά την αξιολόγηση που έγινε από τον ΣΕΓΑΣ, κάτι που γίνεται κάθε χρόνο μετά την ολοκλήρωση της σεζόν. Πρώτο σωματείο στην Λέσβο και ένα από τα κορυφαία στο Αιγαίο, η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, η οποία βρίσκεται στην 26η θέση, έχοντας ανέβει από την 47η που βρισκόταν πέρυσι. Αυτό βέβαια οφείλεται κυρίως στην εντυπωσιακή παρουσία της Όλγας Φιάσκα, που κατέκτησε την 2η θέση στο Πανευρωπαϊκό του βάδην πριν από μερικές εβδομάδες, αλλά δεν είναι μόνο αυτή.

Οι περισσότεροι αθλητές του συλλόγου έχουν φέτος κερδίσει πολλά και σημαντικά μετάλλια σε όλες τις διοργανώσεις και το κυριότερο είναι πως η θέση αυτή είναι «πραγματική», αφού όλοι οι αθλητές είναι παιδιά του νησιού, σε αντίθεση με άλλους συλλόγους που έχουν κάνει μεταγραφές για να βρεθούν στις πρώτες θέσεις.  Αξίζει να σημειώσουμε πως σε όλο το Αιγαίο η Αθλοκίνηση βρίσκεται στην δεύτερη θέση, με τον Κάμειρο Ρόδου να είναι στην πρώτη, έχοντας όμως αρκετούς «ξένους» αθλητές. Στην 5η θέση στο Αιγαίο και 69η συνολικά βρίσκεται ο Αρισβαίος Καλλονής. Ο σύλλογος επίσης έχει κάνει εξαιρετική χρονιά και άνοδο πολλών θέσεων, έχοντας φτάσει από την 110η στην 69η, ενώ τα προηγούμενα χρόνια ήταν κάτω από την 160η!

Ακολουθεί ο έτερος σύλλογος της Καλλονής, η ΑΕ Λέσβου Καλλονής, ο οποίος βρίσκεται στην 134η θέση, ενώ πέρυσι ήταν κάτω από την 100άδα. Πολλές θέσεις ανέβηκε και ο Αρίων που ναι μεν είναι χαμηλά, βρισκόμενος στην 162η θέση, αλλά μην ξεχνάμε πως δυο χρόνια πριν ήταν από τους τελευταίους συλλόγους στην Ελλάδα.  Η Ηφαιστία με την δυναμική που αναπτύσσει τελευταία, έχει πάρει και αυτή άνοδο στις θέσεις έστω και κατά δυο, από την 171η στην 169η, ενώ μικρή πτώση έχει η ΑΕ Λήμνου που από την 171η έπεσε στην 174η θέση. Προς το τέλος της κατάταξης βρίσκουμε τον Αλκαίο που είναι στην 221η θέση, από την 244η πέρυσι και  την Ολυμπιάδα Μήθυμνας στην 240ή θέση (πέρυσι ήταν στην 251). Ακόμη χαμηλότερα ο Φιλαθλητικός που βρίσκεται στην 245η θέση, έχοντας χάσει αρκετές από πέρυσι (174ος ). Φέτος είχαμε την αξιολόγηση 338 σωματείων, ενώ να θυμίσουμε πως στην αξιολόγηση των σωματείων του ΣΕΓΑΣ, υπολογίζονται οι βαθμοί που συγκεντρώνουν οι αθλητές στους διασυλλογικούς αγώνες και στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα όλων των κατηγοριών, καθώς και στις διοργανώσεις του εξωτερικού με την Εθνική Ελλάδας.