Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Στο παιχνίδι η Αναγέννηση!

-Σαρωτικός Όλυμπος, από κοντά Αετός, Διαγόρας

Ολοκληρώθηκε και η 6η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της β’ φάσης του πρωταθλήματος, που θα κρίνει τον πρωταθλητή Λέσβου, με πολλά όμορφα παιχνίδια να περιέχονται στο πρόγραμμα.
Στα παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν, η Αναγέννηση Γέρας ήταν αυτή που επικράτησε στο ντέρμπι επί του Ατρόμητου Ανεμότιας με 3-2 και συνεχίζει να διεκδικεί τον τίτλο.
Ο πρωτοπόρος Όλυμπος, διέσυρε τον Ανδρονικά Παρακοίλων στην Αγιάσο, με 6-1, παραμένοντας στον τιμόνι της βαθμολογίας. Νίκη με 1-0 πήρε ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής, που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΑΟ Μεσοτόπου, πιο εύκολα ο Αετός Λουτρών, που πέρασε με 0-3 από την έδρα του Αρίωνα Μήθυμνας.

Πήρε το ντέρμπι

Σημαντική νίκη για την Αναγέννηση Γέρας, που κατάφερε να επικρατήσει του Ατρόμητου Ανεμότιας με 3-2 στον Παπάδο και να μείνει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.
Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πολύ ωραίο θέαμα στους φίλους τους, με το παιχνίδι να έχει πολλές φάσεις και τέρματα, με τους γηπεδούχους τελικά να είναι αυτοί που έφυγαν κερδισμένοι.
Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν νωρίς στο παιχνίδι, καθώς, μόλις στο 13ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Βασίλογλου, που κέρδισε με σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι Γεραγώτες κατάφεραν μάλιστα να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Χατζηκλειδαρά, που έγινε αποδέκτης της μπάλας από σέντρα του Βαξεβάνη και με προβολή σημείωσε το 2-0. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και άλλες ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι, χωρίς όμως να ευστοχούν. Στιγμές πριν την λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Τάκα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γρούβας, που κατάφερε με εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα να μειώσει σε 2-1 και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Με τον αέρα που του έδωσε το γκολ στις καθυστερήσεις, ο Ατρόμητος θέλησε να πιέσει για την ισοφάριση, ελέγχοντας έτσι τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ατρόμητος κατάφερε να κερδίσει και δεύτερο πέναλτι στο 50΄, από ανατροπή του Βαξεβάνη στον Μαλακό, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα 11 βήματα, βρίσκοντας στόχο και ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν και τρίτο πέναλτι, με τον διαιτητή αυτή την φορά να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
Η Αναγέννηση θέλησε να αντιδράσει, καθώς το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε δημιουργήσει χάθηκε εντός ολίγων αγωνιστικών λεπτών. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποιες απειλητικές στιγμές μπροστά στην αντίπαλη περιοχή. Τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν το 70΄ με εκτέλεση φάουλ του Τάκα, με τον Χρυσάφη να ακουμπάει την μπάλα όσο χρειάζεται και να της δίνει την σωστή πορεία προς τα δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν ακόμα ένα γκολ για να κλειδώσουν την νίκη, χωρίς όμως να το καταφέρουν, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και αυτοί δυο σημαντικές στιγμές για να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως να βρουν στόχο. Ο Βαξεβάνης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους, που στο ίδιο διάστημα είχαν και δοκάρι με τον Χατζηκλειδαρά.
Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού, με την ομάδα της Γέρας να προσπερνάει στην βαθμολογία αυτή του Ατρόμητου και να κοιτάζει για πιο ψηλά.

Με αέρα πρωτοπόρου

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα σε Όλυμπο και Ανδρονικά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια άνετη νίκη με 6-1.
Είκοσι λεπτά ήταν αρκετά για τον Όλυμπο, ώστε να φτάσει στην νίκη. Το πρώτο γκολ ήρθε μόλις στο 4΄, όταν ο Τσαμπλάκος με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πετρουζέλη άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι χτύπησαν εκ νέου 4 λεπτά αργότερα, με τον Πετρουζέλη να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, μετά από ανατροπή του Κουτλή στον Τόρα.
Με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-0, από ασίστ του Τσομπανέλλη. Στιγμές αργότερα, ο Ξυνός με δυνατό σουτ κατάφερε να παραβιάσει για τέταρτη φορά την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο. Το 4-0 ήταν και σκορ ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν και 4(!) δοκάρια.
Στο δεύτερο μισό, ο ρυθμός έπεσε λόγω των αλλαγών των γηπεδούχων, με τον Ξυνό πάντως να πετυχαίνει ακόμη ένα τέρμα για τους γηπεδούχους. Ο Μάκης Σαμπάνης σημάδεψε το δοκάρι, και λεπτά αργότερα ο Γιώργος Σαμπάνης μείωσε σε 5-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με γκολ του Ζαφειρίου, που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα.

Επιστροφή στις νίκες

Μετά από την ήττα με 1-0 από τον Ατρόμητο, ο Αετός Λουτρών επέστρεψε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε με 0-3 του Αρίωνα Μήθυμνας.
Ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο φιλοξενούμενος Αετός, με τον Τζίμη Βλαστέλλη να σκοράρει στην επιστροφή του, και να σημειώνει το 0-1, πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα. Ο Δρακούλης, στο ημίωρο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2 για την ομάδα του με δική του προσπάθεια.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βέντος έβαλε και αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερ, πετυχαίνοντας το 0-3, με τον Αρίωνα να μην μπορεί να απειλήσει τον αντίπαλο και να δέχεται την ήττα.

Βρήκε την λύση

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, όπου ο Διαγόρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η ομάδα της Αγ. Παρασκευής κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Μεσοτόπου, και να παραμείνει σε τροχιά πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριαρχούσαν στο γήπεδο δημιουργώντας πληθώρα ευκαιριών. Μια από αυτή ήταν και η φάση του 55ου λεπτού, όταν ο Τζέκα κατάφερε να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα και να σκοράρει για το 1-0, που χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν βρει ένα τέρμα στο 80΄ όταν μετά από εκτέλεση στημένης φάσης, με την κεφαλιά εξ επαφής που επιχείρησε παίκτης του Μεσοτόπου να μην βρίσκει στόχο.