Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

“Στραβοπάτησε” ο Αίγειρος

Σε μάχη μεταξύ του Διαγόρα και του Αιγέα θα εξελιχθεί τελικά η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, μετά τα αποτελέσματα και της 21ης αγωνιστικής. Ο Διαγόρας νίκησε με 3-2 μέσα στη Μόρια τον Βύρωνα και ο Αιγέας συνέτριψε 6-0 τον Αρίωνα στο Πλωμάρι, με τις δυο ομάδες να υποδέχονται με ικανοποίηση την “γκέλα” του Αιγείρου μέσα στην Ανεμότια με 1-1, αποτέλεσμα που την αφήνει 6 και 3 βαθμούς πίσω από 1η και 2η θέση, πέντε στροφές πριν από το φινάλε.

Μάλιστα η νίκη του Αετού με 5-3 επί της Αναγέννησης έθεσε υπό συζήτηση την 3η θέση πλέον, αφού η διαφορά με την ομάδα των Μιστεγνών είναι στον πόντο πλέον. Συγκλονιστική όμως προμηνύεται και η μάχη της ουράς για την αποφυγή του υποβιβασμού, αφού 8 ομάδες μάχονται για να αποφύγουν τα μπαράζ. Ο Διαγόρας καρδιοχτύπησε στη Μόρια εμφανώς καταπονημένος από τον αγώνα της Τετάρτης στη Λήμνο, βλέποντας τον Βύρωνα να φέρνει στα ίσια δύο φορές το παιχνίδι. Στο 25’ με πέναλτι ο Μαλακός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Παναγιώτη Βουργουτζή  να επιστρέφει δριμύτερος και με άπιαστη κεφαλιά να ισοφαρίζει μετά από λίγο.

Στην επανάληψη πάλι με τον Γιώργο Μαλακό ο Διαγόρας μπήκε μπροστά στο σκορ, κάτι που θα κρατούσε μέχρι το 55’ αφού ο Αντωνιάδης βρήκε το δεύτερο γκολ για τον Βύρωνα. Όμως με σκόρερ τον φορμαρισμένο Γιώργο Τσομπανέλλη ο κυπελλούχος απέδρασε με την μεγάλη νίκη που αυξάνει και πάλι τη διαφορά στους 6 πόντους από τον τρίτο  Αίγειρο και παρέμεινε στους 3 από τον Αιγέα. Στο Πλωμάρι ο Αιγέας που δεν χαρίζεται στην έδρα του συνέτριψε με 6-0 τον Αρίωνα, ο οποίος φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων και πλέον δυσκολεύει πολύ και για εκείνον το γεγονός να αποφύγει τα μπαράζ, αφού έχει μείνει σταθερός στους 16 βαθμούς για αρκετό καιρό.

Όσον αφορά το παιχνίδι με 5 γκολ του “εξωγήινου” σήμερα  Άνταμ ο οποίος πέρασε ως αλλαγή και ένα του Γιάννη Πρωτούλη, πέρασε άλλο ένα εύκολο απόγευμα. Ο Αρίων έπαιζε με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο μετά την αποβολή του τερματοφύλακα Κώστα Δημόπουλου. Ο Ατρόμητος έβαλε από νωρίς δύσκολα στους παίκτες του Φώτη Κοκκινέλη, αφού στο 6ο λεπτό ο Κριτσωτάκης με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Μετά από μισή ώρα ο Μιχαλάκης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 και ενώ είχε την ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο να φύγει με το διπλό η ομάδα των Μιστεγνών, ο Βαμβουκλής έμελλε να είναι ο μοιραίος παίχτης αφού αστόχησε σε κερδισμένο πέναλτι με τον γκολκίπερ Παπαδέλλη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στα Λουτρά το Σάββατο ο Αετός “κλείδωσε” την 4η θέση και κοιτά ψηλότερα. Ο Κροτσίδας άνοιξε το σκορ στο 5ο, ο Καλλιματζέρος έκανε το 2-0 στο 26ο και ο Ευαγγέλου με κεφαλιά έκανε το 3-0 στο 33ο και ο  Διονυσάτος έκλεισε το σκορ του ημιχρόνου στο 44ο κάνοντας το 4-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χατζηκλειδαράς μείωσε σε 4-1, αλλά στο 55ο ο Καλλιματζέρος και πάλι ανέβασε με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Ο Αετός συνέχισε να χάνει ευκαιρίες αλλά μετά το 75ο χαλάρωσε με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και με δυο γκολ από τον Χατζηκλειδαρά μείωσαν ακόμη περισσότερο στο 5-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στην Πέτρα ο Αχιλλέας σφράγισε την παραμονή του αφού με το τρίποντο επί του ΑΟΠ με 2-0 έφτασε τους 31 βαθμούς και μπορεί πλέον να συνεχίσει χωρίς άγχος για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Στο 35ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιώργου Σκαρακάκη έκανε το 1-0 και με τον Πάντα στο 53’ πέτυχε και δεύτερο τέρμα χωρίς να αλλάζει κάτι μέχρι το τέλος. Στην μάχη της παραμονής ο Οδυσσέας Ελύτης πλησίασε στη νίκη, καθώς ο Κιούρκος στο 85 λεπτό τον έβαλε μπροστά στο σκορ αλλά στις καθυστερήσεις (94’) ο Γονιδέλλης ισοφάρισε και έδωσε ακόμα μια ανάσα στον Πάλλε, ο οποίος θα το παλέψει μέχρι τέλους, όπως λένε στην ομάδα. Τέλος, το πρωί της Κυριακής Κεραυνός και Όλυμπος μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται χάρη σε γκολ του Ρόνι στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με πέναλτι του Δελόλμα στο 70ό.

Ο Μεσότοπος νικητής στο ντέρμπι

Ο ΑΟ Μεσοτόπου ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Β’ Τοπικής καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Φίλιας χωρίς να εντυπωσιάσει και εξακολουθεί να κυνηγά να  πιάσει την κορυφή. Δίκαια προσπέρασε το εμπόδιο του Αίαντα στα Παράκοιλα ο Ανδρονικάς νικώντας με 2-0 παραμένοντας πρώτος και με διαφορά, την ίδια ώρα που με το ίδιο σκορ νικούσε την Δόξα ο Αλκιβιάδης στην έδρα του. Πολύτιμο διπλό απέσπασε στο Κ. Κεντέρης ο Αστέρας Ιππείου 2-1  τον Απόλλωνα Δαφίων και αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα. Νίκη-ανάσα πήραν τα Λιονταράκια 3-1 τον Παπανικολή στην Μόρια, εύκολα η Προοδευτική πήρε το τρίποντο με τον ουραγό της βαθμολογίας ΑΟ Βασιλικών.