Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Συνεχίζει ο Αίολος

Απτόητη συνέχισε η ομάδα Παίδων μπάσκετ του Αίολου, όπου πήρε ακόμη μια νίκη, την τρίτη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις, υπερνικώντας την αντίστοιχη ομάδα του Αιγέα Πλωμαρίου, με σκορ 64-50. Πρώτη νίκη και για την Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης, που επικράτησε εύκολα του Θησέα Παναγιούδας με 52-25. Η αναμέτρηση μεταξύ Ερμή Παμφίλων και Παλλεσβιακού δεν πραγματοποιήθηκε.

Υψηλό σκορ στην αναμέτρηση μεταξύ Αίολου Μυτιλήνης και Αιγέα Πλωμαρίου, με τον Αίολο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 64-50. Ανώτερος στις τρεις πρώτες περιόδους ο  Αίολος, που δημιούργησε διαφορά15 πόντων πριν το ημίχρονο, μία διαφορά που εκτοξεύθηκε στους 33 στην τρίτη περίοδο, και ίσως να έμενε σε τέτοια υψηλά ποσοστά, αν οι νικητές δεν έριχναν τον ρυθμό και έμεναν χωρίς ούτε ένα πόντο (!) στην τέταρτη περίοδο, όπου ο Αιγέας με 19 πόντους μάζεψε την διαφορά. 22 πόντοι για τον Λημναίο που ξεχώρισε για τον Αίολο μαζί με τους 12 του Μισαηλίδη, 26 πόντοι για τον Ζυμβραγουδάκη του Αιγέα, που αποτέλεσε την κύρια επιθετική λύση της ομάδας του Πλωμαρίου.

Πρώτη νίκη για φέτος πέτυχε και η Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης, που κατέβαλε εύκολα την αντίσταση του Θησέα Παναγιούδας με 52-25. Χωρίς να ανησυχήσει σε κάποιο μέρος της αναμέτρησης, το Sports Club Μυτιλήνης κατάφερε να πάρει την νίκη με μεγάλη διαφορά, με την διαφορά στο ημίχρονο να είναι στους 22, όπως ακριβώς και στο τελικό αποτέλεσμα. Φανάρας και Πινάκης ξεχώρισαν για την νικήτρια ομάδα με 12 πόντους ο καθένας, 13 πόντοι ο Θεοδωράκης για τον Θησέα Παναγιούδας.

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ – ΑΙΓΕΥΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (64-50)

• Διαιτητές: Κατσιάμπας
  • Ημίχρονο: 37-22
  • Δεκάλεπτα: 28-4, 9-18, 27-9, 0-19

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (Προκοπίου): Μισαηλίδης 12, Λημναίος 22, Τσίκλος 8(1), Κουτσκουδής Σ. 5(1), Τσουκαλοχωρίτης 7(1), Τσολάκης 4, Ζερβάκης 6, Τζωρτζάτος, Βαμβουρέλλης, Μπαλής, Κορδεράς, Κόνος

ΑΙΓΕΥΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Γαρμπιδάκης): Ζυμβραγουδάκης 26, Χαρέλλης 2, Βουσβούκης 6, Κουτσαμάνης 8, Ψαριανός 8, Καλδέλης, Σκολαρίκης, Γανώσης

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (52-25)

• Διαιτητές: Κιουλάφας