Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Συνεχίζουν χέρι – χέρι Αιγέας και Αίγειρος

Μέχρι την τελευταία αγωνιστική θα παίζεται, όπως όλα δείχνουν, τελικά η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο στην Α’ Τοπική, καθώς Αιγέας και Αίγειρος δεν έλυσαν τις διαφορές τους ούτε στο μεταξύ τους ντέρμπι στο Πλωμάρι. Το τελικό 1-1 κρίνεται μάλλον δίκαιο με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο και να συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά τους από την 3η θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μαμάκο στο ξεκίνημα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στην επανάληψη με τον Χατζηκλειδαρά. Με πέντε αγωνιστικές να απομένουν, ο Αίγειρος μοιάζει να έχει πιο δύσκολο πρόγραμμα αφού έχει να παίξει με Αναγέννηση, Ανεμότια και Παράκοιλα εκτός έδρας, την ώρα που ο Αιγέας έχει να πάει στην Αγιάσο να αγωνιστεί με τον Όλυμπο. Ένας Όλυμπος που ηττήθηκε με 2-0 από τον Αετό στα Λουτρά και έχασε έδαφος για να πλησιάσει την κορυφή, ενώ από την άλλη η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου διατήρησε τις ελπίδες για είσοδο στην τετράδα. Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ατρόμητος Ανεμότιας μέσα στα Παράκοιλα επί του Ανδρονικά που τον διατηρεί κοντά στην κορυφή, πόσο δε μάλλον αν πάρει το τρίποντο από την ένσταση που έχει καταθέσει για το ματς με τον Πολιχνίτο.

Από κει και πέρα είχαμε την μεγάλη νίκη του Μεσοτόπου επί της Αναγέννησης με 1-0, νίκη που μάλλον του δίνει το δικαίωμα να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής, ενώ το ίδιο σημαντικό αναμένεται να αποδειχτεί και το τρίποντο του Αρίωνα Μ. επί του Αλκιβιάδη με 1-0. Στον Πολιχνίτο η τοπική ομάδα και ο Κεραυνός αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στο 1-1, εν αναμονή και της απόφασης για τον Πολιχνίτο για το ματς με τον Ατρόμητο Ανεμότιας. Τέλος, ελπίδες για να μην τερματίσει προτελευταίος διατήρησε ο Οδυσσέας Ελύτης που συνέτριψε τον καταδικασμένο Αχιλλέα με 6-0.

Τέλος η κανονική περίοδος

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Β’ Τοπικής, χωρίς να υπάρξουν εκπλήξεις ως προς το ποιες ομάδες θα πάνε στα μπαράζ ανόδου. Στον Βόρειο όμιλο ο Απόλλων Δαφίων θα ξεκινήσει με 26 βαθμούς (η κάθε ομάδα κουβαλάει τους μισούς βαθμούς από την κανονική περίοδο και έχει και μπόνους ανάλογα με την θέση που τερμάτισε, συν 3 ο πρώτος, 2 ο δεύτερος, 1 ο τρίτος και 0 ο τέταρτος και ο πέμπτος), η Προοδευτική με 22, η Φίλια με 14, ο Ταξιάρχης με 9 και η Άναξος με 8, κάτι που σημαίνει πως εφόσον ανεβαίνουν δυο ομάδες πολύ δύσκολα Απόλλων και Προοδευτική θα χάσουν το εισιτήριο.

Στον Νότιο Όμιλο ο Αρίων Π. θα ξεκινήσει με 26 βαθμούς, ο Ατρόμητος με 21, ο Παλλεσβιακός με 18, ο Ορφέας Κεραμειών με 15 και η Θύελλα Πηγής με 13, πράγμα που σημαίνει πως εδώ η δεύτερη θέση τουλάχιστον είναι ανοικτή με προβάδισμα στην ομάδα της Αγ. Μαρίνας.