Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Το έχασε στις λεπτομέρειες

-Κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις

Σε ένα πραγματικό θρίλερ που εξελίχθηκε στο Κλειστό του Περιστερίου, έδρα της ομώνυμης ομάδας, ο Ήφαιστος γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 84-81, στον πρώτο αγώνα της φάσης των 8 των play-off.
Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, το Περιστέρι απέδειξε ότι ήθελε την νίκη περισσότερο και με ηγέτη τον Βασιλόπουλο που ήταν ασταμάτητος, πήρε την νίκη και έκανε το 1-0. Πλέον, η σειρά αγώνων μεταφέρεται στην Λήμνο, με τον Ήφαιστο να θέλει οπωσδήποτε την νίκη για να στείλει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι και να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης.
Μουδιασμένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με αρκετές άστοχες προσπάθειες στις δύο άκρες του γηπέδου και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με το σκορ στο 18-18.
Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον, με το Περιστέρι πρώτο να βρίσκει ρυθμό στο παιχνίδι και να κάνει το 30-22. Ο Ήφαιστος κατάφερε και αυτός να ανεβάσει την απόδοσή του και να μειώσει σε 30-28, πριν οι γηπεδούχοι ανεβάσουν και πάλι την διαφορά, αυτή την φορά στους δέκα και το 42-32. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να επιστρέψουν, μειώνοντας την διαφορά στους δυο και το σκορ στο 44-42, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο ημίχρονο με το σκορ στο 47-42.
Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Μόνο προς το τέλος της περιόδου υπήρξε ένα ξέσπασμα του Ηφαίστου, που του έδωσε το προβάδισμα και τελικά στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 61-68.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσαν κορμιά στον αγωνιστικό χώρο! Οι Περιστεριώτες μπήκαν με πείσμα για την νίκη και με τον Βασιλόπουλο σε απίστευτη κατάσταση, πήρανε το προβάδισμα με 76-72. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τον Ήφαιστο, που έτρεξε ένα σερί 0-5 και πέρασε μπροστά ξανά για έναν. Ο Βασιλόπουλος όμως βρήκε και πάλι την λύση και έκανε το 84-79 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Στα τελευταία όμως δευτερόλεπτα κρίθηκε όλο το παιχνίδι. Ο Φρεϊμάνις ευστόχησε σε ένα από τα πιο τρελά φετινά σουτ του πρωταθλήματος, βγαίνοντας προς τα έξω, κάνοντας περιστροφή επάνω στην γραμμή του τριπόντου και ευστοχώντας εκτός ισορροπίας για το 84-81. Ο Ήφαιστος έστειλε στα 5 δευτερόλεπτα τον Κάλαχαν στις βολές, ο οποίος αστόχησε και στις δύο, η ομάδα πήρε το ριμπάουντ και ο Σταμάτης στην λήξη του χρόνου σούταρε από τα δέκα μέτρα αλλά αστόχησε, με το Περιστέρι να παίρνει με αυτόν τον τρόπο μια σημαντική νίκη και να κάνει το 1-0 στην σειρά.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βασιλόπουλος που σημείωσε 19 πόντους για τους γηπεδούχους, δίνοντας λύσεις όταν η ομάδα του Περιστερίου ερχόταν σε δύσκολη θέση. Φρεϊμάνις με 16 πόντους και Γκότσερ με 14 ξεχώρισαν για τον Ήφαιστο, που δεν τα κατάφερε.
Πλέον, ο επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί σήμερα στην Λήμνο, στις 16:00 στο Κλειστό της Μύρινας «Νίκος Σαμαράς», με τους γηπεδούχους να θέλουν την νίκη στο «κάστρο» τους για να παίξουν την πρόκριση σε τρίτο παιχνίδι, στην έδρα του Περιστερίου.
Το φιλμ του αγώνα:
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 47-42, 61-68, 84-81
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 11 (5/5 δίποντα), Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4
ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 14 (2), Έβανς 10, Γουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1).