Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Το ντέρμπι έγραψε… Ηφαιστία

Η Ηφαιστία ήταν αυτή που αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στον Διαγόρα, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το «διπλό» από την έδρα του Διαγόρα, με σκορ 1-2, και έτσι ανέβηκε στην πρώτη θέση μαζί με τον Κεραυνό που υποχρέωσε σε βαριά ήττα τον Αγ. Γεώργιο (5-0).  Επίδειξη δύναμης από τον Ηρακλή, 7-1 τον Θάνο, ψηλά το σκορ και σε άλλα δύο γήπεδα, με τον ΑΟΜ να επιβάλλεται με 5-2 της Προποντίδας και τον Άρη να δέχεται 5 γκολ στην έδρα του από τον Φιλοκτήτη. Δεν είχε νικητή το ΑΕΛ – Κάσπακας.

Πήρε το ντέρμπι!

Διαγόρας Σαρδών – Ηφαιστία Κοντοπουλίου 1-2

Με δύο τέρματα το δεύτερο ημίχρονο, ένα του Γκαλιούρη και ένα του Μοσχούδη, η Ηφαιστία κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το πρώτο της φετινό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μελισσού, χωρίς να καταφέρουν όμως να σώσουν το παιχνίδι.

Καρέ τερμάτων ο Μαρουκάκης

Κεραυνός Αγ. Δημητρίου – Αγ. Γεώργιος 5-0

Εύκολη αποστολή είχε ο Κεραυνός, με τον Μαρουκάκη να πετυχαίνει 4 τέρματα και τον Διαματάρη ένα ακόμα, για να διαμορφωθεί το τελικό 5-0, που δείχνει την υπεροχή του Κεραυνού.

Τον συνέτριψε

Ηρακλής Ατσικής – ΑΟ Θάνος 7-1

Με απίστευτη ευκολία οι παίκτες του Ηρακλή συνδέονταν με τα δίχτυα σε αυτή την αναμέτρηση, κάτι που οδήγησε στο ευρύ 7-1. Βασίλης και Φώτης Κρίκης χρίστηκαν σκόρερ δις, Μανωλακούδης, Βαφειάδης, Καραμόσχος πέτυχαν από ένα γκολ ο καθένας. Το γκολ της τιμής δεν το έβαλε κάποιος παίκτης του ΑΟΘ, αλλά προήλθε από αυτογκόλ του Κουκούμη.

Ακόμη άποντη η Προποντίδα

ΑΟ Μύρινας – Προποντίδα 5-2

Ούτε τώρα η Προποντίδα μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω ώστε να κερδίσει κάποιον πόντο στο φετινό πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να γίνει εύκολο θύμα στις διαθέσεις των παικτών του ΑΟΜ, που έπαιξαν πολύ καλή μπάλα και κατάφεραν να σκοράρουν πέντε φορές, τέσσερις με τον Τζώη και μια με τον Κεφαλά. Λάσκαρης, Γκροτσίδης τα γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Κατέρρευσε στο ημίχρονο

Άρης Μούδρου – Φιλοκτήτης 0-5

Πέντε γκολ δέχθηκε ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο από τον Φιλοκτήτη με δράστες τους Πολιτά (2), Κάβουρα, Τσιάρη, Ταλαγκόζη.

«Χ»άσαν και οι δύο

ΑΕ Λήμνου – Κάσπακας 2-2

Πρώτος βαθμός για τους φιλοξενούμενους ήταν αυτός που προήλθε από την εντός έδρας ισοπαλία, με τους Αχλανίδη και Κατακουζινό να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, και τους Τζουμάκα και Ιμπραχίμι για τους φιλοξενούμενους.