Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Το πήρε αήττητος!

-Φιλικό το Διαγόρας-Αετός

Με εμφατικό τρόπο έκλεισε το πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας Λέσβου, που ανέδειξε για πρωταθλητή φέτος τον Όλυμπο Αγιάσου.
Ο Πρωταθλητής, που σήκωσε τον τίτλο του πρωταθλήματος στην έδρα του, παρέμεινε αήττητος και την τελευταία αγωνιστική, καθώς επικράτησε με μεγάλη ευκολία του Ατρόμητου Ανεμότιας με 6-0. Στην Αγ. Παρασκευή, αγώνας διαμαρτυρίας που θα φέρει εξελίξεις πραγματοποιήθηκε, με τον Διαγόρα και τον Αετό να παίζουν φιλικό παιχνίδι, καθώς η ΕΠΣ δεν όρισε το παιχνίδι για αυτές τις δύο ομάδες λόγω οφειλών από παλαιότερο πρόστιμο.
Ως τρόπο αντίδρασης και δυσανασχέτησης με την στάση της ΕΠΣ Λέσβου προς τις ομάδες τους, οι δύο ομάδες αποφάσισαν να αγωνιστούν σε φιλικό αγώνα την ίδια ώρα, με τον Διαγόρα να προχωράει μάλιστα και στην παρακάτω ανακοίνωση:
«Την Κυριακή στις 4 το απόγευμα καλούμε όλους τους φιλάθλους του νησιού να παραβρεθούν στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής όπου θα διεξαχθεί φιλικός αγώνας ανάμεσα στον Διαγόρα Αγίας Παρασκευής και τον Αετό Λουτρών αντί για τον προκαθορισμένο αγώνα μεταξύ τους για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο αγώνας αυτός θα γίνει για φιλανθρωπικούς σκοπούς προς ένδειξη διαμαρτυρίας για την άνιση και κατευθυνόμενη στάση εις βάρος των ομάδων μας καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς που είχε σαν αποτέλεσμα την αλλοίωση του πρωταθλήματος».
Πλέον οι δύο ομάδες αντιμετωπίζουν νέες ποινές, μηδενισμό, καθώς και αφαίρεση βαθμών στο επόμενο πρωτάθλημα.
Στα άλλα δύο παιχνίδια που έγιναν, νίκες πήραν οι γηπεδούχοι στις έδρες τους, με την Αναγέννηση Γέρας να επικρατεί με 4-0 του Αρίωνα Μήθυμνας και τον Ανδρονικά Παρακοίλων να επιβάλλεται με 1-0 του ΑΟ Μεσοτόπου.

Όπως αρμόζει στον Πρωταθλητή

Όλυμπος Αγιάσου – Ατρόμητος Ανεμότιας 6-0
Με άκρως εμφατικό τρόπο πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Όλυμπος, που κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα του με 6-0 του Ατρόμητου, στο φινάλε του πρωταθλήματος.
Πριν την έναρξη του αγώνα, υπήρξε η τελετή απονομής των πρωταθλητών, με τον πρόεδρο της ΕΠΣ Λέσβου, Σταύρο Ψαρρόπουλο, να δίνει σε παίκτες και τεχνικό τιμ τα μετάλλια και στη συνέχεια να παραδίδει το τρόπαιο του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Λέσβου στους δύο αρχηγούς της ομάδας, Πετρουζέλλη και Τσαμπλάκο, σε ένα κλίμα έξαλλων πανηγυρισμών ανάμεσα σε παίκτες, διοίκηση προπονητικό τιμ και φυσικά τους φιλάθλους, που ήταν καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς, στο πλευρό της ομάδας.
Στη συνέχεια ξεκίνησε η αναμέτρηση, εκεί που ο Όλυμπος είπε έμπρακτα το δικό του «ευχαριστώ» στον κόσμο, προφέροντας πλούσιο θέαμα και πληθώρα τερμάτων. 3 λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να ανοίξουν το σκορ, με τον Τόρρα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από μπέρδεμα στην περιοχή και με δυνατό σουτ να γράφει το 1-0. Έπειτα ακολούθησε μια καταιγίδα από χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων, με αποκορύφωμα το ακυρωθέν γκολ στο 40΄. Και ενώ όλα έδειχναν πως το 1-0 θα ήταν και σκορ ημιχρόνου, στο 45΄ ο Ξυνός αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την μπαλιά του Καλαφάτη και έγραψε το 2-0 με ψηλοκρεμαστό σουτ.
Ο ίδιος παίκτης, λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης έκανε το 3-0, με τον Τζιώτη να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Χουλιάρας από κοντά έγραψε το 5-0 στο 77΄, με τον Ξυνό να κλείνει το παιχνίδι με ακόμη ένα γκολ και ένα χατ-τρικ για τον ίδιο. Η λήξη του αγώνα μετέτρεψε τον αγωνιστικό χώρο σε ένα ξέφρενο πάρτι, με όλους να πανηγυρίζουν το τέλος της απαιτητικής αλλά επιτυχημένης αυτής σεζόν.

Νίκη γοήτρου

Αναγέννηση Γέρας – Αρίων Μήθυμνας 4-0
Νίκη εντός έδρας, ώστε να κλείσει με γλυκιά γεύση την χρονιά, ήθελε η Αναγέννηση, με την ομάδα του Παπάδου να το πετυχαίνει αυτό, επικρατώντας με 4-0 του Αρίωνα εντός έδρας.
Η Αναγέννηση προηγήθηκε με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, με τέρμα που σημείωσε ο Χατζηκλειδαράς, και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του πριν την ανάπαυλα με κεφαλιά του Βλάμη. Η εικόνα ήταν ίδια και στην επανάληψη, με τον γηπεδούχο να δημιουργεί φάσεις και τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, να σκοράρει δις για το 4-0 με σκόρερ τον Παυλέλλη και τον Τάκα. Έτσι, με πιθανό μηδενισμό του Διαγόρα, η Αναγέννηση θα βρεθεί δεύτερη στην βαθμολογία.

Πάλεψαν για την θέση

Ανδρονικάς Παρακοίλων – Μεσότοπος 1-0
Σε ένα παιχνίδι με τρόπαιο την 6η θέση, Ανδρονικάς και Μεσότοπος αναμετρήθηκαν στο φινάλε του πρωταθλήματος, με τον γηπεδούχο να αναδεικνύεται νικητής.
Ο Ανδρονικάς ήταν καλύτερος από τον Μεσότοπο, που έμοιαζε αποπροσανατολισμένος, δημιουργώντας πολλές φάσεις χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ.
Η μοναδική στιγμή που κατάφερε να περάσει το «τείχος» του Πατράκη ο Ανδρονικάς, ήταν στο 36΄, όταν τα αδέρφια Σαμπάνη συνδυάστηκαν υποδειγματικά με τον Γιώργο να σερβίρει και τον Μάκη να εκτελεί για το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Φιλικό… στα μαχαίρια!

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής – Αετός Λουτρών 1-1
Η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε ως φιλικό αντί για επίσημο παιχνίδι στην Αγ. Παρασκευή, είναι αυτή που έχει δημιουργήσει μια μεγάλη κόντρα ανάμεσα σε ΕΠΣ και τους Διαγόρα και Αετό, που δείχνει πως θα έχει μεγάλη συνέχεια.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1, στο φιλικό που έδωσαν με σκοπό να εκμεταλλευτούν την ημέρα, αλλά και να δείξουν την εναντίωσή τους προς την ΕΠΣΛ.
Ο Διαγόρας ήταν η ομάδα που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Μιχαλάκη, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος, ο Κριπιντήρης, με δυνατό σουτ, έγραψε το 1-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα, παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και των δύο ομάδων, καθώς και τα δύο δοκάρια του Διαγόρα με τον Μιχαλάκη και τον Παρέλλη.