Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Το πρώτο βήμα η Φίλια

-Όλα θα κριθούν στη ρεβάνς

Ο μεγάλος νικητής του πρώτου αγώνα μπαράζ ανόδου – παραμονής στην Α’ τοπική κατηγορία ήταν ο ΕΜΑΣ Φίλια, με την ομάδα από το Β΄ τοπικό να επιβάλλεται του Παλλεσβιακού της Α΄ τοπικής κατηγορίας με 0-1 στην Μόρια, παίρνοντας ένα μεγάλο πλεονέκτημα για την άνοδο στην ανώτερη κατηγορία. Μια δίκαιη νίκη για τους φιλοξενούμενους, που ήταν ανώτεροι και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και σε άλλες ευκαιρίες που τους εμφανίστηκαν.
Αντίθετα, ο Παλλεσβιακός είδε να χάνει το παιχνίδι, και η παραμονή πλέον περνάει από την Φίλια, με το έργο του να είναι δύσκολο, όχι όμως ακατόρθωτο.
Οι φιλοξενούμενοι ανοίξανε το σκορ από νωρίς στο παιχνίδι, καθώς λίγο πριν την συμπλήρωση του 20λεπτου, ο Καλούλι εκτέλεσε απευθείας κερδισμένο φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και με μια «φωτοβολίδα» έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Κοκαλέλλη για το 0-1.
Ο Παλλεσβιακός, που ήδη είχε χάσει μια τεράστια ευκαιρία με τον Παπακώστα να εκτελεί αριστουργηματικά κερδισμένο φάουλ και τον Φαράκλα να αποσοβεί εντυπωσιακά τον κίνδυνο για την εστία του, προσπάθησε να συνέλθει και να απαντήσει άμεσα. Σαν να μην έφτανε όμως το 0-1, ήρθε και η αποβολή του Παπακώστα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για διαμαρτυρίες, κάτι που δημιούργησε έντονο προβληματισμό και παράπονα στον πάγκο του Παλλεσβιακού, που αγωνίστηκε για περισσότερο από 50 λεπτά με 10 παίκτες.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φίλια προστάτευε με επιτυχία το τέρμα της και το υπέρ της σκορ, με την πολύ καλά στημένη άμυνά της, απειλώντας μάλιστα ουκ ολίγες φορές. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με κεφαλιά του Καλούλι, που δεν βρήκε στόχο. Έπειτα ήταν σειρά του Φιλιανού να απειλήσει, με το μακρινό σουτ που επιχείρησε να εξουδετερώσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Τέλος, ο Χιώτης, λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-2, μη μπορώντας από κοντά να έρθει σε επαφή με την μπάλα. Η μόνη καλή στιγμή για τον Παλλέ ήταν σε ένα φάουλ του Κροτσίδα, με τον παίκτη των γηπεδούχων να εκτελεί απευθείας και τον Φαράκλα να πέφτει στην γωνία του και να κρατάει ανέπαφη την εστία του.
Με το 0-1, ο ΕΜΑΣ Φίλια έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την άνοδο, καθώς θα αγωνιστεί στην έδρα του, μπροστά στο κοινό του, και με το πλεονέκτημα υπέρ του. Από την αντίπερα όχθη, ο «Παλλέ» θα πρέπει να ξεπεράσει την απουσία του Παπακώστα αλλά και την κακή εμφάνιση του πρώτου αγώνα και να αγωνιστεί στην δύσκολη, χωμάτινη επιφάνεια του γηπέδου της Φίλιας, με μοναδικό σκοπό την νίκη και την παραμονή.