Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Το θέλει και το έδειξε!

Το πόσο πολύ θέλει φέτος να πετύχει τον στόχο του απέδειξε ο Αιολικός, που κατέθεσε όλες τις δυνάμεις του για να φτάσει σε μεγάλη ανατροπή με 2-1 επί του Ηλυσιακού, στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης, κρατώντας ζωντανό το όνειρο της ανόδου.

Το παιχνίδι της Κυριακής είχε χαρακτηριστεί από όλους στην ομάδα της Μυτιλήνης «τελικός», καθώς η μάχη κορυφής μεταξύ Αιολικού και Ηλυσιακού μπορούσε να δώσει οριστικό τέλος στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης. Με την διαφορά στους 5 πόντους πριν την σέντρα, ο Αιολικός ήθελε μόνο την νίκη για να μειώσει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην μάχη των δύο ομάδων για άνοδο. Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο Ηλυσιακός θα αποκτούσε μεγάλο προβάδισμα και ουσιαστικά η κατάσταση θα ήταν μη αναστρέψιμη.

Στο κατάμεστο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, όπου το φίλαθλο κοινό έδωσε δυναμικό παρόν για να βοηθήσει την ομάδα του νησιού, ο Αιολικός υποδέχθηκε τον Ηλυσιακό στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης. Ο Αιολικός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, όπως άλλωστε συνηθίζει στην έδρα του και με την συμπλήρωση 2 λεπτών αγώνα, ο Βουτσιώτης έλεγξε τα αντανακλαστικά του Μιχελή, με τον τελευταίο να απομακρύνει από την γωνία του ένα επικίνδυνο συρτό σουτ του παίκτη των γηπεδούχων.

Η πίεση των γηπεδούχων παρέμενε υψηλή και μετά από δύο λεπτά, ο Κατσίκης κλέβει την μπάλα στον χώρο του κέντρου, βγάζει καταπληκτικά τον Ποτουρίδη τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ να νικάει τον επιθετικό του Αιολικού. Λίγο μετά την συμπλήρωση 10 λεπτών, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι σε θέση επίθεσης, με τον Βουτσιώτη να γυρίζει την μπάλα για τον Τσουβαλτσίδη, με το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών. Στο 15΄ ο Τσομπανέλλης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τον Μιχελή να είναι σωστά τοποθετημένος και να μην ανησυχεί. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κρητικός γύρισε όμορφα για τον Βουτσιώτη που επιχείρησε ένα γυριστό σουτ, με την μπάλα όμως να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Στο 26΄ ο Ηλυσιακός σημείωσε την πρώτη του τελική προσπάθεια, με τον Λαμπρόπουλο να δοκιμάζει το πόδι του και τον Κουμπά να ελέγχει την πορεία της μπάλας. Στο επόμενο όμως λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ. Λάθος του Βαλλιού μέσα στην περιοχή, κάτι που ο Μάλτσι δεν άφησε ανεκμετάλλευτο και με πλασέ νίκησε τον Κουμπά για το 0-1, παγώνοντας την ατμόσφαιρα του Ταρλά.

Ο Αιολικός προσπάθησε να μην επηρεαστεί από αυτό το γκολ και στο 33΄ είχε μια νέα ευκαιρία για να σημειώσει κάποιο τέρμα, με τον Μιχελή να αποκρούει με υπερένταση το σουτ του Τσουβαλτσίδη. Ο Ηλυσιακός βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-2 λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Γκέζο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από την σέντρα του Μπουσινάκη, με τον παίκτη όμως των φιλοξενούμενων να στέλνει την μπάλα άουτ από αρκετά πλεονεκτική θέση, με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, με τον Αιολικό να κυνηγάει μια μεγάλη ανατροπή, έχοντας δείξει πως μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση. Με την συμπλήρωση 10 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση. Ο Βουτσιώτης εκτέλεσε φάουλ προς την περιοχή του Ηλυσιακού, με τον Τσουβαλτσίδη να κάνει ψηλότερο άλμα από όλους και με γυριστή κεφαλιά να νικάει τον Μιχελή για το 1-1, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Μετά από το πρώτο αυτό τέρμα του Αιολικού στο παιχνίδι, το γήπεδο έμοιαζε «κατηφόρα» με τον κόσμο να εμψυχώνει τις προσπάθειες των παικτών του Απ. Στύλου. Η δημιουργία φάσεων μπροστά από τα καρέ του Ηλυσιακού συνεχιζόταν με αμείωτο ρυθμό, με τον Βουτσιώτη να χάνει τετ-α-τετ στο 63΄ και δύο λεπτά αργότερα ο Τσουβαλτσίδης να βρίσκει το χώρο για το σουτ, με την μπάλα να μην βρίσκει τον στόχο.

Τελικά η ολική ανατροπή ήρθε στο 80΄  για τους Μυτιληνιούς. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σεφουλάι, με τον Τσομπανέλλη να έρχεται σε επαφή με την μπάλα δίνοντάς της την σωστή πορεία προς τον Κρητικό, ο οποίος με τακουνάκι την έστειλε να αναπαυθεί  στα δίχτυα του Μιχελή κάνοντας το 2-1 και ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς.

Ο Αιολικός είχε μπροστά του 10 ακόμη λεπτά για να υπερασπιστεί το προβάδισμα που θα του έδινε μια μεγάλη νίκη. Στο 85΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, με τον διαιτητή Τζαμουτζαντώνη από τον σύλλογο της Χίου να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη τον Τσουβαλτσίδη. Ο «Ήλυ» δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα και έτσι το 2-1 έμεινε έως το τέλος, με τον Αιολικό να κατακτά ένα σημαντικό τρίποντο και πλέον να είναι ζωντανός στο κυνήγι της δεύτερης  θέσης και το όνειρο της ανόδου. Με δέκα έμειναν και οι φιλοξενούμενοι, με αποβολή του Πιπίνη στις καθυστερήσεις.

Συνθέσεις:

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας (90′ Καπταγιάννης), Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης (76′ Σεφουλάι), Ποτουρίδης (90′ Παπαδόπουλος), Βουτσιώτης (86′ Λαλάς), Τσομπανέλλης

Ηλυσιακός (Δ. Παπασπύρου): Μιχελής, Κατσίβελης (66′ Ρόπας), Παπαδημητρίου (83′ Ρενάτο), Πιπίνης, Μουσταφίδης, Αμανατίδης, Λαμπρόπουλος, Μέξης, Μάλτσι, Γκέζος (59′ Ντούνης), Μπουσινάκης (90′ Μπιταξής)