Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Τώρα ποιος τον πιάνει!

-Ξεφεύγει όλο και πιο πολύ ο Όλυμπος

Πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του Α΄ ομίλου είχαμε το Σάββατο, όπου μεγάλος κερδισμένος από τις αναμετρήσεις αναδείχθηκε ο Όλυμπος, που εκμεταλλεύτηκε τα ισόπαλα αποτελέσματα στα δύο ντέρμπι και άνοιξε την ψαλίδα από την δεύτερη θέση.
Η ομάδα της Αγιάσου είχε εύκολο απόγευμα στην έδρα της, υπερκερνώντας το εμπόδιο του Αρίωνα Μήθυμνας με 4-0 και κατακτώντας το τρίποντο, που πλέον φέρνει τον τίτλο του πρωταθλητή πολύ κοντά στον Όλυμπο.
Ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής κατάφερε στο τέλος να σώσει τον βαθμό στην έδρα του, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στην αναμέτρηση με την Αναγέννηση Γέρας, με ένα αποτέλεσμα που δεν συνέφερε καμία από τις δύο ομάδες. Ισόπαλο 1-1 και το παιχνίδι του ΑΟΜ με τον Αετό Λουτρών, με τους φιλοξενούμενους να μένουν αρκετά πίσω στην κούρσα του τίτλου. Τέλος, ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 του Ανδρονικά.

Σκαρφαλώνει στον… Όλυμπο

Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο βρίσκεται ο Όλυμπος Αγιάσου, μετά την νέα νίκη του επί του Αρίωνα Μήθυμνας με 4-0 και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, άνοιξε κι άλλο την διαφορά.
Εύκολο ήταν το απόγευμα για τους γηπεδούχους απέναντι στην τελευταία ομάδα της βαθμολογίας, με τον Πετρουζέλλη να δίνει σκορ στην αναμέτρηση λίγο μετά το δεκάλεπτο με μακρινό σουτ. Ο Όλυμπος έπειτα σημάδεψε το δοκάρι με τον Σφαμιδάκη, με τον ίδιο παίκτη να σερβίρει το 2-0 στον Ξυνό, με τις δύο ομάδες να κινούνται προς τα αποδυτήρια με αυτό το σκορ.
Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ζήλο και με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ζαφειρίου έπιασε την κεφαλιά από σέντρα του Πετρουζέλλη και έγραψε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από εξαιρετικό σουτ του Σφαμιδάκη, λίγα λεπτά αργότερα, με το 4-0 να μην αλλάζει έως το τέλος της αναμέτρησης.

Ντέρμπι, ενός ημιχρόνου

Μόνο το δεύτερο ημίχρονο θα είναι αυτό που θα θυμούνται όσοι βρέθηκαν στην Αγ. Παρασκευή για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση ανάμεσα στον Διαγόρα και την Αναγέννηση, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2, με τις δύο ομάδες να χάνουν έδαφος στην διεκδίκηση του τίτλου.
Αδιάφορο το πρώτο μέρος, με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Η εικόνα του αγώνα όμως άλλαξε ριζικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό, και τον Διαγόρα να ανοίγει το σκορ με την συμπλήρωση δύο λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, με σκόρερ τον Μιχαλάκη. Στο 53’ ο Χρυσάφης ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, με το τέρμα του ν’ ακυρώνεται, ως οφσάιντ.
Ο ίδιος παίκτης ήταν όμως που ένα λεπτό αργότερα, και από γύρισμα του Τάκα ισοφάρισε σε 1-1, με το γκολ να μετράει κανονικά αυτή την φορά. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Γεραγώτες έφεραν τούμπα το ματς, με τον πρωταγωνιστή της Αναγέννησης, Χρυσάφη να σκοράρει για το 1-2.
Ο Διαγόρας βγήκε μπροστά με σκοπό να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά είδε στο 77΄ την Αναγέννηση να μένει με δέκα, λόγω αποβολής του Τρεμούλα. Αυτή η εξέλιξη έδωσε την δυνατότητα στον γηπεδούχο να πιέσει ακόμα περισσότερο, και έχασε κάποιες πολύ καλές στιγμές με τον Καντιλιεράκη.
Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε τελικά στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, με τον Χατζηκυριάκο να σεντράρει, τον Βαμβουκλή να κάνει το ανάποδο ψαλίδι, και τον Χατζηκλειδαρά να μην υπολογίζει σωστά την πορεία της μπάλας, και με μία ασταθή επέμβαση, η μπάλα κατάληξε στα δίχτυα από τα δικά του χέρια, με τον Διαγόρα να σώζει τον πόντο και την Αναγέννηση να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για ένα σημαντικό τρίποντο.

Κόλλησαν στο «χ»

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε η δουλειά για τις δύο ομάδες, με τον ΑΟ Μεσοτόπου και Αετό Λουτρών να μένουν στο ισόπαλο 1-1, και τον Αετό να χάνει την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην δεύτερη θέση.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ένα δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, μετά από σουτ του Κροτσίδα. Αυτοί που πανηγύρισαν όμως πρώτοι ήταν οι γηπεδούχοι. Με την συμπλήρωση ενός τέταρτου αγώνα, ο Μπράκουλας σκόραρε για τον Μεσότοπο, εκμεταλλευόμενος την σύγχυση στην άμυνα του Αετού, μετά την εκτέλεση κόρνερ.
Ο Αετός προσπάθησε να ξεπεράσει γρήγορα το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, και προσπάθησε να ανακτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 30΄, με τον Κροτσίδα να αξιοποιεί την ωραία πάσα του Κριπιντίρη και να γράφει από κοντά το 1-1.
Στην επανάληψη δεν υπήρξε κάποια τρομερή ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες, πέρα από την στιγμή του 85’, όπου ο Βλαστέλης τέσταρε τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα του ΑΟΜ, με τον τελευταίο να αποσοβεί τον κίνδυνο, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δρόμο των νικών

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα έκανε ο Ατρόμητος Ανεμότιας, που επικράτησε με 2-0 του Ανδρονικά Παρακοίλων στη Μόρια.
Ισορροπημένο το πρώτο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν συντηρητικά, και να έχουν κάποιες καλές στιγμές, χωρίς την επίτευξη κάποιου τέρματος.
Το παιχνίδι άλλαξε στην επανάληψη, με τον Ατρόμητο να καταφέρνει να δώσει σκορ στην αναμέτρηση, με τον Γρούβα να γίνεται τελικός αποδέκτης από την μπαλιά του Άνταμ, και να γράφει το 1-0. Έπειτα, υπήρξαν ευκαιρίες τόσο για το 2-0, όσο και για το 1-1. Τελικά αυτό που επικράτησε ήταν το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, που μετά από αρκετές φάσεις, ήρθε με τον Άνταμ Σουλεϊμάνα, να σκοράρει από κοντά, με τον Ατρόμητο να ανεβαίνει και πάλι στην βαθμολογία.