Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Τρεχάτε ποδαράκια μου…

Μετά από κάθε σχεδόν παιχνίδι του Αιολικού, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα, οι αντίπαλοι αναφέρονται στην ιστορικότητα του σωματείου της Μυτιλήνης, την βαριά του φανέλα και εμφανίζονται σίγουροι πως η ομάδα δεν θα κινδυνεύσει, θα τερματίσει ψηλά κτλ. Τα λόγια αυτά, μπορεί  να ακούγονται όμορφα στους ανθρώπους και τους οπαδούς γενικότερα  του Αιολικού, η πραγματικότητα ωστόσο δείχνει να είναι διαφορετική. Και δείχνει πως η ομάδα της Μυτιλήνης βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο πλέον, μετά την ισοπαλία χωρίς τέρματα την Κυριακή το μεσημέρι στον Ταρλά απέναντι στην Θύελλα.

Ένα αποτέλεσμα που με βάση και τα υπόλοιπα της αγωνιστικής, έφερε την ομάδα της Μυτιλήνης κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού με το πρόγραμμα που ακολουθεί να είναι «φωτιά», καθώς τα επόμενα δυο παιχνίδια είναι σε Άργος με Παναργειακό και σε Σπάτα με τον Αήττητο.  Πέρα από αυτό βέβαια ο Αιολικός δεν πείθει με τις εμφανίσεις του ότι μπορεί να πάρει εύκολα τα παιχνίδια, ακόμη και εντός έδρας, με Τριγλία και Διαγόρα να είναι οι επόμενες ομάδες που θα περάσουν από Ταρλά. Συνοψίζοντας ο Αιολικός έχει ακόμη 7 παιχνίδια να δώσει, εκτός με Παναργειακό, Αήττητο, Κιβέρι και Πανθηραϊκό και εντός με Τριγλία, Διαγόρα και Ταμυναϊκό.

Σύμφωνα με τον Κωνσταντίνο Ψυρρόπουλο η παραμονή θα κριθεί στους 26-28 βαθμούς, κάτι που σημαίνει πως ο Αιολικός θέλει άλλους 10 βαθμούς τουλάχιστον για να είναι ας πούμε εξασφαλισμένος.

«Εκνευριστικός» αντίπαλος

Η Θύελλα αποδείχτηκε ένας «εκνευριστικός» αντίπαλος αφού ήταν φανερό πως είχε έρθει στην Μυτιλήνη για να μην χάσει. Έχοντας και την «συμπαράσταση» του διαιτητή, οι παίκτες της Ραφήνας από το ξεκίνημα σχεδόν έκαναν καθυστερήσεις, έπεφταν σε κάθε επαφή κάτω σπάζοντας τον ρυθμό και διακόπτοντας το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να εκνευρίσουν τους αντιπάλους αλλά και την εξέδρα. Από κοντά και ο διαιτητής, ο οποίος ήταν στον ίδιο «ρυθμό», δεν άφηνε να παιχτεί ποδόσφαιρο, δεν κράτησε καθόλου καθυστερήσεις παρά τις πάρα πολλές διακοπές που έγιναν και έδειχνε και αυτός σαν να μην θέλει να ξεκολλήσει το παιχνίδι από την ισοπαλία.

Όχι βέβαια πως ο Αιολικός έπαιξε καμιά μεγάλη μπάλα. Είχε βέβαια τις ευκαιρίες του για να σκοράρει και μάλιστα νωρίς, κάτι που επιβάλλεται σε αυτά τα παιχνίδια. Στο 18ο ο Ποτουρίδης απέναντι από τον Πάντο καθυστέρησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Μπουρούς δεν μπόρεσε να σκοράρει με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ. Δέκα λεπτά μετά και πάλι ο Μπουρούς από τα δεξιά αυτή την φορά έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου άλλο ένα καλό σουτ αυτή την φορά από τον Παληγεώργο δεν βρήκε στόχο. Στην επανάληψη και στο ξεκίνημα η Θύελλα έκανε την μια και μοναδική της ευκαιρία στο ματς με τον Γιώτα να απομακρύνει δύσκολα το πλασέ του Δημητρίου.

Στο 65ο ο Κριπιντήρης είχε κεφαλιά ελάχιστα άουτ, στο 70ό ο Λαλάς απέναντι από τον Πάντο έστειλε την μπάλα πάνω του, στο 73ο οι άνθρωποι του Αιολικού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε σπρώξιμο του Κουτσούμπα μέσα στην περιοχή, ενώ στο 85’ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 89ο ο Αιολικός έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν ο Μιχαλάκης από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε βασανιστικά δίπλα από το δοκάρι της Θύελλας.

Αιολικός (Ψυρόπουλος): Γιώτας, Κόπελας (83’ Καδής), Διακορώνας (68’ Κρητικός) , Τάχιας, Κεσίδης (58’ Κουτσούμπας), Κριπιντίρης, Λαλάς (87’ Παλαμουτσής), Παληγεώργος, Ποτουρίδης, Μιχαλάκης, Μπουρούς

Θύελλα Ραφήνας (Ηλιόπουλος): Πάντος, Ντόσκας, Φύτρος, Μανουσάκης, Σωτηριάδης, Σουλτανίδης, Χαρακτίδης, Αράπης (90’ Χρυσίνας), Σανέ (89’ Παπαδόπουλος), Δημητρίου (87’ Σαντίκου), Ζέμο (68’ Μπουτάκης)

Την χαρά της νίκης μετά από οκτώ αγώνες γεύτηκε η Ερμιονίδα αφού κέρδισε στο γήπεδο του Κρανιδίου τον Διαγόρα Αγ. Παρασκευής, με σκορ 2-1. Μία νίκη που μόνο εύκολα δεν ήρθε, αφού ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά. Και συγκεκριμένα μόλις στο 4΄ τραυματίστηκε σε μία ανύποπτη φάση ο Χαρτσιάς και αντικαταστάθηκε. Λίγα λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως, η Ένωση βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε πριν λήξει το ημίχρονο να ισοφαρίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε δυνατά, είχε την υπεροχή και κατάφερε με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου του αγώνα να πετύχει το νικητήριο γκολ που της έδωσε το πολύτιμο τρίποντο.