Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

«Τρομάζει» ο Αιγέας!

-Συνεχίζει δυνατά στο πρωτάθλημα Κορασίδων

Με νίκες συνέχισαν ο Αιγέας Πλωμαρίου και ο Αίολος Μυτιλήνης για το πρωτάθλημα μπάσκετ Κορασίδων Λέσβου, με τις δύο ομάδες να επικρατούν επί του Θησέα Παναγιούδας και της Ολυμπιάδας Μήθυμνας αντίστοιχα.
Ο πρώτος της κατηγορίας, Αιγέας, κατάφερε εύκολα να επιβληθεί του Θησέα Παναγιούδας, κερδίζοντας την γηπεδούχο ομάδα με 29-60.
Σημειώνοντας 30 πόντους ανά ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι δεν ένιωσαν να απειλούνται ιδιαίτερα και κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγούνται για 15 πόντους. Αυτή η διαφορά διπλασιάστηκε στη συνέχεια, με τον Αιγέα να συνεχίζει το παιχνίδι με αμείωτο ρυθμό και να φτάνει, τελικά, στην ευρεία αυτή επικράτηση με 29-60, που τον κρατάει αήττητο στην κορυφή. Για τον Αιγέα, την διαφορά έκανε η Π. Πασινιού που σημείωσε 22 πόντους. Από πλευράς Θησέα, πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Τ. Ταμπάκου και η Τρακέλλη, με τις δύο κοπέλες να σημειώνουν από 7 πόντους.
Στο άλλο παιχνίδι, ένα πραγματικό ντέρμπι εκτυλίχθηκε μεταξύ Αίολου και Ολυμπιάδας, με την ομάδα της Μυτιλήνης να αναδεικνύεται νικήτρια στο μεταξύ τους παιχνίδι με 36-32.
Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Αίολο να προηγείται μόλις για 2 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιαννίκου όμως απάντησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και το ροζ φύλλο αγώνα έπεσε στα χέρια της γηπεδούχου ομάδας. Η Πέρου με 12 πόντους ήταν αυτή που έκανε την διαφορά για τους νικητές, ενώ για την ομάδα του Μολύβου, η Κωστάκη είχε 12 και η Πέτρου 11 πόντους.