Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

«Τσίμπησε» βαθμό ο Αιολικός

Σε έναν όμιλο που τα πάντα κρέμονται σε μια κλωστή πλέον και ο κάθε βαθμός μετρά, η ισοπαλία του Αιολικού στο Κρανίδι απέναντι στην πολύ καλή Ερμιονίδα, φαντάζει και είναι ένα θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα της Μυτιλήνης. Σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του ομίλου ο Αιολικός κατάφερε να φύγει αλώβητος παραμένοντας ωστόσο σε κατάσταση συναγερμού, όσον αφορά την βαθμολογία, αφού η απόσταση από την ζώνη παρέμεινε στον πόντο.

Πέραν του αποτελέσματος, ο Κωνσταντίνος Ψυρρόπουλος θα πρέπει να αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένος αλλά και δικαιωμένος, καθώς και η δεύτερη μεταγραφή του, ο Ποτουρίδης σκόραρε στο ντεμπούτο του προχθές, όπως είχε συμβεί και με η ομάδα εμφανίζει συνεχώς σημάδια βελτίωσης και δείχνει πως δύσκολα θα κινδυνεύσει, τον Κατσάμπα στον Ταμυναϊκό, ενώ αρκεί βέβαια να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Το ματς με την Χαλκίδα που ακολουθεί είναι καθοριστικό, καθώς θα πρέπει η ομάδα να πάρει πάση θυσία το τρίποντο, αφού ακολουθεί διακοπή του πρωταθλήματος, ρεπό και στην συνέχεια στις 11 Φλεβάρη το επίσης καθοριστικό ματς με την Θύελλα Ραφήνας στην Μυτιλήνη.

Από ένα ημίχρονο

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο καθώς οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι, δημιούργησαν αρκετές φάσεις στην εστία του Ζαχαρή, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Στο 8ο  ο Μακρίδης ζήτησε πέναλτι  σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Ζαχαρή που έπεσε στα πόδια του, με τον  διαιτητή Γιαννόπουλο να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Αιολικός απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη που πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το φάουλ του Κιοσσέ στο 30ό.

Στο 37΄ σέντρα σουτ του Βασιλέρη από αριστερά, η μπάλα με την βοήθεια του Ζάχαρη χτύπησε στο  οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς, ενώ στο 40ό  ο Κιοσσές εκτέλεσε φάουλ προς τον Μακρίδη, όμως, την τελευταία στιγμή πρόλαβε ο Ζάχαρης πάνω από το κεφάλι του επιθετικού της Ερμιονίδας και έδιωξε. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αιολικού να ζητήσει πέναλτι σε ανατροπή του Μπουρού από τον Τζιέρη, με τον διαιτητή ξανά να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.  Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, αλλά παρόλα αυτά είχαμε δυο μαζεμένα γκολ, ένα για κάθε ομάδα.  Στο 69ο  η Ερμιονίδα άνοιξε το σκορ όταν ο Κιοσές εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα αφού αποκρούστηκε από τους αμυντικούς έφτασε στον Tresa πού κοντρόλαρε και με  ευθύβολο σουτ έκανε το 1-0.

Ωστόσο η αντίδραση του Αιολικού ήταν άμεση με τον Παληγεώργο δυο λεπτά μετά να περνά κάθετα την μπάλα στον Ποτουρίδη και αυτός με εξαιρετικό πλασέ να νικά τον Στεφανίδη ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Αιολικός θα μπορούσε να πάρει και το τρίποντο όταν στο 87ο ο Χρήστου βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα από τα πλάγια, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό με τον Στεφανίδη να μπλοκάρει.

Ερμιονίδα (Θανάσης Στάικος): Στεφανίδης, Κασαπίδης, Βασιλέρης (83΄ Βιρβίλης), Τζιέρης, Μπιμπισίδης, Κιοσσές, Σταθουλόπουλος, Παλαιοπάνος, Μακρίδης, Tresa, Τριμπόνιας (65΄ Σαλταπίδας).

Αιολικός (Κώστας Ψυρρόπουλος): Ζάχαρης, Παλαμουτσής (60΄ Χρήστου), Τάχιας, Διακορώνας, Κριπιντήρης, Λαλάς, Παληγεώργος, Ποτουρίδης, (86΄ Καπταγιάννης), Μπουρούς, (78΄ Κουτσούμπας), Λαμπράκης (80΄Καδής).