Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Βλέπει άνοδο ο Κεραυνός!

Φωτιά στον βαθμολογικό πίνακα έβαλε ο Κεραυνός, που νίκησε 3-1 τον Αστέρα Νίκης στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των play offs και ανέβηκε στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Αφάλωνα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ρομέο Μπάνα με το 1-0 να διατηρείται ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο 54ο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Πάστο, ο οποίος από πολύ μακριά νίκησε τον τερματοφύλακα του Αστέρα κάνοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι στο 72ο λεπτό μείωσαν σε 2-1 με τον Γκοζντάρι, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ρομέο Μπάνα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σημείωσε το τελικό 3-1.

Ένα σπουδαίο διπλό πήρε ο Πολιχνίτος στην Αγία Παρασκευή επί του Αχιλλέα με 1-0 και μπήκε ξανά στο κόλπο της ανόδου. Από την άλλη αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Πέτρας που βγήκε εκτός δυάδας. Για τον ΑΟΠ χρυσός σκόρερ ήταν ο Φώτας, που με εκτέλεση φάουλ στο 70΄ χάρισε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, που είχε και ένα δοκάρι με τον Καββαδά τρία λεπτά μετά το γκολ.

Τέλος, ο Ταξιάρχης πέρασε από την Άντισσα επικρατώντας 3-1 του Ορφέα και έφθασε έτσι τους επτά βαθμούς στα play off. Στο 10ο λεπτό ο Χατζηδημητρίου πέτυχε το 0-1, όμως με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Τάσος Σάββας ισοφάρισε σε 1-1. Πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Χασάπης έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ταξιάρχη, που κλείδωσε τη νίκη στο 63΄ με σκόρερ τον Πατσατζή.