Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ξεφεύγει ο Όλυμπος!

-Ισόπαλο το ντέρμπι, στο +4 ο Όλυμπος

Αυλαία έπεσε στην 7η αγωνιστική και μαζί και στον πρώτο γύρο του Α΄ ομίλου του πρωταθλήματος, με τον Όλυμπο να είναι ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής.
Η ομάδα της Αγιάσου κατάφερε να επιβληθεί με 0-4 του Ατρόμητου Ανεμότιας στην Μόρια, και πλέον ξέφυγε με πέντε βαθμούς από τον Αετό Λουτρών και τον Διαγόρα Αγ. Παρασκευής που έμειναν σε ισόπαλο αποτέλεσμα και, βρίσκεται στο +4 από την Αναγέννηση Γέρας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Όλυμπος φανερά ανώτερος, με άψογη ανασταλτική λειτουργία και σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να κυριαρχήσει στο ντέρμπι, και να προηγείται στο ημίχρονο με 0-3, δίνοντας τέλος στην υπόθεση νίκη από το πρώτο μόλις ημίχρονο.
Στο άλλο ντέρμπι, αυτό των Λουτρών, ο Αετός και ο Διαγόρας «κόλλησαν» στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που δεν ήθελε κανείς από τους δύο, καθώς άρχισαν να χάνουν επαφή με την πρώτη θέση. Πολλά παράπονα οι δύο ομάδες από την ομάδα των διαιτητών, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο και τον Βέντο να ισοφαρίζει στην επανάληψη για τους γηπεδούχους, σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά μόλις δύο τέρματα και κανέναν νικητή.
Πολύ πιο εύκολα και με άνεση πέρασε η Αναγέννηση Γέρας από την έδρα του Αρίωνα Μήθυμνας, επικρατώντας με 0-3 και μένοντας πλέον μόνος δεύτερος, στο -4 από τον πρώτο Όλυμπο, έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ, και την κυριαρχία του παιχνιδιού σε κάθε σημείο του γηπέδου.
Τέλος, στον Μεσότοπο, ο ΑΟΜ ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Ανδρονικά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις, και να εκφράζουν παράλληλα έντονα παράπονα για την διαιτησία. Ο γηπεδούχος προηγήθηκε, με τον Γκέκα να γράφει το 1-0, οι παίκτες του Ανδρονικά όμως ισοφάρισαν με τον Ηλία Νταή λίγες στιγμές αργότερα, και κατάφεραν να πάρουν και κεφάλι στο σκορ λίγο μετά το ημίωρο, με τον Σταυρινό να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους λίγο πριν τα 90΄ και να σώζει την ομάδα του από την ήττα.