Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

“Ξεμπούκωσε” στα χιόνια ο Αιολικός

Την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα πήρε την Κυριακή στα Λουτρά ο Αιολικός, συντρίβοντας το Ζευγολατιό με 5-1 στο μοναδικό παιχνίδι του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής που διεξήχθη. Και αυτό γιατί η ΕΠΟ λόγω των καιρικών συνθηκών ανέβαλε το Σάββατο όλα τα παιχνίδια, εκτός από αυτό της Μυτιλήνης, με το σκεπτικό πως η ομάδα της Κορίνθου θα έχανε τα εισιτήρια που είχε ήδη βγάλει για να ταξιδέψει από και προς το νησί. Αυτό βέβαια δεν ενόχλησε καθόλου τον Αιολικό, ο οποίος είχε μεν πολλά προβλήματα να αντιμετωπίσει, αλλά ήθελε να γίνει ο αγώνας. Για να γίνει βέβαια έπρεπε να καταβάλλουν μεγάλες προσπάθειες οι άνθρωποι της ομάδας αλλά και μέλη του ΣΦΑΜ που καθάρισαν την Κυριακή τον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος είχε καλυφθεί με χιόνι που είχε παγώσει. Η νίκη αυτή δίνει στην ομάδα ηρεμία για την συνέχεια, ωστόσο η διοίκηση θα πρέπει να δώσει λύσεις σε μια σειρά από ζητήματα που έχουν προκύψει τελευταία με ποδοσφαιριστές και να ενισχύσει την ομάδα αντικαθιστώντας αυτούς που έφυγαν ή πρόκειται να φύγουν.

Ούτε 18άδα

Ο Πολλαετίδης δεν συμπλήρωνε ούτε 18άδα για τον αγώνα της Κυριακής και στον πάγκο έκατσαν 5 παίκτες, συμπεριλαμβανομένων και των δυο τερματοφυλάκων. Και αυτό γιατί πλην της απουσίας των Κρητικού και Κριπιντήρη λόγω τιμωρίας, οι Μίχος και Αζίζ έχουν ήδη “τελειώσει” με την ομάδα και αποτελούν παρελθόν. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Μουτζούρη που είναι στην πόρτα της εξόδου, ο Αμπραχαμνιάν εξακολουθεί να είναι τραυματίας, ενώ ο Ευσταθίου χειρουργήθηκε τελικά πριν από μερικές ημέρες στην Αθήνα. Παρά τα προβλήματα και το πολύ κρύο ο Αιολικός ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας από νωρίς τα “δόντια” του, αφού μόλις στο 5ο ο Μανουσάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσέλιο να αποκρούει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν και μετά από 1-2 μικροευκαιρίες, έφτασαν στο γκολ με τον Ευσταθίου μετά από σέντρα του Μπουρού να ανοίγει το σκορ. Στην επανάληψη με το “καλημέρα” οι γηπεδούχοι έδειξαν να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκης, με τον Τόλη Λαλά να κάνει το 2-0 με όμορφο πλασέ μετά από ασίστ του Ευσταθίου. Μάλιστα στο 50ό ο Μπουρούς είχε δοκάρι για να κάνει το 3-0, αλλά ό,τι δεν έκανε αυτός το πέτυχε ο Χουσελάς ένα λεπτό αργότερα μειώνοντας σε 2-1. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μια διάθεση να πιέσουν, αλλά ο Αιολικός δεν είχε όρεξη για αστεία και στο 66ο με τον Μπουρού έκανε το 3-1, βάζοντας τέλος σε κάθε σκέψη των φιλοξενούμενων για θετικό αποτέλεσμα. Ο Αιολικός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του με τους Χρήστου στο 75ο και Αμπντούλ στο 85’, παίκτες  που είχαν περάσει νωρίτερα ως αλλαγή να διαμορφώνουν το τελικό 5-1.

Αιολικός: (Πολλαετίδης): Ζαχαρής, Ιωαννίδης, Τόλιας, Τάχιας, Παληγεώργος (75΄ Σπάρταλης), Κεσίδης, Λαλάς (65΄ Χρήστου), Καπταγιάννης, Μπουρούς ( 80΄ Αμπντούλ), Μανουσάκης, Ευσταθίου.

Ζευγολατιό: (Λαϊβεράς): Τσέλιος, Ατματσίδης (75΄ Κουτσούμπελας), Πενέσης, Ψαράκης, Σενάι, Καντιλιεράκης, Χουσελάς, Σιγάλας, Χρυσαφίδης, Ευθυμιάδης, Κόρμαλης.

Γιάννης Πολλαετίδης, προπονητής Αιολικού

«Καταρχήν θέλω να ευχηθώ Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία, τύχη και όλες οι επιθυμίες του κόσμου να πραγματοποιηθούν. Όσον αφορά το παιχνίδι, νομίζω, κυριαρχήσαμε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Προηγηθήκαμε με 2-0, χωρίς λόγο τους βάλαμε στο παιχνίδι με το γκολ που δεχθήκαμε σε μια αδράνεια της άμυνας αντί να γίνει το 3-0 με το δοκάρι του Μπουρού. Ευτυχώς δεν μας πήρε από κάτω και πετύχαμε και τρίτο τέρμα και μετά καταφέραμε να ανοίξουμε κι άλλο το σκορ. Θέλω να πω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνιση που έκαναν, τον χαρακτήρα που δείξανε γιατί ήταν μια δύσκολη περίοδο για εμάς. Από τους παίκτες είμαι ικανοποιημένος, δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο και αποδεικνύουν ότι αξίζουν να φοράνε αυτή τη φανέλα. Ζητάω μόνο περισσότερη ηρεμία σε άλλα πράγματα εξωαγωνιστικά για να μπορέσει η ομάδα να ηρεμήσει και να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε βάλει».