Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Αετός για πρωτάθλημα, 3-1 τον Διαγόρα

Την δυναμική που έχει φέτος απέδειξε την Κυριακή ο Αετός, κερδίζοντας στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής τον Διαγόρα με 3-1 στα Λουτρά και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου, δείχνοντας πως θα πάει μέχρι τέλους για να πάρει τον τίτλο. Στην κορυφή του άλλου ομίλου βρίσκεται  η Αναγέννηση η οποία συνέτριψε με 5-1 τον Οδυσσέα Ελύτη, ενώ ο Όλυμπος στραβοπάτησε στην Καλλονή μένοντας στην ισοπαλία 2-2 με αντίπαλο τον Απόλλωνα Δαφίων.

Ήττα – σοκ υπέστη ο Ατρόμητος εντός έδρας από την Προοδευτική με 1-0, ενώ ο Ανδρονικάς συνεχίζει να εντυπωσιάζει κερδίζοντας και τον Αιγέα στα Παράκοιλα με 3-0.  «Επαγγελματικές» νίκες πέτυχαν ο Αρίων Μ. και ο Μεσότοπος μέσα σε Πολιχνίτο και Κάτω Τρίτος αντίστοιχα, με 0-1, ενώ ξέσπασε ο Αρίων Π. που πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, συντρίβοντας με 6-0 τον Αίγειρο.

Αρίων Π. – Αίγειρος 6-0

Δεν υπήρχε περιθώριο για άλλη απώλεια για την ομάδα του Γαβαλά, η οποία είχε μηδέν μέχρι πριν ξεκινήσει το παιχνίδι και οι παίκτες του μπήκαν με το «μαχαίρι στο στόμα». Απέναντί τους ο Αίγειρος, χωρίς προπονητή στον πάγκο, μετά την παραίτηση Μυρογιάννη, έγινε εύκολη λεία χάνοντας τελικά με το βαρύ 6-0, στην δεύτερη σερί ήττα μετά το 4-0 από τον Ανδρονικά. Ο Κουπέ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, ενώ δυο γκολ σημείωσε ο Κιοσσές και ένα ο Τηνιακός.

Πολιχνίτος – Αρίων Μ. 0-1

Καλύτερος ο Αρίων Μ. επανήλθε στις νίκες και δείχνει πως παίρνει τα παιχνίδια που πρέπει ώστε να πετύχει τον στόχο της εισόδου στην πρώτη τετράδα. Η ομάδα του Μουντανάρη ήταν καλύτερη, πέτυχε το γκολ στα μισά του ημιχρόνου με τον Μόλβαλη, είχε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της, αλλά τελικά και το 1-0 ήταν αρκετό.

Ανδρονικάς – Αιγέας 3-0

Η μεγάλη μέχρι τώρα έκπληξη του πρωταθλήματος, ο Ανδρονικάς συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να «κερδίζει» την συμπάθεια των ουδέτερων. Η ομάδα των Παρακοίλων έχει μετατρέψει σε άβατο κάστρο την έδρα της, κέρδισε και τον Αιγέα εύκολα με 3-0 και εξακολουθεί να βρίσκεται ψηλά, στοχεύοντας σε κάτι καλό φέτος. Οι Μάκης και Γιώργος Σαμπάνης για άλλο ένα παιχνίδι χρίστηκαν σκόρερς, ο Τσίγκας ενδιάμεσα είχε κάνει το 2-0.

Αετός – Διαγόρας 3-1

Ντέρμπι με τα όλα του στα Λουτρά, με τον Αετό να παίρνει το τρίποντο και να αποκτά περισσότερο ψυχολογικό αβαντάζ για την συνέχεια. Το παιχνίδι είχε γκολ, ένταση, αποβολές και παράπονα για την διαιτησία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μουτζούρη να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ, αλλά η ισοφάριση ήρθε από τον Β. Παρέλλη στα μισά του ημιχρόνου. Στο 30ό ο Αετός πέτυχε με τον Κάρμα το 2-1 σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ πάνω στον Καντιλιεράκη στο ξεκίνημα της φάσης από τον Βλαστέλλη.

Ο εκνευρισμός από το γκολ αυτό μεταφέρθηκε και στους παίκτες αφού δυο λεπτά μετά αποβλήθηκαν ο Καντιλιεράκης με δεύτερη κίτρινη και ο Σ. Διονυσάτος με απευθείας κόκκινη για μεταξύ τους διαπληκτισμό, σε μια στιγμή έντασης στο παιχνίδι με την συμμετοχή αρκετών παικτών από τις δυο ομάδες. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Κούτσας έκανε το 3-1, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό αφού στην επανάληψη οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν δεν απέδωσαν καρπούς. Πολλά παράπονα από την διαιτησία έχουν οι άνθρωποι του Διαγόρα, πνέοντας μένεα κατά του διαιτητή Λέκκα και της ΕΠΣΛ γενικότερα.

Αλκιβιάδης – Μεσότοπος  0-1

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Μεσότοπος με 0-1, η οποία του δίνει την δυνατότητα να βρίσκεται μέσα στην πρώτη τετράδα. Το παιχνίδι ήταν ανοικτό, με τον Αλκιβιάδη να αναζητά τους πρώτους του βαθμούς, αλλά τον Μαρίνο Ανηφόρου να σκοράρει απέναντι στην πρώην του ομάδα. Ο Παπαδάτος αποβλήθηκε από πλευράς Μεσοτόπου, με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, χωρίς να τους στοιχίσει όμως.

Απόλλων – Όλυμπος 2-2

Πολύ καλό παιχνίδι στην Καλλονή, με τον Όλυμπο να χάνει στις καθυστερήσεις το τρίποντο. Αν και ο Απόλλων προηγήθηκε νωρίς με τον Φιλιανό, η ομάδα του Παπαλόπουλου με τον Τσαμπλάκο μέσα σε πέντε λεπτά γύρισε το ματς και μπήκε μπροστά με 2-1. Ωστόσο μια κεφαλιά του Κριτσωτάκη στο φινάλε της αναμέτρησης χάρισε τον βαθμό στους γηπεδούχους.

Ατρόμητος – Προοδευτική 0-1

Μεγάλη νίκη για την Προοδευτική, η οποία κατάφερε μέσα σε λίγες ημέρες να πετύχει δυο σερί νίκες και να ανασάνει βαθμολογικά. Αντίθετα ο Ατρόμητος μετά από ένα μικρό σερί, υπέστη μια «κρύα» ήττα και έχασε την ευκαιρία να μείνει στην κορυφή του ομίλου. Ο Πρέντι πέτυχε το γκολ για την ομάδα του Κομνηνού.

Αναγέννηση – Οδυσσέας Ελύτης 5-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς, με γκολ του Αναιρούση, η Αναγέννηση έκανε περίπατο στην συνέχεια και με το 5-1 ανέβηκε μόνη στην κορυφή του ομίλου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου οι παίκτες του Σπάρταλη μετέτρεψαν το 0-1 σε 3-1 με τον Χατζηκλειδαρά να πετυχαίνει δυο γκολ και τον Χρυσάφη άλλο ένα. Στην επανάληψη και πάλι ο Χρυσάφης σκόραρε, ενώ γκολ πέτυχε και ο Τοπάλι.

Πήρε το ντέρμπι ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Β’ Τοπικής, με την ομάδα του Αφάλωνα να επικρατεί 1-0 των Βασιλικών και να την πιάνει στην βαθμολογία. Κερδισμένος θεωρείται και ο Ορφέας Κ., που έστω και δύσκολα πήρε το τρίποντο με αντίπαλο τον Μακαρέα με 1-0, ενώ η Φίλια πέτυχε άλλη μια νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στον Ορφέα Α. με 3-2. Ο Αστέρας Νίκης συνέτριψε 6-0 τον Αστέρα Ιππείου, ενώ ο Ταξιάρχης κέρδισε 2-0 τον Έφηβο.

«Αίμα και άμμος» στην Ερεσό, με τον Παπανικολή να προηγείται 3-0 της Ανάξου και τελικά να ισοφαρίζεται στο 7o των καθυστερήσεων. Μάλιστα οι άνθρωποι της ομάδας της Ερεσού πνέουν μένεα κατά της διαιτησίας και εξέδωσαν και σχετική ανακοίνωση: «Σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση. Κύριοι της ΕΠΣ Λέσβου, κάνουμε μια προσπάθεια ως σύλλογος, για μια αξιοπρεπή και ανταγωνιστική εμφάνιση, σε κάθε αγώνα, κάθε Σαββατοκύριακο. Η αντιμετώπιση όμως, από τους εκπροσώπους σας, τους κυρίους διαιτητές και βοηθούς, στις τέσσερις έως τώρα αγωνιστικές είναι απαράδεκτη. Σήμερα λοιπόν 20-10-2018 το ποτήρι της υπομονής ξεχείλισε. Ο κύριος διαιτητής του αγώνα ενώ υπέδειξε πέντε (5) λεπτά καθυστερήσεων, περίμενε έως το 97′ όπου και δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης από θέση offside. Έπειτα απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον αρχηγό της ομάδας μας (!) γιατί αποκάλεσε απαράδεκτο (!!) τον κύριο βοηθό διαιτητή… Κύριοι, σας θέτουμε προ των ευθυνών σας, για την ομαλή διεξαγωγή των επόμενων αγωνιστικών. Απαιτούμε τον σεβασμό σας. Υ.Γ. Υπάρχουν και βίντεο των αγώνων».