Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Η Γέρα “τελείωσε” τον Αιγέα

Η Αναγέννηση Γέρας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στην Α’ Τοπική, καθώς επικράτησε με 1-0 του Αιγέα στον Παπάδο και ουσιαστικά τον έθεσε εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης, τουλάχιστον στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Χατζηκλειδαράς στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και δίκαια να παίρνουν το τρίποντο.

Στην Αγ. Παρασκευή ο Διαγόρας δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στον Αχιλλέα, τον κέρδισε με 3-1 και έκανε το 10χ10 πηγαίνοντας με άλλο αέρα στα ντέρμπι που ακολουθούν με Αιγέα και Αίγειρο. Ο Μαλακός άνοιξε το σκορ, ο Π. Δελόλμας έκανε το 2-0, προς στιγμή οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Γρούβα, αλλά ο Μαλακός και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στον Πολιχνίτο, ο Αίγειρος τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην τοπική ομάδα, αλλά πήρε τη νίκη με ένα γκολ του Συβρή, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν οφσάιντ.

Συγκεκριμένα σε βαθιά μπαλιά που έγινε με αποδέκτη τον Αλαγιάννη αμυντικός του Πολιχνίτου παρεμβλήθηκε στην φάση και στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, το κοντινό πλασέ του αντιπάλου είχε ως αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Συβρή. Ο βοηθός σήκωσε την σημαία, για οφσάιντ, ο Συβρής σκόραρε, όμως ο Δουκάκης αφού συμβουλεύτηκε τον επόπτη πήρε την φάση πάνω του κατακυρώνοντας το τέρμα. Μεγάλη νίκη πήρε ο Ατρόμητος μέσα στην Αγιάσο επί του Ολύμπου με 1-0 με ένα αυτογκόλ του Γραμμέλη, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα και βάζοντας σε περιπέτειες τους γηπεδούχους.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο Παλλεσβιακός με 2-1 απέναντι στον Αρίωνα Μ., η πρώτη στο πρωτάθλημα, νίκη που τον κρατά ζωντανό στην μάχη της παραμονής. Ο Τσομπανέλλης άνοιξε το σκορ για τον γηπεδούχο, όμως ο Σοφιάνης έφθασε στην ισοφάριση για λογαριασμό του Αρίωνα με το νικητήριο τέρμα  να σημειώνει  ο Μυλωνάς με πέναλτι, που πήρε ο Σιαφάκας σε ανατροπή του, χαρίζοντας στην ομάδα του το τρίποντο. Ο Παλλεσβιακός τελείωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Σκούρα πριν από το νικητήριο τέρμα και του Τσακίρη με απευθείας λίγο πριν το τέλος.

Παιχνίδι-θρίλερ έγινε στη Μόρια, με τον Κεραυνό να είναι τελικά ο νικητής απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη με 3-2. Ο Δελόλμας έδωσε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα για να ακολουθήσουν άλλα δύο από τους Γιαννάκα και Μποντακόπουλο. Ο Ελύτης μείωσε με τον Αναιρούση σε 3-1 και ακόμη πιο πολύ με τον Βαριεμέζη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στην αναμέτρηση. Τέλος, το Σάββατο στα Λουτρά ο Αετός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του Βύρωνα, χάρη σε γκολ των Σκαλοχωρίτη με πέναλτι, Κροτσίδα και Καβαλίκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κατσούρη στη φάση του πέναλτι.

Η Φίλια κυρίαρχος στο ντέρμπι

Η μεγάλη νίκη της Φίλιας επί του Μεσοτόπου, η ισοπαλία του Αλκιβιάδη με  την Δόξα και η άνετη επικράτηση του Ανδρονικά μέσα στην Θερμή επί του Αίαντα ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν από τα  παιχνίδια της Β’ Τοπικής. Στη Φίλια ο Κατσιάνος άνοιξε το σκορ στο 25ο, ο Καλούλι με πέναλτι στο 60ό έκανε το 2-0 και ο ίδιος παίκτης στο 67ο διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στη Θερμή ο Μάκης Σαμπάνης έκανε πάρτι σημειώνοντας τέσσερα τέρματα στην νίκη της ομάδας του επί του Αίαντα (Λυμπέρης),  που την έφεραν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο Ίππειος ο Αστέρας ήταν καλύτερος από τον Απόλλωνα Δαφίων και με γκολ του Τσιβγούλη πήρε το τρίποντο, ενώ επεισοδιακό παιχνίδι έγινε στην Άντισσα (το γήπεδο Ερεσού έχει υποστεί ζημιές από την προχθεσινή βροχόπτωση) όπου ο Παπανικολής αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με αντίπαλο τα Λιονταράκια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καραμηνά, στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο Αγγελής των γηπεδούχων διότι έβρισε τα θεία και ο Παπανικολής έμεινε με 10 παίκτες στο γήπεδο. Στην  επανάληψη ο διαιτητής Βλουτέλλης απέβαλλε  και  τον Γονιδέλλη από πλευράς Παπανικολή, με αποτέλεσμα οι φίλοι της ομάδας της Ερεσού να ρίξουν αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο, προς τον βοηθό, Σαρρή και ο διαιτητής να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι.

Όταν το ξεκίνησε και πάλι, τα Λιονταράκια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καραγιάννη σκόραραν και πήραν τον βαθμό σε ένα δυνατό παιχνίδι το οποίο είχε από όλα. Την Κυριακή στο Πλωμάρι ο Αλκιβιάδης δεν μπόρεσε να φύγει με το τρίποντο αφού έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 10ο, λόγω αποβολής του Δάλα. Ο Βελούτσος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Ανήφορος ισοφάρισε με πέναλτι στην επανάληψη. Τέλος, στα Βασιλικά, η Προοδευτική με γκολ των Παπαναστασίου, Λαζαρίδη και Γιαννακού, έφυγε με νίκη 3-0 επί της τοπικής ομάδας.

Νίκες για τους πρωτοπόρους

Με νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι στην Γ’ Τοπική. Ο Ταξιάρχης αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε με 1-0 του Γ. Καραβαγγέλη και έμεινε στην πρώτη θέση, ενώ από κοντά σε απόσταση αναπνοής παρέμεινε ο Ορφέας Κεραμειών που πέρασε εύκολα από την Άντισσα κερδίζοντας τον συνονόματο με 4-1. Σπουδαία νίκη για τον Αρίωνα Π. με 3-0 την Άναξο, ενώ χορταστικό παιχνίδι έγινε στην Άγρα εκεί όπου ο Μακαρέας με το εντυπωσιακό 6-2 επί του Εφήβου, άνοιξε λογαριασμό στις νίκες.