Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Η μπάλα τιμωρεί…

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, γνώρισε την Κυριακή το μεσημέρι στου Ζωγράφου ο Αιολικός, χάνοντας από τον Ηλυσιακό με 2-1 στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο. Μια ήττα που «πόνεσε» πολύ με τον τρόπο που ήρθε, με την ομάδα της Μυτιλήνης να χάνει πέναλτι με το σκορ στο 1-1 και στο τέλος να χάνει ακόμη και τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα σε έναν αντίπαλο ναι μεν καλό, αλλά όχι καλύτερο από εκείνον.

Έτσι ο Αιολικός έδωσε την δυνατότητα στο Αιγάλεω που κέρδισε στο τέλος στην Χαλκίδα να αποσπαστεί τρεις βαθμούς στην κορυφή και μετέτρεψε το κυριακάτικο ντέρμπι σε αγώνα δίχως αύριο ως προς την κορυφή. Και αυτό καθώς ο Αιολικός είναι αναγκασμένος να ψάξει πλέον μόνο τη νίκη απέναντι στους Αιγαλεώτες, αφού αν και είμαστε μόλις στην 6η αγωνιστική, αν ξεφύγουν τότε δύσκολα θα κοιτάξουν πίσω στην συνέχεια. Το θετικό για την ομάδα της Μυτιλήνης ήταν πως έδειξε καλά στοιχεία για άλλο ένα παιχνίδι, είχε συνοχή, αυτοσυγκέντρωση και όλα εκείνα τα στοιχεία που κάνουν μια ομάδα να πρωταγωνιστήσει. Το ότι δεν κέρδισε ή έχασε για να είμαστε πιο ακριβείς, είναι μεν κάτι δυσάρεστο, σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν μπορεί να φέρει ούτε απογοήτευση, ούτε πανικό στο στρατόπεδο της ομάδας, με το κυριακάτικο ντέρμπι να είναι ήδη στο μυαλό όλων.

Μπήκε δυνατά, αλλά βρέθηκε να κυνηγά…

Ο Αιολικός έχοντας και την συμπαράσταση 100 και πλέον οπαδών του στην κερκίδα, μπήκε δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στα καρέ τους γηπεδούχους, χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες με τον Διαμαντίδη αρχικά και στην συνέχεια με φάουλ του Λαμπράκη που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Μιχελής. Ωστόσο στο 10ο στην πρώτη απειλητική του επίσκεψη ο Ηλυσιακός άνοιξε το σκορ με τον Τσίτσαρη με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να νικά τον Ζαχαρή για το 1-0.  Για ένα δεκάλεπτο στην συνέχεια ο Αιολικός πελαγοδρομούσε στην άμυνα, κάνοντας εύκολα λάθη, με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και μικροευκαιρίες.

Στην επανάληψη ο Αιολικός μπήκε και πάλι δυνατά και έψαξε την ισοφάριση, καταφέρνοντας να την πετύχει πολύ γρήγορα, μόλις στο 48ο. Ο Τιάγκο από τα δεξιά έκανε την σέντρα και ο Ποτουρίδης με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στον πάγκο και στην κερκίδα. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Στύλου, που έχασαν ευκαιρία στο 55ο με τον Διαμαντίδη από μακριά να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στο 60ό έγινε η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι. Ο Αιολικός κέρδισε πέναλτι όταν ο Ποτουρίδης μέσα στην περιοχή ανατράπηκε από τον Πιπίνη, ωστόσο ο Λαμπράκης που ανέλαβε να το εκτελέσει, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχελή με τον τερματοφύλακα του Ηλυσιακού να απομακρύνει και να κρατά το 1-1.  Και επειδή στο ποδόσφαιρο η μπάλα τιμωρεί, στο 70ό σε μια εξαιρετική αντεπίθεση από πλευράς γηπεδούχων, ο Τσίτσαρης και πάλι με πλασέ νίκησε τον Ζαχαρή κάνοντας το 2-1, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του Αιολικού να έχουν αδειάσει ψυχολογικά και να μην έχουν κουράγιο να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μιχελής, Μέξης, Ρόπας (65′ Παπαδημητρίου), Πιπίνης, Μουσταφίδης, Ντούνης (90′ Μπάτσι), Λαμπρόπουλος, Μπουσινάκης (67′ Ρενάτο), Κρεβατάς, Μάλτσι (80′ Γκέζος), Τσίτσαρης

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Ζαχαρής, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Βουτσιώτης (65′ Βεζιρτζόγλου), Διαμαντίδης, Θ. Ποτουρίδης, Τιάγκο Λαρανζέιρα, Λαμπράκης (83′ Αδαμόπουλος).