Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Την “πάτησαν” Αετός και Αιγέας

Με εκπλήξεις και μάλιστα μεγατόνων σημαδεύτηκε η 7η αγωνιστική στην Α’ Τοπική. Ο Αετός υπέστη ήττα-σοκ από τον Πολιχνίτο μέσα στα Λουτρά με 1-0 και σταμάτησε το σερί των νικών του, ενώ ηττημένος έφυγε από την Ανεμότια και ο Αιγέας χάνοντας με το ίδιο σκορ από τον Ατρόμητο. Εντυπωσιακός ο Αίγειρος σκοράρει ακατάπαυστα συντρίβοντας και τον Οδυσσέα Ελύτη με 6-0, ενώ πολύ σημαντικές νίκες πέτυχαν ο Αχιλλέας επί του Αρίωνα Μ. με 2-1, ο Κεραυνός με το ίδιο σκορ επί του Παλλεσβιακού και ο Βύρων 3-0 τον Όλυμπο. Αύριο Τετάρτη ολοκληρώνεται η αγωνιστική με το Διαγόρας – Αναγέννηση. Αναλυτικά:

Αετός – Πολιχνίτος 0-1

Με το απόλυτο ήθελαν να πάνε στα ντέρμπι που ακολουθούν οι άνθρωποι του Αετού αλλά ο Πολιχνίτος είχε αντίθετη άποψη και με ένα γκολ του Νικέλλη στα μισά του ημιχρόνου, έγινε η πρώτη ομάδα που φεύγει με διπλό από τα Λουτρά. Οι παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου ήταν φλύαροι, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων και μοιραία ηττήθηκαν.

Ατρόμητος – Αιγέας 1-0

Την νίκη που έψαχνε εδώ και καιρό για να ανακάμψει κυρίως ψυχολογικά, πέτυχε ο Ατρόμητος επί ενός μεγάλου αντιπάλου, όπως ο Αιγέας. Το παιχνίδι ήταν σκληρό με πολλές διακοπές, νεύρα και λίγες φάσεις, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με τον Ιντζέ και να παίρνουν το τρίποντο. Μετά το παιχνίδι είχαμε ένταση στα αποδυτήρια και διαπληκτισμούς, χωρίς ευτυχώς να πάρουν έκταση.

Κεραυνός – Παλλεσβιακός 2-1

“Ο θάνατός σου η ζωή μου” ήταν το παιχνίδι αυτό, με τον Κεραυνό να κερδίζει τελικά και να παραμένει εν ζωή σε αντίθεση με την ομάδα της Μυτιλήνης που ακόμη δεν έχει πάρει πόντο και η συνέχεια είναι εξαιρετικά δύσκολη. Ο Παλλεσβιακός έχασε πέναλτι με τον Τσομπανέλλη στο ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Λ. Κανόγκα, αλλά ισοφάρισε με τον Μακρυπούλια στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Στρατής Δελόλμας όμως με δικό του γκολ λίγα λεπτά αφότου είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή χάρισε την νίκη στην ομάδα του, σε έναν αγώνα όπου είχαμε και δυο αποβολές, αυτή του Τσομπανέλλη από πλευράς Παλλεσβιακού και αυτή του Θωμαΐδη από πλευράς Κεραυνού.

Αχιλλέας – Αρίων 2-1

Πολύ καλό παιχνίδι στην Πέτρα ανάμεσα σε δυο ομάδες που είναι οι ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος μέχρι τώρα. Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Κυριάκου, αλλά ο Αχιλλέας ισοφάρισε άμεσα με τον Πάντα και πήρε τη νίκη με πέναλτι του Γ. Σκαρακάκη που κέρδισε ο Πάντας.

Οδυσσέας Ελύτης – Αίγειρος 0-6

Παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι, με τον Αίγειρο να είναι σαρωτικός και να συντρίβει τον αντίπαλό του με 6-0, πλησιάζοντας την κορυφή. Το παιχνίδι, όπως δηλώνει και το τελικό σκορ, δεν αντέχει σε κριτική, καθώς από το πρώτο μέρος οι παίκτες του Θοδωρή Παπαλόπουλου το είχαν καθαρίσει προηγούμενοι 2-0. Ο Συβρής πέτυχε χατ-τρικ και οι Καλαφάτης, Χατζηβαγιάννης και Τριλιανός σκόραραν από ένα γκολ.

Βύρων – Όλυμπος 3-0

Ντέρμπι περιμέναμε στη Μόρια, αλλά ο Βύρων και συγκεκριμένα ο Παναγιώτης Βουργουτζής είχαν αντίθετη άποψη. Ο έμπειρος επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε την ομάδα του σε ακόμη μια νίκη, ενώ το εντυπωσιακό είναι πως όλα τα γκολ της ομάδας του μέχρι τώρα τα έχει πετύχει ο ίδιος. Από την άλλη ο Όλυμπος απογοήτευσε.

Κορυφή για 3 στην Β’ Τοπική

Μικρός χαμός γίνεται στην Β’ Τοπική, που φέτος παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Μετά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής τρεις ομάδες μοιράζονται την πρώτη θέση και ακολουθεί από πίσω ο Αλκιβιάδης. Στο μεγάλο ντέρμπι του Μεσοτόπου ο τοπικός ΑΟΜ αν και προηγήθηκε 2-0 νωρίς με γκολ των Βασίλογλου και Χατζηδιαμαντή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αλκιβιάδη, ο οποίος ισοφάρισε με τους Γονιδέλλη και Παρίκο και σταμάτησε το απόλυτο των γηπεδούχων.

Στην Ερεσό ο Ανδρονικάς έστω και δύσκολα με ένα γκολ του Χρήστου Κουτλή πήρε το τρίποντο απέναντι στον Παπανικολή, ενώ το ματς της χρονιάς έγινε στην Φίλια όπου η τοπική ομάδα νίκησε 5-3 τον Απόλλωνα Δαφίων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 νωρίς με γκολ του Καλούλι αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και όχι μόνο μείωσαν με τον Μαραγκό αλλά με δυο γκόλ του Βαμβουκλή έκαναν την ανατροπή πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Σπύρου που πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα έκανε το 3-3, ενώ στο 70 έγινε η φάση που έκρινε το παιχνίδι.

Ο Χασάπης της Φίλιας, φάνηκε να ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα Βογιατζή με τον Παντελαίων να δείχνει πέναλτι. Στην συνέχεια όμως και αφού συμβουλεύτηκε τον βοηθό του Καρμίρη, πήρε πίσω την απόφαση και έδωσε τεχνική ποινή για θέατρο στον επιτιθέμενο. Στην φάση αυτή μάλιστα αποβλήθηκε ο Βαμβουκλής των φιλοξενούμενων αλλά και ο προπονητής τους Αργύρης Κοκκώνης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φίλια έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Πανταζή να κάνει το 4-3 στο 80ό, ενώ στο 86’ ο Καλούλι διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

Στο Πλωμάρι η Δόξα έκανε περίπατο συντρίβοντας την Προοδευτική με 2-0, με τον Βελούτσο να είναι απολαυστικός πετυχαίνοντας πέντε γκολ, ενώ τα άλλα δυο έβαλαν οι Τακός και Σιδερής. Τα Λιονταράκια πέτυχαν την πρώτη τους νίκη με το 2-0 επί της Προοδευτικής, με τον Ραχάνη να σκοράρει δυο φορές, ενώ τέλος ένα γκολ του Καδή ήταν αρκετό για τον Αίαντα να κάμψει την αντίσταση του Αστέρα Ιππείου, ο οποίος είχε χαμένο πέναλτι με τον Π. Καρτάλη και δυο δοκάρια.

Μάχη στην κορυφή της Γ’ Τοπικής

Δεν είχαμε ιδιαίτερες εκπλήξεις στην 4η αγωνιστική της Γ’ Τοπικής με το ενδιαφέρον φέτος να είναι και εδώ μεγάλο αφού στην κορυφή αναμένεται μεγάλη μάχη. Ο Ταξιάρχης πέρασε νικηφόρα από την Άντισσα επικρατώντας με 3-1 του Ορφέα με δυο γκολ του Ν. Δρακούλη και ένα του Βαξεβανέλλη, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τέλος με πέναλτι του Λεόντιου και πάτησαν στην πρώτη θέση. Δεύτερος πλέον είναι ο Ορφέας Κεραμειών που δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί του Εφήβου με 5-0 χάρη σε δυο γκολ του Πρέντι, άλλα δυο του Τσαΐρη και ένα του Κατζανού. Στην Αγιάσο, ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας είχε τις ευκαιρίες αλλά έμεινε τελικά στην λευκή ισοπαλία με αντίπαλο τον Γ. Καραβαγγέλη, ενώ χωρίς γκολ έληξε και το παιχνίδι του Αρίωνα Π. με τον Μακαρέα. Ρεπό είχε η Άναξος. Συνοπτικά: