Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για τα φαβορί

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική στην Α΄ Κατηγορία με τα φαβορί να επικρατούν. Ο πρωτοπόρος Αετός συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του στο πρωτάθλημα καθώς νίκησε και τον Οδυσσέα Ελύτη με 4-1, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Όλυμπος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας 4-0 του Αρίωνα Μήθυμνας, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του. Σπουδαία νίκη πήρε η Προοδευτική επί του Ανδρονικά με 1-0 στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής, τέρμα το οποίο σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Αιγέας που αγνοούσε την νίκη στα τελευταία παιχνίδια ξέσπασε πάνω στην Αναγέννηση Γέρας την οποία νίκησε με το ευρύ 5-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Μεσότοπος της Φίλιας. Τρίποντο μετά από καιρό για τον Απόλλωνα Δαφίων που νίκησε 3-0 τον ΑΟ Βασιλικών. Τέλος, σημαντική νίκη πήρε και ο Ατρόμητος Ανεμότιας επί του Ορφέα Κεραμειών με 2-0.

Αετός – Οδυσσέας Ελύτης 4-1: Ανώτερος

Ο Αετός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στο παιχνίδι με τον Οδυσσέα Ελύτη τον οποίο νίκησε με 4-1 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην Α΄ Κατηγορία. Η ομάδα των Λουτρών ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 7ο λεπτό με σουτ από τον Αλέξανδρο Μανιό, ο οποίος σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα γι’ αυτό και δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε. Ο Αετός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό βρίσκοντας και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Γιώργο Καπταγιάννη στο 17΄ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια ο Οδυσσέας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε τις δύο αναγκαστικές αλλαγές του Αετού, αφού Βλαστέλλης και Διονυσάτος δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν και μείωσε σε 2-1 στο 29΄, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Μπάμπη Κιούρκου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός πατούσε καλύτερα φθάνοντας στο 3-1 με δεύτερο προσωπικό τέρμα από τον Αλέξανδρο Μανιό, που σκόραρε με το κεφάλι, ενώ λίγο αργότερα ο Μιχαλάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το τελικό 4-1.

Όλυμπος – Αρίων Μήθυμνας 4-0: Επέστρεψε στις νίκες

Επιστροφή στα τρίποντα για τον Όλυμπο που επικράτησε εύκολα 4-0 του Αρίωνα Μήθυμνας σβήνοντας με τον καλύτερο τρόπο την ήττα από τον Αετό στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής. Πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Θόδωρου Παπαλόπουλου που σταμάτησαν το σερί του Αρίωνα με τις συνεχόμενες νίκες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με σουτ από τον Γρηγόρη Ξυνό, ενώ στο 43΄ ήταν η σειρά του Στέλιου Τσομπανέλλη να χρισθεί σκόρερ με ωραίο πλασέ.

Η ομάδα της Αγιάσου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ και πάλι με τον Ξυνό στο 49΄, ενώ στο 68΄ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και ο Νίκος Πετρουζέλλης που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ. Από την άλλη ο Αρίων είχε κάποιες καλές στιγμές με Σοφιάνη και Σαλάρι, όμως δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό από αυτό το παιχνίδι.

Προοδευτική – Ανδρονικάς 1-0: Πήρε το θρίλερ η Προοδευτική

Πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Σκάλας Καλλονής όπου Προοδευτική και Ανδρονικάς κράτησαν την αγωνία των φιλάθλων μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο με την Προοδευτική τελικά να επικρατεί 1-0 με γκολ στο 93ο λεπτό. Μπορεί να μην σημειώθηκαν πολλά γκολ, όμως το παιχνίδι είχε πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες με κύριο χαρακτηριστικό τα τέσσερα δοκάρια, καθώς η Προοδευτική σημάδεψε τρεις φορές τη δοκό με τους Κουτλή στο 10΄, Καραγιάννη στο 17΄ και Νανίδη στο 72΄, ενώ ένα δοκάρι είχε και ο Ανδρονικάς με τον Γαβριήλ στο 45ο λεπτό. Αυτός που λύτρωσε την Προοδευτική ήταν ο Γεωργόπουλος, ο οποίος με πλασέ από κοντά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Αιγέας – Αν/ση Γέρας 5-0: Ξέσπασε!

Σαρωτικός ήταν ο Αιγέας απέναντι στην Αναγέννηση Γέρας την οποία νίκησε με το εντυπωσιακό 5-0. Οι παίκτες του Γιάννη Μανούσου πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη η Αναγέννηση των πολλών προβλημάτων υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αιγέα. Η καλή μέρα για τους γηπεδούχους φάνηκε από νωρίς καθώς βρήκαν γκολ με κεφαλιά από τον Καραμπέτσο για να ακολουθήσουν και τα άλλα τέρματα από τους Ελευθερίου, Μαμάκο, ενώ δίχτυα βρήκε δύο φορές και ο Άλεξ Τοπάλι. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, ο Αιγέας με τον Χρυσάφη και η Γέρα με τον Βλάμη.

Μεσότοπος – Φίλια 5-0: Επιτέλους νίκη για τον ΑΟΜ

Ο Μεσότοπος αγνοούσε τη νίκη εδώ και καιρό επιστρέφοντας στα τρίποντα απέναντι στη Φίλια επικρατώντας 5-0. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο, που θα βοηθήσει αρκετά εν όψει της συνέχειας. Τα γκολ για την νικήτρια ομάδα πέτυχαν πέντε διαφορετικοί παίκτες. Μπράκουλα, Φιλιανός, Τσατσάκης, Γκέκα και Κουλουδής σκόραραν στο τελικό 5-0. Να σημειωθεί πως η Φίλια ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μηλιώνη.

Απόλλων Δαφίων – ΑΟ Βασιλικών 3-0: Καθάρισε στο δεύτερο μέρος

Ο Απόλλων Δαφίων ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη κόντρα στον ουραγό και χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα ΑΟ Βασιλικών ώστε να επιστρέψει στις νίκες και χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο για να τα καταφέρει. Στο πρώτο μέρος ο Απόλλων είχε αρκετές ευκαιρίες, όμως του έλειπε το γκολ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μόλις στα 20 δευτερόλεπτα άνοιξαν το σκορ με τον Καβαλίκα για να ακολουθήσουν δύο ακόμα τέρματα από τους Πλουμή και Γρούβα.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Ορφέας Κεραμειών 2-0: Σημαντικό τρίποντο

Πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Ατρόμητος Ανεμότιας εις βάρος του Ορφέα Κεραμειών με 2-0. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Ατρόμητου στο πρωτάθλημα που ατενίζει τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ορφέας είχε ευκαιρίες για να κάνει γκολ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τους τρεις βαθμούς με τέρματα από τους Τηνιακό και Κιοσέ.