Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σκόνταψε ο Όλυμπος, νίκες για τα φαβορί

Ο Ανδρονικάς παρότι τελείωσε το παιχνίδι με τον Όλυμπο με οκτώ παίκτες κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελικό 2-2, σε ένα ματς που τα είχε όλα. Ο Αετός πέρασε από τη Σκάλα Καλλονής νικώντας 3-1 την Προοδευτική, ενώ σεφτέ στα τρίποντα έκαναν Μεσότοπος και Απόλλων Δαφίων που νίκησαν 5-0 και 1-0 Βασιλικά και Αναγέννηση Γέρας αντίστοιχα. Ισόπαλες ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις Ορφέας Κεραμειών – Φίλια (2-2) και Οδυσσέας Ελύτης – Ατρόμητος Ανεμότιας (1-1), ενώ τέλος ο Αιγέας επικράτησε 4-1 του Αρίωνα Μήθυμνας.

Όλυμπος – Ανδρονικάς 2-2: Ματσάρα με τα όλα της

Στην Αγιάσο ο πρωταθλητής Όλυμπος υπέστη την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα  μένοντας στο 2-2 με τον Ανδρονικά, που πήρε σπουδαία ισοπαλία τελειώνοντας το παιχνίδι με οκτώ παίκτες σε ένα ματς που τα είχε όλα. Η ομάδα της Αγιάσου μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο έχοντας δοκάρι στο 3ο λεπτό με τον Βουργουτζή και πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια, όμως ο Ανδρονικάς κατάφερε να προηγηθεί πρώτος στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν μετά από φάουλ του Χατζηκυριάκου η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Τσαμπλάκου και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση έχοντας και δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι με τον Ξυνό στο 53΄. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ανδρονικάς έμεινε με δέκα παίκτες στο γήπεδο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαγγανάς. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν και τον Τσίγκα, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε και ο Χατζηκυριάκος, ο οποίος είχε περάσει εκτός παιχνιδιού ως αλλαγή βλέποντας την κόκκινη από τον Βουρανή για διαμαρτυρία.

Τα πράγματα για τον Ανδρονικά που κρατούσε το 0-1 δυσκόλεψαν αρκετά, ενώ γενικώς σε αυτό το διάστημα μόνο ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε. Στο 75΄ ο Όλυμπος κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Νίκος Πετρουζέλλης, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, έσκασε στο χόρτο και κατέληξε στα δίχτυα του Καφαλούκου για το 1-1. Η ομάδα της Αγιάσου πίεσε τον αντίπαλο εκμεταλλευομένη και το γεγονός πως έπαιζε με δύο παίκτες παραπάνω και στο 89΄ γύρισε τούμπα το παιχνίδι με καταπληκτικό σουτ από τον Διακορώνα που πήγε στο παραθυράκι της εστίας του Καφαλούκου για το 2-1.

Όμως ο Ανδρονικάς κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε αφού στο 92΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάκη Σαμπάνη, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στη συνέχεια στον Στρατή Δελόλμα που χρίστηκε σκόρερ. Να σημειωθεί πως στη φάση αυτή οι γηπεδούχοι φωνάζουν πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του Δελόλμα, ενώ και από πλευράς Ανδρονικά βράζουν για την διαιτησία με τις πολλές κόκκινες αφού στο 97΄ αποβλήθηκε και ο Χρήστος Κουτλής με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Προοδευτική – Αετός 1-3: Πρώτη νίκη με καλό ποδόσφαιρο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Αετός, ο οποίος πέρασε από τη Σκάλα Καλλονής κερδίζοντας 3-1 την Προοδευτική. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα και με γκολ από τους Μανιό με σουτ, Κριπιντήρη με τον ίδιο τρόπο και με  εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Άκη Μιχαλάκη έφθασαν στην δίκαιη επικράτηση. Το γκολ της Προοδευτικής πέτυχε ο Νανίδης με σουτ, με την ομάδα του Κώστα Νερατζή να χάνει ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος με κύριο εκφραστή τον Καραγιάννη.

Απόλλων Δαφίων – Αν/ση Γέρας 1-0: Νίκησε με Γρούβα

Ένα γκολ από τον Απόστολο Γρούβα ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρώτη νίκη του Απόλλωνα Δαφίων στο πρωτάθλημα επί της Αναγέννησης Γέρας με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν εκείνοι πρώτοι, αλλά το πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γιώργος Μανούσος δεν μετουσίωσε σε γκολ ο Στρατής Χατζηκλειδαράς. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ και στο 76΄ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να κερδίσει πέναλτι-παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Βλάμος.

Ο Γρούβας ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν ο Ρεντόν Σεφουλάι από πλευράς Απόλλωνα με απευθείας κόκκινη και ο Νίκος Τριλιανός από την Αναγέννηση με δεύτερη κίτρινη.

Μεσότοπος – ΑΟ Βασιλικών 5-0: Εντυπωσιακός!

Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία ο Μεσότοπος επικράτησε εύκολα 5-0 του ΑΟ Βασιλικών καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή, το οποίο συνοδεύτηκε από μια πολύ καλή εμφάνιση των παικτών του. Δύο φορές βρήκε δίχτυα ο Γιάννης Χατζηδιαμαντής, ενώ άλλα δύο γκολ έβαλε και ο Αλέξης Καδής στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΑΟΜ. Το ένα μάλιστα με πέναλτι που κέρδισε ο Τσατσάκης. Δίχτυα βρήκε και ο Κουλουδής στο τελικό 5-0.

Αιγέας – Αρίων Μήθυμνας 4-1: Άρεσε ο Αιγέας

Ο Αιγέας νίκησε 4-1 τον Αρίωνα Μήθυμνας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος δείχνοντας πολύ καλή εικόνα σ’ όλο το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ελευθερίου, για να κάνουν στη συνέχεια το 2-0 με τον Χρυσάφη. Ο Αιγέας πέτυχε ακόμα ένα γκολ πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ελευθερίου (το πήρε ο Τάκας). Στο 42΄ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή παίκτη του Αρίωνα από τον τερματοφύλακα Γεωργιάδη και ο Μόλβαλης μείωσε σε 3-1.

Το τελικό 4-1 πέτυχε ο Γιαννίκος στο 94΄. Να σημειωθεί πως ο Αρίων έπαιζε για μεγάλο διάστημα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παναγιώτη Σοφιάνη με δεύτερη κίτρινη, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για την συγκεκριμένη απόφαση.

Οδυσσέας Ελύτης – Ατρόμητος Ανεμότιας 1-1: Μοιράστηκαν από ένα βαθμό

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Οδυσσέας Ελύτης και Ατρόμητος Ανεμότιας παίρνοντας από ένα βαθμό. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά προηγήθηκε στο σκορ με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι από τον έμπειρο Γιώργο Μαλακό, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτό το 0-1 αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 94΄ με γκολ από τον νεαρό Ιορδάνου ύστερα από σέντρα του Ιστρέφι.

Ορφέας Κεραμειών – Φίλια 2-2: Είχαν από ένα ημίχρονο

Ορφέας Κεραμειών και Φίλια έμειναν στο ισόπαλο 2-2 έχοντας από ένα ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ με γκολ από τον Βουζούλια. Μάλιστα ο Ορφέας βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Κουρκουμέλη πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα καλό σκορ. Στο δεύτερο μέρος η Φίλια αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο εύστοχα πέναλτι από τον Κύριλλο Νικόλωφ στα οποία υπέπεσαν οι Τσουμπανέλλης και Λουμίτζιο.

Στις καθυστερήσεις ο Ορφέας έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει τη νίκη με τον Βουζούλια να σημαδεύει το δοκάρι. Ο Ορφέας διαμαρτύρεται έντονα για ένα πέναλτι στο 92΄ το οποίο αρχικά ο Βουρανής έδωσε, αλλά ο βοηθός τον ενημέρωσε πως υπήρχε οφσάιντ στην φάση παίρνοντας τελικά πίσω την αρχική του απόφαση, σηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους παράγοντες του Ορφέα που εξέδωσαν και σκληρή ανακοίνωση.