Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ 0-0: Μπορούσε και καλύτερα

Αιολικός και Αχαρναϊκός έμειναν στο 0-0 για την 4η αγωνιστική στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής σε ένα παιχνίδι με λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Οι παίκτες του Γιάννη Γεωργαρά δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες μετά από την επικράτηση επί του Παλληνιακού με τις απουσίες κάποιων βασικών παικτών να παίζουν το ρόλο τους. Ο Αιολικός μπροστά σε περίπου 500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, δηλαδή χωρίς Βαλιό, Καλαφάτη, Ματάι και Βρονταρά, ενώ Κατσίκης και Αγριμάκης έπαιξαν με ένεση. Παρόλα αυτά οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό ο Μπουρούς εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μπέσση.

Στην συνέχεια ο Αχαρναϊκός του Ντανιέλ Μπατίστα ισορρόπησε το παιχνίδι έχοντας καλή στιγμή στο 6ο λεπτό με τον Πλαβούκο όπου σέντραρε παράλληλα, με τον Μπάρκα να διώχνει τον κίνδυνο, όμως στην εξέλιξη του αγώνα ο Αιολικός διατήρησε την κατοχή της μπάλας έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 17ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή στιγμή για το 1-0, αλλά το σουτ από τον Παλαμουτσή κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μπέσση. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα τα πράγματα για τον Αιολικό έγιναν πιο ευνοϊκά, αφού ο Αχαρναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες με τον διαιτητή Αλατσάκη να αποβάλει τον Αμπάρα με απευθείας κόκκινη για εξύβριση στον Τσομπανέλλη. Από αυτό το σημείο και μετά ο Αχαρναϊκός κλείστηκε πίσω αλλά ο Αιολικός δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Μπέσση, εκτός από τη φάση του 34ου λεπτού όταν μετά από σέντρα του Αγριμάκη ο Μπουρούς δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος…

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό παρέμεινε ίδιο αφού ο Αιολικός δεν μπορούσε να κάνει πολλές ευκαιρίες έχοντας πρόβλημα στην ανάπτυξη, με τον Αχαρναϊκό να περιορίζει αρκετά το παιχνίδι των Μυτιληνιών προς την περιοχή του. Στο 57΄ ο Τσομπανέλλης απείλησε τον Μπέσση με σουτ που έφυγε έξω. Μάλιστα στο 64΄ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν παγώσει το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης όταν ο Στραβομύτης έφυγε στην κόντρα, αλλά ο Πλαβούκος δεν μπόρεσε από κοντινή θέση να σκοράρει και έδωσε την ευκαιρία στον Σφύρλα να μαζέψει την μπάλα. Η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 73΄ και ήταν για τον Αιολικό, με την γυριστή κεφαλιά από τον Τσιπά μετά από φάουλ του Κρητικού να φεύγει λίγο άουτ.

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά παρά την πίεση των γηπεδούχων με το 0-0 να αφήνει πικρία κυρίως στην μεριά του Αιολικού, χωρίς ωστόσο να θεωρείται κακό αποτέλεσμα αν αναλογιστεί κανείς τις πολλές απουσίες που υπήρχαν, καθώς και τα συνεχόμενα παιχνίδια που δίνει η ομάδα του Γιάννη Γεωργαρά με επόμενη υποχρέωση το παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στη Νίκη Βόλου την Τετάρτη.

Αιολικός: (Γεωργαράς-Παππάς) Σφύρλας, Αγριμάκης (83΄ Δρακούλης), Παρέλλης, Κρητικός, Μπάρκας, Τσομπανέλλης (66΄ Σοφιάνης), Καλόμπο, Κατσίκης, Τσιπάς, Μπουρούς, Παλαμουτσής

Αχαρναϊκός: (Μπατίστα) Μπέσσης, Αμπάρας, Τασιουλής, Δουμουράς, Μεγαλοοικονόμου, Κόττας (62΄ Στραβομύτης), Πλαβούκος (77΄ Πατερίνη), Κυριακίδης, Τσούτσης, Τσεβάς (90΄ Παπαθανασίου), Κιρτζιαλίδης (56΄ Χριστόπουλος)