Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Έκανε το χρέος του

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Αιολικό που επικράτησε 1-0 του ΑΟ Νέας Αρτάκης και ξέφυγε στο +3 από την γραμμή σωτηρίας, βάζοντας παράλληλα από κάτω την ομάδα του Μίλτου Γκόφα. Σε ένα μέτριο παιχνίδι οι κυανόλευκοι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς με χρυσό σκόρερ τον Παναγιώτη Κατσίκη, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 30ό λεπτό. Με καλή αμυντική λειτουργία ο Αιολικός κράτησε το υπέρ του σκορ και πήρε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να ξεμπλέξει από το σενάριο του υποβιβασμού.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 26ο λεπτό και ήταν για την Νέα Αρτάκη όταν ο Σπανός επιχείρησε να νικήσει από κοντά τον Βρονταρά, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πρόλαβε τον παίκτη της Αρτάκη. Ο Αιολικός στην καλύτερή του στιγμή στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να βρει το γκολ στο 30ό λεπτό όταν ο Αγριμάκης γύρισε εξαιρετικά την μπάλα στον Κατσίκη και αυτός, με σουτ από το ύψος του πέναλτι, νίκησε τον Ναβροζίδη για το 1-0. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με την Νέα Αρτάκη να έχει καλή στιγμή στις καθυστερήσεις, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σπανός με προβολή δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ και είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 48΄ με τον Λαμπράκη να δοκιμάζει το πόδι του και τον Ναβροζίδη να μαζεύει σταθερά την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα η Νέα Αρτάκη λίγο έλειψε να φθάσει στην ισοφάριση καθώς μετά από λάθος διώξιμο του Βρονταρά ο Σπανός δεν μπόρεσε να βρει στόχο, αφού η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 55΄ το σουτ από τον Λαμπράκη μάζεψε ο Ναβροζίδης, ενώ έξι λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή για το 1-1, αλλά το σουτ από τον Τσούτση εντός περιοχής δεν ήταν καλό και πέρασε έξω. Η τελευταία καλή στιγμή στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 65΄και ήταν για τον Αιολικό με τον Λαμπράκη να βγάζει σέντρα και τους Τσιπά και Σπόλιαριτς να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο υπόλοιπο του αγώνα η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να κρατήσει αυτό το πολύτιμο 1-0 παίρνοντας ένα ακόμα τρίποντο με τον Βλάντιτσα Πέτροβιτς στην τεχνική ηγεσία.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης, Μπάρκας, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης (94΄ Σεκού), Σπόλιαριτς, Κατσίκης, Τσιπάς (67΄ Αλαγιάννης), Μπουρούς (93΄ Καλαμποκάς), Λαμπράκης (84΄ Καλαφάτης)

ΑΟ Νέας Αρτάκης (Μ. Γκόφας): Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Αγγελάτος, Μπελίτσος (88΄ Μιχελής), Καραμπάς, Μακρόπουλος, Τσίγκας (81΄ Μίχος), Κνέζεβιτς (35΄ Ζαχαρόπουλος), Σπανός, Πατερίτσας, Τσούτσης (70΄ Λούκας)