Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έριξε πανιά η Aegean Regatta 2018

Άλλη μια Aegean Regatta ολοκληρώθηκε φέτος, με τα σκάφη να ξεκινάνε από την Σκύρο και να καταλήγουν στην Σάμο, με ενδιάμεσους σταθμούς Χίο, Βολισσό και Βαθύ. Στο αγωνιστικό κομμάτι το Sun Fizz του ΛΟΪΑΘ με κυβερνήτη τον Ιγνάτη Πάλλη που πέρυσι κατέκτησε την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη, τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας μια πρωτιά στην Division 2 ORC Club.  Στη 13η θέση  στην ίδια κατηγορία, βρέθηκε το CALECIXO του ΙΟΜ, με κυβερνήτη τον Μπάμπη Ανιτσάκη, στην 33η θέση το PHEVOS του ΛΟΪΑΘ με κυβερνήτη τον Κωνσταντίνο Φερβελή, στην 38η θέση το CORRENTE του ΛΟΪΑΘ με κυβερνήτη τον Ιάκωβο Μούρα και στην 39η θέση το NELLI του ΛΟΪΑΘ με κυβερνήτη τον Γιάννη Ζερδελλή.

Η Aegean Regatta διοργανώθηκε για 18η χρονιά από τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, ενώ τον αγώνα υποστήριξαν και φέτος  η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και οι Δήμοι Σκύρου, Χίου και Σάμου. Xορηγός της είναι η εταιρεία τηλεπικοινωνιών COSMOTE, που συντροφεύει τα πληρώματα και τους φίλους του θεσμού για πέμπτη συνεχόμενη φορά και χορηγός το Κοινωφελές Ίδρυμα Μαρία Τσάκος – Διεθνές Κέντρο Ναυτικής Έρευνας και Παράδοσης. Συντονιστής όμιλος για τη διοργάνωση της Aegean Regatta 2018 ήταν  ο Ν.Ο. Χίου, και συνδιοργανωτές Όμιλοι οι: Α.Ο. Αιγαίου, Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, Ιστιοπλοϊκός Όµιλος Μυτιλήνης, ΛΟΪΑΘ Μυτιλήνης, Ν.Ο. Καρλοβάσου, Ν.Ο. Λέρου και Ν.Ο. Σάµου.