ΜΠΑΣΚΕΤ: Στα ημιτελικά του κυπέλλου ο Παλλεσβιακός, 72-54 τον Αρισβαίο

Spread the love

Ο Παλλεσβιακός έγινε η δεύτερη ομάδα μετά τον Αίολο που προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Λέσβου ‘’Γεώργιος Καρέκος’’, νικώντας το βράδυ της Τρίτης τον Αρισβαίο με 72-54.

Η ομάδα του Γιώργου Γκούμα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε 41-21 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρισβαίος κατέβασε κάπως τη διαφορά, χάρη σε κάποια εύστοχα σουτ κυρίως από την περιφέρεια.

Στην τελευταία περίοδο ο Παλλεσβιακός διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα που έχτισε στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας άνετα τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει τον Αίολο. Από πλευράς νικητών πρώτος σκόρερ ήταν μακράν ο Ντουζίδης, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες στο σκοράρισμα πρόσφεραν ακόμη οι Κομνηνός με 12, Σταμούλης με 11, καθώς και οι Νικέλλης και Σουσαμλής, που αμφότεροι πέτυχαν από 10 πόντους. Όσον αφορά τον ηττημένο Αρισβαίο, Δόξας και Παπαναστασίου σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ με 12 και 4 τρίποντα τελείωσε τον αγώνα ο αρχηγός της ομάδας, Κώστας Κοσμάς