Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε ο Διαγόρας 1-0 τη Φίλια

Spread the love

Φυσιολογικά κρίνονται τα αποτελέσματα στην 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι του προγράμματος ο Διαγόρας αγχώθηκε αρκετά προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Φίλιας με 1-0. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μπορεί να ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, έχοντας σωρεία χαμένων ευκαιριών, όμως το μόνο που της έλειπε ήταν το γκολ. Τελικά λυτρωτής για τον Διαγόρα ήταν ο Γιώργος Τσομπανέλλης, ο οποίος βρήκε δίχτυα με ωραίο σουτ στο 77ο λεπτό, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του που παραμένει αφεντικό στο πρωτάθλημα.

Στα άλλα παιχνίδια ευρεία νίκη πέτυχε ο Αιγέας, που είχε άνετο απόγευμα κόντρα στον Ανδρονικά με σκορ 8-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 5-0 με τον Παράσχο Πρωτούλη να πετυχαίνει χατ-τρικ, ενώ τα άλλα δυο τέρματα σημείωσαν οι Ψάνης και Μιχαλάκης. Στην επανάληψη ο Αιγέας σημείωσε τρία ακόμη γκολ με τους Δημήτρη Βελούτσο, Μιχαλάκη και Σεκού.

Εύκολο έργο είχε ο Αετός στο Κάτω Τρίτος 6-0 τον Αλκιβιάδη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα των Λουτρών ο Αγριμάκης, ο οποίος πέτυχε καρέ τερμάτων. Επίσης βρήκαν δίχτυα οι Τρεμούλας και Κουνιάρης με τον Αετό να παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Όλυμπος, αν και δυσκολεύτηκε, τελικά νίκησε 2-1 τον Κεραυνό, που για άλλο ένα παιχνίδι έδειξε το μαχητικό του πνεύμα. Το πρώτο μέρος βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη ο Όλυμπος βρήκε το δρόμο προς τη νίκη σημειώνοντας δυο γκολ με τους Τριλιανό και Χρυσάφη. Ο Κεραυνός απλώς μείωσε 2-1 με πέναλτι του Μπάμπη Βαξεβάνη.

Τέλος, στο γήπεδο Πέτρας ο Αρίων Μήθυμνας πήρε νίκη πεντάδας επί της Αναγέννησης Γέρας με 3-0. Οι γηπεδούχοι έβαλαν γερές βάσεις νίκης στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε γκολ των Πάντα και Γρούβα με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος. Το κερασάκι στην τούρτα στην νίκη του Αρίωνα έβαλε ο Γρούβας στο 73ο λεπτό.