Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δεύτερη θέση για τον Αιγέα, 3-1 τον Αετό

Spread the love

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Α΄Κατηγορίας με 29 γκολ να σημειώνονται στα έξι παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής.

Ο πρωταθλητής Αετός ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος από τον εντυπωσιακό στην έδρα του Αιγέα που έκλεισε θετικά τη χρονιά, νικώντας με σκορ 3-1, κατακτώντας παράλληλα την τιμητική δεύτερη θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πλωμαρίου, που παρατάχθηκε με πολλές και σημαντικές απουσίες, ήταν ο Δημήτρης Ψάνης, ο οποίος σημείωσε και τα τρία γκολ (25΄, 47΄,65΄). Ο Αετός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Γιάννη Κουνιάρη με την ομάδα των Λουτρών να φθάνει τα 100 γκολ συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 40ό λεπτό μετά την αποβολή του Τζίμη Βλαστέλλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 44΄ με το σκορ στο 1-0 έχασαν πέναλτι με τον Σεφουλάι να μην μπορεί να νικήσει τον Ζαχαρή.

Στην Αγιάσο ο Όλυμπος έκλεισε νικηφόρα τη χρονιά καθώς επικράτησε 2-1 της Φίλιας, τερματίζοντας τρίτος στην βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το εύστοχο χτύπημα-πέναλτι του Νίκου Πετρουζέλλη, ενώ στο 70΄ ο Γρηγόρης Ξυνός έκανε δυο τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια η Φίλια που θα παίξει στα play out μείωσε σε 2-1 με τον Μαλακό, ενώ είχε και ένα δοκάρι με τον Ποσνακίδη.

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά ο Διαγόρας, που έφυγε από τα Παράκοιλα με τους τρεις βαθμούς, 2-5 τον Ανδρονικά. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Γιώργου Σαμπάνη. Ο Ορέστης Ντέντια ισοφάρισε σε 1-1 για τον Διαγόρα, που βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ από τον Ανδρονικά, που έκανε το 2-1 με τον Αγριτέλλη. Το υπόλοιπο όμως του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής, η οποία όχι μόνο έφθασε στην ανατροπή, αλλά πήρε τελικά μια εύκολη νίκη. Ο Ντέντια σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς, ενώ δυο γκολ σημείωσε και ο Δημήτρης Μπουρούς με τον Χαρλέπα να προσθέτει άλλο ένα. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, ο Γιώργος Σαμπάνης για τον Ανδρονικά και ο Κρητικός για τον Διαγόρα.

Στο γήπεδο του Παπάδου η Αναγέννηση Γέρας, όντας εντυπωσιακή στο τελευταίο εικοσάλεπτο, νίκησε 5-1 τον Αλκιβιάδη, κλείνοντας θετικά τη χρονιά. Το σύνολο του Θοδωρή Παπαλόπουλου έκανε το 1-0 με πέναλτι του Στρατή Χατζηκλειδαρά, όμως ο Αλκιβιάδης βρήκε απάντηση στο 34΄ με τον Σιμόνι. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους που θα παλέψει για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία μέσα από την διαδικασία των play out, μπόρεσε να κρατήσει το 1-1 μέχρι και το 70ό λεπτό, όμως από εκείνο το σημείο και μετά υπέστη κατάρρευση  δεχόμενη τέσσερα γκολ από την Αναγέννηση Γέρας, που έδειξε την ποιότητα που διαθέτει φέτος. Ο Στρατής Χατζηκλειδαράς βρήκε δίχτυα άλλες δυο φορές για να κάνει προσωπικό χατ-τρικ, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Ταξιάρχης Μανούσος και Σαρίκης. Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Στρατή Χατζηκλειδαρά.

Με εκτός έδρας νίκη επί της υποβιβασμένης Προοδευτικής, με σκορ 1-2, ολοκλήρωσε τη χρονιά ο Οδυσσέας Ελύτης, που με την σειρά του τερμάτισε εκτός στο βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής δεν είχε διαθέσιμο τερματοφύλακα και έτσι χρέη γκολκίπερ εκτέλεσε ο ποδοσφαιριστής Νίκος Κέλπαλης. Από πλευράς νικητών τα γκολ πέτυχαν οι Νομίδης, Στρατής Τελωνιάτης και Τσομπανέλλης, ενώ είχαν και δυο δοκάρια με τους Καλουτζή και Μαμουλέλλη. Για την Προοδευτική είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 ο Νίκος Καραγιάννης

Τέλος, στο πιο ενδιαφέρον από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι, Αρίων Μήθυμνας και Ατρόμητος Ανεμότιας ήθελαν τη νίκη, ώστε να μπουν με την καλύτερή συγκομιδή πόντων στα play out. Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε αυτή του Αρίωνα Μήθυμνας με 4-1. Ίσως το τελικό σκορ να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς ο Ατρόμητος ήταν αρκετά ανταγωνιστικός στο ματς, παίζοντας με δέκα παίκτες από το 29ο λεπτό λόγω της αποβολής του Αζάμπι με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Αρίων Μήθυμνας πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Βουτυράκη ο Ζούζι με κοντινή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαλσάμη για το 1-0.

Ο Ατρόμητος που είχε δοκάρι στο 25΄ με τον Ιγνάτη Γιαούπι έφερε το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Άνταμ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ιγνάτη Γιαούπι. Μάλιστα στο 28΄ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν φθάσει στην ανατροπή, έχοντας χαμένο πέναλτι με τον Αζάμπι, την προσπάθεια του οποίου απέκρουσε ο γκολκίπερ Παπάζογλου. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ατρόμητος ζήτησε νέο πέναλτι σε ανατροπή παίκτη του μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής Βουρανής έκρινε πως δεν υπήρξε παράβαση. Οι γηπεδούχοι που είχαν αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Αζάμπι, ανέκτησαν το προβάδισμα στο 40ό λεπτό με καταπληκτικό βολέ του Ευστρατιάδη, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή.

Μάλιστα στο 45΄ο Αρίων Μήθυμνας πήρε απόσταση δυο τερμάτων από τον Ατρόμητο με την κεφαλιά του Μαρούλη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό έγινε μια φάση για την οποία ο Ατρόμητος εξέδωσε ανακοίνωση για την διαιτησία. Ο Ιντζές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπάζογλου, όμως ο πρώτος βοηθός Καρμίρης έκρινε πως ο παίκτης του Ατρόμητου ήταν σε θέση οφσάιντ με τους φιλοξενούμενους να είναι έξαλλοι με αυτή την απόφαση.  Ένα λεπτό αργότερα επανήλθε η αριθμητική ισορροπία στο ματς αφού με δέκα παίκτες έμεινε και ο Αρίων, που έχασε τον Ρούτσι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος πίεσε με στόχο να κάνει το 3-2 που θα τον έβαζε ξανά στο ματς δίχως αποτέλεσμα. Μάλιστα στο 78΄ οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την νίκη με ωραίο σουτ του Ανδριώτη.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής (τελευταία)

Κλήρωσε για τα play out…

Κλήρωσε το πρωί της Κυριακής στο Δημοτικό Θέατρο Καλλονής για τα play out του πρωταθλήματος, εκεί όπου επικεντρώνεται το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε παρουσία εκπροσώπων των πέντε ομάδων που θα συμμετάσχουν στην διαδικασία και φυσικά μελών του Δ.Σ. της ΕΠΣ Λέσβου.

Τα play out θα ξεκινήσουν την Κυριακή που μας έρχεται 26 Μαρτίου και αναμένεται να ολοκληρωθούν στις 12 Απριλίου, με την ΕΠΣΛ να έχει βάλει στο πρόγραμμα και εμβόλιμες αγωνιστικές. Επί της ουσίας πρόκειται για ένα μίνι πρωτάθλημα πέντε αγωνιστικών μέσα από το οποίο θα προκύψει η δεύτερη ομάδα που θα ακολουθήσει την Προοδευτική στην Β΄ Κατηγορία. Ακόμη να αναφέρουμε πως οι ομάδες που συμμετέχουν σε αυτή την διαδικασία, Φίλια, Αρίων Μήθυμνας, Ατρόμητος Ανεμότιας, Αλκιβιάδης και Ανδρονικάς κουβαλάνε τους βαθμούς διά δύο από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.