Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Όλυμπος – Αετός… σημειώσατε Χ

Spread the love

Όλυμπος και Αετός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι δυο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους, ψάχνοντας το γκολ που θα τις χάριζε τη νίκη. Καλύτερη στιγμή από πλευράς γηπεδούχων το δοκάρι του Λαλά στο 56ο λεπτό. Ο Αετός θα μπορούσε να είχε κλέψει τη νίκη στο 85ο λεπτό, έχοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιμπούκη. Τελικά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, αποτέλεσμα το οποίο δεν έκατσε καλά στον Όλυμπο, καθώς υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στα άλλα παιχνίδια της 7ης στροφής ο Διαγόρας επέστρεψε στα τρίποντα, νικώντας στην έδρα του 4-0 την Αναγέννηση Γέρας. Το ημίχρονο έληξε 1-0 με γκολ που σημείωσε ο Ντούμος, ο οποίος σκόραρε ξανά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κάνοντας το 2-0. Το 3-0 έγινε με κεφαλιά του Στέλιου Τσομπανέλλη, ενώ το κερασάκι στην εύκολη επικράτηση των γηπεδούχων έβαλε ο Ματθαίου.

Δοκάρι για τον Διαγόρα είχε ο Σεφουλάι.

Ο Αιγέας με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του νίκησε 2-0 τον Αλκιβιάδη, περνώντας μόνος δεύτερος στην βαθμολογία μετά την απώλεια βαθμών του Όλυμπου στο ντέρμπι με τον Αετό. Η ομάδα του Πλωμαρίου σημείωσε και τα δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Ψάνη και Παράσχο Πρωτούλη. Στην επανάληψη δημιούργησε ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ωστόσο τελικά περιορίστηκε σε αυτό το 2-0 που έχτισε στα πρώτα 45 λεπτά.

Ευρεία νίκη με σκορ 5-2 πήρε η Φίλια επί του Αρίωνα Μήθυμνας στην Πέτρα, εδραιώνοντας την θέση της στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 3-0 στα πρώτα 27 λεπτά του παιχνιδιού χάρη σε γκολ των Κρητικού με πέναλτι, Καπταγιάννη και Τζίμη Ράμα με αυτογκόλ. Ο Αρίων Μήθυμνας κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με πέναλτι του Κλεάνθι Ζούζι, ωστόσο στη συνέχεια η Φίλια βρήκε δίχτυα άλλες δυο φορές με τους Ρονάλντο Σιμόνι και Ιντζέ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 5-2 με τον Ζούζι, ενώ η νικήτρια ομάδας της Φίλιας είχε και ένα δοκάρι με τον Κρητικό.

Τέλος, ο Κεραυνός επέστρεψε στις επιτυχίες, ξεπερνώντας το εμπόδιο του ουραγού Ανδρονικά με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο όταν και κατάφεραν να προηγηθούν 3-0 με τους Μπάμπη Βαξεβάνη, Αγριτέλλη και Χριστοδούλου. Παρόλα αυτά ο Ανδρονικάς δεν παράτησε το παιχνίδι, μείωσε σε 3-1 με τον Κρασσόπουλο και ακόμα πιο πολύ με τον Γιώργο Σαμπάνη. Μάλιστα στα εναπομείναντα λεπτά πίεσε ακόμα και για την ισοφάριση, ωστόσο ο Κεραυνός κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 3-2, που του χάρισε μια σημαντική νίκη.