ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Άλωσε την Κοζάνη με buzzer beater του Ιωάννου στο 90+4΄

Spread the love

Ο Αιολικός κέρδισε στην έδρα της Κοζάνης με 2-1, χάρη σε γκολ του Γιάννη Ιωάννου στην εκπνοή της αναμέτρησης και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Super League 2˙ εκεί όπου επέστρεψε μετά από 37 χρόνια, δείχνοντας από τον πρώτο κιόλας αγώνα πως έχει διάθεση να είναι μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις στον Βόρειο Όμιλο της δύσκολης αυτής κατηγορίας.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη κατάφερε να φύγει αλώβητη από την Κοζάνη, νικώντας με 2-1 την τοπική ομάδα που ενισχύθηκε αρκετά στη μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού, έχοντας θέσει ψηλά τον πήχη. Παρόλα αυτά ο Αιολικός ουδέποτε φοβήθηκε το παιχνίδι και με τη σωστή διαχείριση κατάφερε να πάρει το διπλό στην Κοζάνη, κάνοντας ονειρική πρεμιέρα στη SL2. Στο πρώτο μέρος οι φάσεις ήταν λιγοστές με τον Αιολικό να παρουσιάζει κάποια κενά κυρίως στη μεσαία γραμμή. Η πρώτη φάση στο ματς καταγράφηκε στο 10ο λεπτό και ήταν για τον Αιολικό με την τελική προσπάθεια να ανήκει στον Ουνγιαλίδη. Στο 18΄ ήταν η σειρά της Κοζάνης να απειλήσει την εστία του Ντόκιτς με το σουτ του Ιντρίσι. Πάντως η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στην Κοζάνη, η οποία με τη συμπλήρωση μισής ώρας απείλησε με τον Καλλέργη, όμως ο Σέρβος γκολκίπερ Ντόκιτς έκανε σπουδαία παρέμβαση, κρατώντας το μηδέν.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε αισθητά, ενώ άρχισαν να γίνονται και πιο δυνατές οι προσωπικές μονομαχίες. Στο 53ο λεπτό ο Κοροβέσης βρήκε δίχτυα για την Κοζάνη, όμως για καλή τύχη του Αιολικού το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων ήταν σε αντικανονική θέση. Από το 60΄ και μετά ο Αιολικός, που ακόμη βρίσκεται πίσω σε ό,τι έχει να κάνει με τον βαθμό ετοιμότητάς του, άρχισε σταδιακά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, πλησιάζοντας αρκετά την περιοχή της Κοζάνης. Η εδαφική υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 74ο λεπτό με τον Ζάκαριτς να παγώνει το ΔΑΚ Κοζάνης και τους 1000 περίπου φίλους της ομάδας που είδαν τον παίκτη του Αιολικού να σημειώνει ένα πολύ όμορφο τέρμα με ατομική προσπάθεια και σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Καραγκιόζη για το πρώτο γκολ του Αιολικού στη Super League 2. Στη συνέχεια το ματς πήρε μια άγρια ομορφιά με την Κοζάνη να ισοφαρίζει λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας, με κεφαλιά του Σουλιώτη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σιατραβάνη. Ωστόσο ο Αιολικός δεν πτοήθηκε από το γκολ που δέχθηκε και παρότι έμεναν λίγα λεπτά για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, στην τελευταία φάση κατάφερε να βρει εκ νέου τα αντίπαλα δίχτυα από τον χρυσό σκόρερ, Γιάννη Ιωάννου, με καταπληκτική κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Πλέον ο Αιολικός, που αναμφίβολα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης, θα υποδεχθεί την Τετάρτη με ανεβασμένη ψυχολογία την Αναγέννηση Καρδίτσας για το κύπελλο Ελλάδας και ακολούθως τον Μακεδονικό για τη 2η αγωνιστική της Super League 2.

ΚΟΖΑΝΗ (Αγγ. Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης (80 Γραμμένος), Ίτσιος, Σουλιώτης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Κοροβέσης (65 Σιατραβάνης), Καλλέργης (77 Αποστολίδης), Ιντρίσι, Ποζατζίδης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Κεχαγιάς, Τριανταφύλλου (54 Ιωάννου), Καρανίκας, Λαγός, Σέρνιτς, Ενομό (91 Γιοκέ), Ζάκαριτς (81 Μουχάλης),  Τριανταφυλλάκος, Μανούσος.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Απόστολος Χαραλαμπίδης – προπονητής Αιολικού

«Πήραμε το ματς χάρη στην ποιότητα που έχουμε ως ομάδα

«Οι ομάδες φάνηκε ότι δεν είναι ακόμη έτοιμες. Προσωπικά ως Αιολικός είμαστε μια ομάδα 20 ημερών που ακόμη δεν έχει πάει στο σπίτι της. Μέχρι στιγμής έχουμε αλλάξει έξι ξενοδοχεία, αλλά πιστεύω ότι δημιουργείται κάτι πολύ καλό στον Αιολικό. Στο παιχνίδι με την Κοζάνη χρειαστήκαμε και την τύχη, ξέραμε πως το παιχνίδι θα πήγαινε κάπως έτσι και κρατήσαμε τις δυνάμεις μας για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε. Θεωρώ ότι έχουμε μια πολύ ποιοτική ομάδα και χάρη σε αυτή την ποιότητα κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι. Εύχομαι στην Κοζάνη να εκπληρώσει τους στόχους που έχει βάλει, είναι μια καινούργια ομάδα, όπως εμείς, με καλούς παίκτες και καλή διοίκηση. Τέλος, εύχομαι σε όλες τις ομάδες καλή αγωνιστική χρονιά και μακάρι να δούμε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα

Γιάννης Ιωάννου – ποδοσφαιριστής Αιολικού

«Δείξαμε χαρακτήρα και κερδίσαμε

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ωστόσο παλέψαμε μέχρι το τέλος για τη νίκη, αν και ακόμη δεν είμαστε 100% έτοιμοι λόγω των ημερών προετοιμασίας που έχουμε στην πλάτη μας. Νομίζω πως ανταποκριθήκαμε αρκετά καλά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρόλο που οι αντίπαλοι ισοφάρισαν στην έδρα τους δείξαμε ψυχικά αποθέματα, την ποιότητα της ομάδας μας και καταφέραμε να κερδίσουμε στο τελευταίο λεπτό. Είμαστε υποχρεωμένοι να επικεντρωθούμε στη συνέχεια που αναμένεται να είναι εξίσου δύσκολη, όμως με σωστή δουλειά στις προπονήσεις και χωρίς πολλά λόγια πιστεύω πως θα δημιουργήσουμε κάτι καλό στον Αιολικό.»