ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 1-1: Ισοπαλία με φωνές για τη διαιτησία

Spread the love

Ο Αιολικός έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον Ηρακλή για την 13η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2, έχοντας δικαιολογημένα παράπονα για την διαιτησία του Παντελή Τζαμουτζαντώνη από την Χίο, καθώς μέτρησε κανονικά το γκολ της ισοφάρισης του Γηραιού, το οποίο προήλθε από επιθετικό φάουλ που έγινε πάνω στον Μιλόγεβιτς, παράβαση η οποία δεν υποδείχθηκε.

Ο Αιολικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να ψάξει ένα γρήγορο γκολ. Στο 13ο λεπτό μετά από σέντρα του Μανούσου, οι αμυντικοί του Ηρακλή δεν απομάκρυναν καλά την μπάλα, η οποία έφθασε στον Τριανταφυλλάκο, ο οποίος με σουτ φωτοβολίδα σημάδεψε τα δίχτυα του Παλαβράκη για το 1-0. Στη συνέχεια ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει, έχοντας δυο αξιόλογες ευκαιρίες προκειμένου να φθάσει στην ισοφάριση. Αρχικά στο 20’ οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων συνεργάστηκαν άψογα, με το σουτ του Έμπο να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σίλβα εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Από την πλευρά του ο Αιολικός προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ του 1-0, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, αν και λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ο Ηρακλής είχε δυο καλές στιγμές για να σκοράρει. Αρχικά ο Μανούσος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα έπειτα από σουτ που έγινε από παίκτη των φιλοξενούμενων την έστειλε στο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα η κεφαλιά του Σίλβα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιλόγεβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ηρακλή να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, όταν στο 49΄ μετά από σέντρα του Χειρίτραντα ο Σπυρίδης, ο οποίος είχε πάρει τη θέση του τραυματία Κουντουριώτη, κινήθηκε έξυπνα στο δεύτερο δοκάρι, όμως, δεν μπόρεσε να σημαδέψει την εστία του Μιλόγεβιτς. Το παιχνίδι πήρε έναν τρελό ρυθμό και στην αμέσως επόμενη φάση ο Αιολικός ήταν αυτός που έφθασε κοντά στο 2-0, με το δυνατό σουτ του Ενομό να σταματά στον Παλαβράκη. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αιολικός φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως με τη συμπλήρωση 72 λεπτών έγινε η φάση που έκρινε το παιχνίδι.

Ο Ηρακλής βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση με τον Χειρίτραντα να σεντράρει από τα δεξιά, βρίσκοντας με ακρίβεια τον Κούστα, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιλόγεβιτς παρά την προσπάθεια αμυντικού του Αιολικού να την απομακρύνει προτού αυτή περάσει την γραμμή. Ωστόσο το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει αφού υπήρξε ξεκάθαρο επιθετικό φάουλ πάνω στον Μιλόγεβιτς από τον Κούστα, την στιγμή που πήδηξε για να πάρει την κεφαλιά. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον κόσμο που βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης να αποδοκιμάζει έντονα τον διαιτητή Τζαμουτζαντώνη από την Χίο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή για να φθάσουν στο γκολ που θα τις χάριζε τη νίκη. Αρχικά στο 83΄ ο Ηρακλής δεν βρήκε δίχτυα με τον Καπίγια χάρη στο καταπληκτικό τάκλιν του Κολλαρά. Τρία λεπτά αργότερα ο Αιολικός έφθασε κοντά στο να σκοράρει αυτός, όμως το σουτ του Τριανταφύλλου απέκρουσε ο Παλαβράκης.

Τελικά το ισόπαλο 1-1 παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, που βρήκε τον Αιολικό και τον Ηρακλή να μοιράζονται από ένα βαθμό, ο οποίος ασφαλώς και δεν ικανοποιεί τους γηπεδούχους που ήθελαν τη νίκη και την άξιζαν βάσει της εμφάνισης που πραγματοποίησαν.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιοκέ, Μανούσος, Ενομό, Καρανίκας (63΄ Ουνγιαλίδης), Τριανταφυλλάκος, Γκιασί (46΄ Μουχάλης), Τριανταφύλλου (87΄ Κριμιτζάς)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Π. Αμανατίδης): Παλαβράκης, Δοιρανλής, Γκμπενιόν, Τόρες (67΄ Καπίγια), Σιούτας, Σίλβα (88΄ Χρουσιέλ), Χειρίτραντας, Έμπο, Κουντουριώτης (46΄ λ.τ.ρ. Σπυρίδης), Κούστα (90+2΄ Τσουμάνης)