ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και έχασε 3-1 από τον Μακεδονικό

Spread the love

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στη Super League 2 ο Αιολικός νωρίς το μεσημέρι της Δευτέρας, γνώρισε την ήττα από τον Μακεδονικό με 3-1.

Η ομάδα της Μυτιλήνης πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο στο οποίο δέχθηκε και τα τρία γκολ και έδειξε πως θέλει πολλή δουλειά σε αρκετούς τομείς για να φθάσει σε ένα καλό επίπεδο. Ο Μακεδονικός του Στέλιου Μαλεζά ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε στο ματς στο 12ο λεπτό, με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή του Κολομβιανού μεσοεπιθετικού Σαντιάγο Ραμίρεζ. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ο οποίος ήταν ο MVP των φιλοξενούμενων, νίκησε τον Ντόκιτς ξανά με ωραίο σουτ για το 0-2. Το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 36ο λεπτό όταν σε μια ωραία αντεπίθεση ο Ζαφειράκης εκτέλεσε τον Σέρβο γκολκίπερ των κυανόλευκων για το 0-3.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αιολικός, ο οποίος έκανε ένα κακό πρώτο μέρος διαμαρτύρεται έντονα για μια περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μανούσο, με τον διαιτητή Μαχαίρα να θεωρεί πως δεν υπήρξε παράβαση από τον αμυντικό του Μακεδονικού.

Στην επανάληψη οι αλλαγές των Γιοκέ, Κόρντιτς και Ιωάννου, όπως και του Γερμανού στόπερ Λούμανσρούμπεν, βοήθησαν τους γηπεδούχους οι οποίοι έγιναν πιο επιθετικοί και στο 61΄ κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1, με τον Γιοκέ να πραγματοποιεί ωραία προσπάθεια από τα αριστερά δίνοντας την ασίστ στον Κόρντιτς, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Παρά την προσπάθεια των παικτών του Απόστολου Χαραλαμπίδη να μειώσουν και άλλο το σκορ, το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Αιολικό να δείχνει ακόμη ανέτοιμος και τον Μακεδονικό από την άλλη να πανηγυρίζει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Κεχαγιάς, Τριανταφύλλου (46΄ Λούμανσρούμπεν), Καρανίκας, Λαγός (66΄ Κριμιτζάς), Σέρνιτς, Ενομό (46΄ Γιοκέ), Ζάκαριτς (81΄ Ιωάννου), Άσαχμπαρ, Μανούσος

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Στ. Μαλεζάς): Περντρέου, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης (46΄ Λεωνιδόπουλος), Μελετίδης, Ραμίρεζ (76΄ λ.τ.ρ. Σανγκιέτι), Τσουκάνης (85΄ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (66΄ Τσιλιγγίρης), Μπιανκόνι (66΄ Σιμόνι)