ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-1: Επαγγελματική νίκη!

Spread the love

Ο Αιολικός δεν εντυπωσίασε ιδιαίτερα με την απόδοσή του, αλλά είχε την ουσία στο εκτός έδρας παιχνίδι με το υποβιβασμένο Διαβολίτσι, το οποίο κέρδισε τελικά με σκορ 0-1, κατακτώντας μια επαγγελματική νίκη. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση, η οποία έγινε σε ένα ακατάλληλο για ποδόσφαιρο γήπεδο, σημείωσε στο 16ο λεπτό  ο Βαγγέλης Μακρής, ο οποίος έφθασε τα 12 γκολ με την φανέλα των Μυτιληνιών. Μετά το πέρας της 22ης αγωνιστικής ο Αιολικός συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, έχοντας πλέον για συγκάτοικο στην κορυφή μόνο την Ρόδο, μιας και ο Πανιώνιος άφησε δυο βαθμούς στο ντέρμπι με την Μύκονο. Μάλιστα Αιολικός και Ρόδος ισοβαθμούν σε όλα με την μάχη να κορυφώνεται τέσσερις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι

Οι ποδοσφαιριστές του Αιολικού μπήκαν στον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Μελιγαλά με στόχο να βρουν ένα γρήγορο τέρμα, που θα έκανε πιο εύκολο το έργο της ομάδας για το υπόλοιπο του αγώνα. Με τη συμπλήρωση 16 λεπτών στην αναμέτρηση οι κυανόλευκοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Ντινιωτάκη, που έστρωσε με τακουνάκι στον Μακρή κι αυτός με πλασέ έγραψε το 0-1, σημειώνοντας το 12ο φετινό του γκολ με την φανέλα του Αιολικού.

Στο υπόλοιπο κομμάτι του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν κενούς διαδρόμους για να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως το Διαβολίτσι ήταν αυτό που έφθασε κοντά στην ισοφάριση, 41΄ με την κεφαλιά του Καντούτση να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μουζάκη. Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα ήταν ίδιο, με τον Αιολικό να προσπαθεί να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, ώστε να κλειδώσει τη νίκη. Η αλήθεια είναι πως οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Παπασπύρου δεν μπορούσαν να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση, λόγω της καλής αμυντικής λειτουργίας του Διαβολιτσίου. Μάλιστα στη μια ώρα παιχνιδιού λίγο έλειψε να γίνει το 1-1 με το σουτ του Στραβάκου να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 79ο λεπτό ο Αιολικός έφθασε μια ανάσα από το να κλειδώσει τη νίκη, με την κεφαλιά του Ντινιωτάκη να καταλήγει στα χέρια του Καπατσώρη. Στο 84΄ το Διαβολίτσι είχε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με το πλασέ του Πάγια να μπλοκάρει ο Μουζάκης, ο οποίος ήταν στην θέση του, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον Αιολικό να παίρνει τη νίκη, έστω και δύσκολα, κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου. Αξίζει να σημειωθεί πως τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής με την κυανόλευκη φανέλα πήρε ο Βαγγέλης Πλατέλλας, ο οποίος θα ενισχύσει τον Αιολικό στα παιχνίδια που απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να λύνει κάποια δικαστικά προβλήματα που είχε με τον Ιωνικό και πλέον να αποτελεί μια ακόμη ποιοτική λύση στο ρόστερ του Δημήτρη Παπασπύρου.

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Μ. Φασουλής): Καπατσώρης, Σταματελόπουλος, Πιτσιλής, Καντούτσης, Μπαλόπουλος, Στραβάκος (89 Μπούνας), Μουλιάτος (46 Τσιγαρίδης), Δημητρίου (56 Αρβανίτης), Ορλάντο (46 Πάγια), Θώδης, Ηλιόπουλος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος (92’ Αννιτσάκης), Αρναούτογλου (70’ Παστρικός), Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Νάστος, Αντωνίου, Στεφάνοβιτς, Μακρής (86’ Πλατέλλας), Αποστολόπουλος (70’ Δερμιτζάκης), Ντινιωτάκης (86’ Άνθης)