Εύκολο έργο είχαν οι ομάδες που θα διεκδικήσουν, όπως φαίνεται, φέτος τον τίτλο στην Α’ Τοπική στην 3η αγωνιστική, παρά το γεγονός ότι υπήρχε ο φόβος για εκπλήξεις πριν από τα παιχνίδια. Ο Διαγόρας συνεχίζει να εντυπωσιάζει και με το 6-0 επί του Οδυσσέα Ελύτη έστειλε άλλο ένα μήνυμα στους αντιπάλους του που τον είχαν ξεγραμμένο στην αρχή της σεζόν. Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν’ από το πρώτο μέρος την νίκη σκοράροντας με τους Φιλιανό, Κανελλόπουλο και Π. Δελόλμα, ενώ στην επανάληψη οι Κανελλόπουλος, Δελόλμας πέτυχαν άλλο ένα τέρμα για να σκοράρει και ο Τσομπανέλλης για το τελικό 6-0, με τον Οδυσσέα Ελύτη να είναι η αρνητική έκπληξη μέχρι σήμερα αφού δεν έχει πάρει ούτε πόντο στα τρία πρώτα παιχνίδια, έχοντας όμως βγάλει δύσκολο πρόγραμμα.

Στην Θερμή ένα ημίχρονο άντεξε ο Κεραυνός απέναντι στον Αετό που πήρε άλλο ένα τρίποντο και φιγουράρει στην κορυφή. Ο Καλλιματζέρος στο ξεκίνημα της επανάληψης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου, η οποία στο τέλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ με τον Άκη Μαρμαλέκα να περνά ως αλλαγή και να σκοράρει στο τελευταίο πεντάλεπτο δυο φορές. Και εδώ είχαμε αλλαγή προπονητή με τον Γιώργο Κομνηνό να λύνει την συνεργασία του με τον Κεραυνό και τον Θοδωρή Γιακαλή να τον αντικαθιστά.
gtopiko-1Στα Λουτρά, ο Αιγέας αντιμετώπισε τον Παλλεσβιακό και έφυγε με τους τρεις βαθμούς επικρατώντας 3-0. Ο Γιώργος Αγιακάτσικας που διανύει περίοδο δεύτερης νιότης, έκανε το 0-1 στο ξεκίνημα, ο Ρενάτο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Γιαννίκος διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Μετά το τέλος του αγώνα, παραιτήθηκε ο προπονητής του Παλλεσβιακού Παναγιώτης Πιττός, για προσωπικούς λόγους, όπως είπε, ενώ αντικαταστάτης του θα είναι ο Κώστας Βαριεμέζης. Στη Μόρια ο Αίγειρος έκανε επίδειξη ισχύος καθώς δεν επέτρεψε στον Βύρωνα να του αντισταθεί και το 0-3 ήρθε από το πρώτο μέρος.

Οι Καραδημητράκης, Μιχάλης Ελευθερίου και Παπακώστας πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Θοδωρή Παπαλόπουλου. Στον Παπάδο η Αναγέννηση πέτυχε δεύτερη σερί νίκη αυτή την φορά επί του Ατρόμητου, ο οποίος δεν δείχνει στα καλύτερά του φέτος. Μπορεί να προηγήθηκαν με τον Κριτσωτάκη αλλά ο Παυλέλλης ισοφάρισε σε 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, στις καθυστερήσεις ο Χατζηκλειδαράς σκόραρε για τους γηπεδούχους και τους χάρισε μια σημαντική από κάθε άποψη νίκη. Στην Αγιάσο ο Όλυμπος έψαχνε το πρώτο του τρίποντο και το πήρε άνετα με το 4-0 επί του Αχιλλέα. Ο Κρις άνοιξε το σκορ, ο Κούτσας έκανε το 2-0, ο Βουρλής ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και ο Ξενοφών διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Τέλος, στον Πολιχνίτο, ο Αρίων Μ. έφυγε αλώβητος με λευκή ισοπαλία και εξακολουθεί να είναι αήττητος αποτελώντας την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος.

Ημέρα φιλοξενούμενων στην Β’ Τοπική

Στους φιλοξενούενους ανήκει η 2η αγωνιστική της Β’ Τοπικής, καθώς στα έξι παιχνίδια είχαμε μόλις μια νίκη γηπεδούχου, μια ισοπαλία και τέσσερα διπλά. Ο Ανδρονικάς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Πλωμάρι απέναντι στην Δόξα από γκολ του Βελούτσου, έκανε την ανατροπή στην επανάληψη και με γκολ των Μαγγανά, Σαμπάνη και Μπράκουλα πήρε το πρώτο του τρίποντο. Άστραψε και βρόντηξε η Φίλια στη Μόρια απέναντι στα Λιονταράκια, τα οποία νίκησε με 4-1.

Και εδώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ραχάνη, αλλά η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Τάσου Σπύρου οι οποίοι ισοφάρισαν με τον Καλούλη, και στην επανάληψη με δυο γκολ του Πανταζή και ένα του Κατσιάνου έφτασαν στο τελικό 1-4. Στα Βασιλικά ο Αλκιβιάδης με ένα γκολ του Ανήφορου στο 70’ πήρε σημαντικό τρίποντο, ενώ μεγάλο διπλό πέτυχε και ο Μεσότοπος ο οποίος πέρασε από την έδρα του Αίαντα. Ο Βασίλογλου άνοιξε το σκορ, ο Παράσχου με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 για να κάνει το 1-2 ο Χατζηδιαμαντής και να διαμορφώσει ο ίδιος στην επανάληψη το τελικό σκορ.

Στην Καλλονή είχαμε τον μοναδικό άσο της αγωνιστικής και μάλιστα εύκολο, αφού ο Απόλλων Δαφίων συνέτριψε με 4-0 τον Παπανικολή. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Χριστόφορο Βαμβουκλή, Κανόγλου, Γαβριήλ και Μαρμάρου. Τέλος, στο Ίππειος, ο Αστέρας Ιππείου αναδείχτηκε ισόπαλος με την Προοδευτική 1-1. Ο Γκέκας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Τσεσμελής ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Πρεμιέρα στην Γ’ Τοπική

Πρεμιέρα είχαμε την Κυριακή στο πρωτάθλημα της Γ’ Τοπικής, το οποίο αναμένεται συναρπαστικό με πολλές ομάδες να διεκδικούν την άνοδο. Ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας στην επανεμφάνισή του στα ποδοσφαιρικά δρώμενα ξεκίνησε με το δεξί επικρατώντας 4-2 του Εφήβου, ενώ δεν είχε την ίδια τύχη η άλλη ομάδα που επαναδραστηριοποιήθηκε, αυτή του Ορφέα Άντισσας, η οποία ηττήθηκε 3-0 από την Άναξο. Στην Στύψη είχαμε χορταστική ισοπαλία ανάμεσα σε Καραβαγγέλη και Ορφέα 2-2, ενώ με διπλό έφυγε από την Άγρα ο Ταξιάρχης, νικώντας 2-1 τον Μακαρέα.