Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Αιγέας – ΑΕ Μυκόνου «σημειώσατε Χ»

Spread the love

Ο Αιγέας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕ Μυκόνου στο Πλωμάρι για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Ο μοναδικός εκπρόσωπος του Βορειοανατολικού Αιγαίου στις εθνικές κατηγορίες, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, κοιτάζοντας στα μάτια την Μύκονο που διαθέτει μεγάλο μπάτζετ και έχει βάλει ψηλά τον πήχη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Η αλήθεια είναι πως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής, έχοντας στα πρώτα 20 λεπτά τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Στο 8΄ ο Καλιαμπάκας μπλόκαρε σταθερά την κεφαλιά του Σαμπανίδη, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγινε ξανά απειλητικός για την άμυνα του Αιγέα, σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Καλιαμπάκα, ο οποίος βρήκε την μπάλα στην κεφαλιά του επιθετικού της Μυκόνου. Στο 19΄ ήταν η σειρά του Γάσπαρη να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων που αντέδρασε σωστά και σε αυτή τη φάση. Από το 20΄ και μετά ο Αιγέας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και στο 23΄ ο Ψάνης λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χανιωτάκη, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Τοπάλι έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση με την μπάλα να φεύγει αρκετά δίπλα από τα δοκάρια του Χανιωτάκη. Στο 37΄ ο Ψάνης δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ με αμυντικό της Μυκόνου να μπαίνει σφήνα στη φάση, αποτρέποντας τα χειρότερα για την ομάδα του.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60ό λεπτό η Μύκονος άγγιξε το 1-0, όμως για καλή τύχη του Αιγέα το σουτ του Σαμπανίδη μέσα από την περιοχή, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλιαμπάκα. Η ομάδα του Πλωμαρίου ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Στο 70΄ η αλλαγή του Δημήτρη Γαβαλά, ο Βαγγέλης Ντούμος, έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, περνώντας την μπάλα αριστερά στον Παναγιώτη Χρυσάφη, ο οποίος με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Χανιωτάκη, κάνοντας το 1-0, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

Η απάντηση από πλευράς Μυκόνου ήρθε στο 85ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Ράγια η μπάλα πέρασε από όλους και ο Σαμπανίδης από κοντά, με το κεφάλι, την έστειλε στα δίχτυα του Καλιαμπάκα για το 1-1 (οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για οφσάιντ), που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, παρότι ένα λεπτό μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ο Αιγέας λίγο έλειψε να πάρει ξανά το προβάδισμα, όμως το σουτ του Παράσχου Πρωτούλη σταμάτησε στον Χανιωτάκη. Η ομάδα του Πλωμαρίου, που έμεινε αήττητη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, εξακολουθεί να βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Μύκονος με τον βαθμό που πήρε στο Πλωμάρι, έφθασε τους 7 και μοιράζεται την 7η θέση μαζί με Κόρινθο, ΑΕΡ Αφάντου και Ρόδο.

Την επόμενη αγωνιστική ο Αιγέας θα ταξιδέψει στην Μαλεσίνα για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, που μετά από 5 αγωνιστικές βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 3 βαθμούς.

ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Δ. Γαβαλάς): Καλιαμπάκας, Μπαλωμένος, Ψάνης (78΄ Π. Πρωτούλης), Καλαμπόκας, Μάγκας, Σαρίκης, Σεκού, Τσιτσεκίδης, Μιχαλάκης (65΄ Ντούμος), Τοπάλι, Χρυσάφης (90+2΄ Κάλφας)

ΑΕ ΜΥΚΟΝΟΥ (Β. Βλάχος): Χανιωτάκης, Μούλας, Βόικος (55΄ Τσάικα), Γερογιάννης, Πάγια (46΄ Αρκούδας), Τράκας, Μουρίκι, Σπυρόπουλος, Σαμπανίδης, Παπαδόπουλος (78΄ Ράγια), Γάσπαρης