Γκολ και θέαμα στην πρεμιέρα της Α’ Τοπικής

Spread the love

Με τον καλύτερο τρόπο από πλευράς θεάματος και γκολ έκανε πρεμιέρα το Σάββατο η Α’ Τοπική κατηγορία, η οποία φέτος αναμένεται κάτι παραπάνω από συναρπαστική. Την νίκη της ημέρας πέτυχε ο Όλυμπος, ο οποίος συνέτριψε με 6-0 τον Ανδρονικά, εύκολο απόγευμα είχαν ο Αίγειρος που συνέτριψε 5-0 τον Αρίωνα Μ., ο Ατρόμητος Ανεμότιας που νίκησε 3-0 τον Οδυσσέα Ελύτη, ο Πολιχνίτος με το 5-1 επί του Μεσοτόπου, αλλά και ο Αετός που πέρασε από το Κάτω Τρίτος επικρατώντας 2-0 του Αλκιβιάδη. Μεγάλο διπλό σημείωσε ο Αιγέας μέσα στον Παπάδο επί της Αναγέννησης με 2-1, ενώ τεράστιο διπλό – η σημασία του οποίου θα φανεί στην πορεία – πέτυχε ο Κεραυνός μέσα στην Πέτρα επί του Αχιλλέα. Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Πολιχνίτος-Μεσότοπος 5-1

Παράσταση για ένα ρόλο το ματς στον Πολιχνίτο με τους γηπεδούχους να παίρνουν εύκολα την νίκη με 5-1 και να αποκτούν και ψυχολογικό πλεονέκτημα εν όψει και της αναμέτρησης μεταξύ των δυο ομάδων στο κύπελλο. Από την άλλη ο Μεσότοπος προσγειώθηκε ανώμαλα στην πραγματικότητα της Α’ Τοπικής και θα πρέπει να βελτιωθεί πολύ αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία. Ο Ξυνός και ο Π. Αλεξίου πέτυχαν από δυο τέρματα, ένα αυτογκόλ, ενώ ο Αλαγιάννης πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Αναγέννηση Γέρας-Αιγέας Πλωμαρίου 1-2

Καλό παιχνίδι στον Παπάδο, με τον Αιγέα να πετυχαίνει σημαντική νίκη και να ξεκινά με το δεξί τις υποχρεώσεις του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Βλάμμη, αλλά η απάντηση των Πλωμαριτών ήρθε άμεσα με τον Βελούτσο. Μάλιστα στο 30ό ο Άνταμ έκανε και το 1-2, σκορ που δεν άλλαξε παρά τις εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες στην επανάληψη.

Αίγειρος Μιστεγνών-Αρίων Μήθυμνας 5-0

Εύκολα και απλά ο Αίγειρος επικράτησε του Αρίωνα Μ. με 5-0 στην Θερμή και ξεκίνησε ιδανικά την σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι να ανοίξει το σκορ στο 35ο ο Βουργουτζής και από κει και πέρα ο Αίγειρος ήταν σαρωτικός, πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα γκολ στην επανάληψη με τους Συβρή, Χατζηκλειδαρά, Βουργουτζή και Λεονταρίδη.

Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους-Αετός Λουτρών 0-2

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, χωμάτινος γαρ, ο Αετός πέρασε νικηφόρα από το Κάτω Τρίτος κόντρα στον Αλκιβιάδη και έκανε πρεμιέρα με το δεξί. Ο Κάρμας κέρδισε το πέναλτι στο ξεκίνημα με το οποίο ο Καλλιματζέρος άνοιξε το σκορ, ενώ στην επανάληψη και προς το τέλος ο Βαλσάμης διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κρητικού με απευθείας κόκκινη.

Όλυμπος Αγιάσου-Ανδρονικάς Παρακοίλων 6-0

Τα δόντια της από νωρίς έδειξε η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου, η οποία συνέτριψε με 6-0 τον άτυχο Ανδρονικά. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από το πρώτο μέρος στο οποίο προηγήθηκαν με 4-0 χάρη στα γκολ των Χατζηλάρι, Βουρλή, Καλαφάτη και Πετρουζέλλη, ενώ στην επανάληψη οι Βουρλής και Λυγέλλης έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα.

Ατρόμητος Ανεμότιας-Οδυσσέας Ελύτης 3-0

Σε γιορτή μετατρέπει τα εντός έδρας ματς του ο Ατρόμητος στην Καλλονή έχοντας παίξει εκεί όλα τα επίσημα μέχρι τώρα, συμπεριλαμβανομένου και του κυπέλλου. Μετά τον Αίγειρο και τον Όλυμπο λοιπόν, στο «κάστρο» του Ατρόμητου λύγισε και ο Οδυσσέας Ελύτης με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γρούβας που σημείωσε χατ-τρικ και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη.

Αχιλλέας Πέτρας-Κεραυνός Αφάλωνα 0-1

Μεγάλης σημασίας βαθμολογική νίκη, αν και ακόμα είμαστε στο ξεκίνημα, πέτυχε ο Κεραυνός μέσα στην Πέτρα απέναντι στον δυνατό Αχιλλέα. Η ομάδα του Μυρογιάννη με ένα γκολ του Ντερβίση Ρωμαίου στο τέλος του ημιχρόνου πήρε το τρίποντο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν στην επανάληψη, χωρίς όμως αποτέλεσμα.